вологість:
тиск:
вітер:
Єврейські памʼятки Полтави: нотатки з лекції (ФОТО)
Полтавські синагоги та відомі світські памʼятки Полтави – свідчення самобутності єврейської громади.
Лекція «Визначні єврейські памʼятки Полтави» відбулася 2 квітня в артпросторі «Культура». Захід відбувся у межах проєкту «Розвиток платформи ЗМІСТ як майданчика для голосу національних спільнот Полтавщини», який підтримує Європейський Союз за програмою House of Europe.
Науковець Олександр Лимар розповів про існування єврейської громади у Полтаві у різні епохи:
«На кінець XVIII ст. Полтава була невеликим містом з населенням близько 8 тисяч. До 1850 року формування юдейської громади в містах завершилося і сформувалися молитовні общини, які самі обирали вченого рабина, старосту та скарбника. У тому ж році з’являється перша мурована синагога по вул. Іванівській, де зараз працює Полтавський базовий медичний фаховий коледж».
Перша мурована синагога, за словами науковця, побудована на місці дерев’яної у 1850 році у стилі класицизму. Автор цього проєкту невідомий, адже тодішня влада не фіксувала новобудови єврейської спільноти, фактично ігноруючи їх. Перші документальні згадки про памʼятки датовані кінцем XVIII ст. Будівля використовувалася як молитовний будинок та школа юдейською громадою.
Велика Хоральна синагога побудована у 1856 році у стилі модерну. Прямокутна у плані, двоповерхова будівля мала стриманий декор. Молитовний зал був перекритий сферичним куполом. Автор проєкту невідомий. На жаль, приміщення сильно постраждало під час пожежі у 1911 році, але її швидко й відновили. У вересні 1943 р. відступаючі частини Вермахту спалили будинок. У повоєнний час синагогу відновили як Палац культури промкооперації, згодом тут існував Будинок культури профспілок. Нині в цьому приміщенні розташована Полтавська обласна філармонія.
Третьою культовою спорудою у кварталі була синагога Миснагдим, яка існувала з середини ХІХ ст. як дерев’яна, а на поч. ХХ ст. перебудована з цегли. Автор проєкту невідомий теж невідомий. У 1930-х рр. приміщення націоналізували для громадських потреб. У повоєнний час будинок колишньої синагоги переобладнали під їдальню-чебуречну. Будинок колишньої синагоги Миснагдим зруйнований у 2010-х рр.
До цього центру також можна віднести синагогу, збудовану на честь купця Авраама Зеленського.
Дякуємо за сприяння в організації лекції артпростору «Культура». Під час лекції ЗМІСТ також використав візуальні матеріали Анни Шендрик – керівниці агенції «Феєрверк мрій».
Враження та пропозиції збираємо у
формі.
Фото з лекції можна отримати за посиланням .

Новини рубріки

4 квітня: церковне свято, кого вшановує церква і які народні прикмети цього дня
04 квітня 2025 р. 08:38

Загрози для Полтави 4 квітня: причини оголошення повітряних тривог
04 квітня 2025 р. 08:34

Як на Полтавщині знешкоджують уламки ворожих дронів
04 квітня 2025 р. 08:34