вологість:
тиск:
вітер:
Центр охорони та досліджень пам'яток археології надав путівник для збереження пам’ятки, за яку бореться Усанова
Треба діяти по Закону, а не забивати колишки біля пам’ятки.
Центр охорони та досліджень пам'яток археології оприлюднив інформацію про здійснення заходів зі збереження пам’ятки археології місцевого значення – «Городище і селище літописного «міста» Полкостень».
Це саме та пам’ятка за яку так активно захищається депутатка Полтавської облради, віцемерка Кременчука Ольга Усанова.
Згідно з наданої інформації Центр охорони та досліджень пам'яток археології , руський град Полкостень вперше згадується у літописних джерелах під 1125 року як місце перемоги переяславського князя Ярополка Володимировича над половцями. Городище відоме з актових матеріалів 1428 р. та документів 1632-1668 років.
Проте, він має набагато глибшу історію: поселення епохи бронзи; скіфського часу, роменської культури, селище та давньоруське городище; рештки розробок селітроварників козацької доби. Перший докладний опис і план городища були укладені В.Г. Ляскоронським у середині 1890-х років. Пізніше пам’ятка обстежувалося І.М. Самойловським (1927 р.), Ф.Б. Копиловим (1946 р.), М П. Кучерою (1979 р.), Ю.Ю. Моргуновим (1980 р.), І.В. Головком (2007 р.). У 2010-2020-х рр. його неодноразово обстежували працівники Центру.
Детальніше про цю памʼятку можна прочитати ознайомившись з її Візитівкою на нашій мапі: https://map.codpa.org.ua/?visitid=6316
У Центрі охорони та досліджень пам'яток археології зазначають, що «Полкостень» вже має статус памʼятки археології місцевого значення з 1984 року. У 1982 році була виготовлена перша облікова документація. Оновлена документація на пам’ятку була складена працівниками Центру в 2014 році, вона вже містила визначені межі пам’ятки, були оновлені дані щодо її площі: відповідно до облікової картки вона становить близько 44 га.
Трьома роками пізніше «Городище і селище літописного «міста» Полкостень» було внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України наказом Міністерства культури України №325 від 18.04.2017 (охоронний номер 4813-Пл).
На сьогодні вказана облікова документація з 2020 року знаходиться у вільному доступі на віртуальній мапі Центру за посиланням вище. А ще у 2020 фахівці Центру підготували коротке відео про памʼятку, яке ви можете переглянути тут: https://www.codpa.org.ua/video-gorodyshhe-ta-selyshhe.../
«На сьогодні Центр, підтримуючи ініціативу депутатів обласної ради щодо необхідності збереження цієї визначної памʼятки, вбачає за доцільне проведення кількох заходів, виконання яких може забезпечити її схоронність:
1) виготовлення паспорта, оновленої облікової документації, що міститиме точну інформацію про сучасні межі (встановлення геодезичних координат памʼятки), обʼєкт та предмет охорони даної памʼятки тощо;
2) проведення інвентаризації земельних ділянок на території памʼятки та моніторингу дотримання пам'яткоохоронного законодавства;
3) укладання охоронних договорів;
4) виготовлення науково-проєктної документації з визначення меж і режимів використання пам’ятки та її зон охорони, технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж режимоутворюючих об’єктів культурної спадщини» ,- сказано у повідомленні, що є своєрідним путівником всім для збереження пам’ятки, а не забивання колишків пані Усановою біля пам’ятки.
До речі, Центром велася і ведеться робота про інформування та популяризацію для місцевих громад щодо наявності на їх території памʼяток археології, а також їх обовʼязків та повноважень, які вони набули після завершення реформи децентралізації та створення територіальних громад. Зокрема, було реалізовано проєкт – інтерактивна мапа «Віртуальні мандрівки пам'ятками археології та історії Полтавщини» (розділ «Мапа» на нашому сайті): map.codpa.org.ua. Тут завжди наявна актуальна інформація про памʼятки археології, можна знайти облікові картки та дізнатись про межі тієї чи іншої пам’ятки.
Клим Соколов

Новини рубріки

Депутатська ботаніка: Ігор Штефан вирішував "квіткові" питання під час сесії
04 квітня 2025 р. 23:43

У Придніпровському парку почався процес висадження дерев: скільки зрубали, а скільки висадять?
04 квітня 2025 р. 20:43