115 мільйонів гривень на укріплення берегів: аналіз витрат і підрядників

07 травня 2025 р. 18:20

07 травня 2025 р. 18:20


Берегоукріплення в районі села Мозоліївка на Кременчуцькому водосховищі – один із пріоритетних екологічних проєктів Полтавської області, який мають завершити у 2025 році. Протягом багатьох років вода підступала все ближче до присадибних ділянок, сільськогосподарських угідь та навіть старого кладовища, створюючи загрозу для місцевих жителів та довкілля. Однак шлях до реалізації проєкту був складним і супроводжувався багатомільйонними витратами.

23 квітня 2025 року на засіданні постійної комісії Полтавської обласної ради з питань екології та раціонального природокористування депутати обговорили питання фінансування останнього етапу робіт. З державного бюджету планують залучити 120 мільйонів гривень, фактично область очікує отримати 100 мільйонів, тоді як з обласного бюджету вже виділено 50 мільйонів гривень. Частина робіт проходитиме поблизу гори Пивиха – заповідної території, що вимагає додаткового екологічного аналізу. Наразі триває коригування проєктної документації, після чого будуть оголошені тендери.

Видання "МедіаДоказ" вирішив дослідити, скільки бюджетних коштів було витрачено, згідно з даними системи Prozorro, і кого обрали підрядником.

Берегоукріплення на Кременчуцькому водосховищі

Як свідчать дані регіональної програми «Довкілля – 2027» , розрахованої на 2022-2027 роки, ситуація з береговою лінією Кременчуцького водосховища є критичною. Майже 30 % його берегів зазнають руйнування внаслідок водної абразії. У найгіршому стані перебувають береги поблизу населених пунктів Градизької і Піщанської територіальних громад Кременчуцького району. Там рівень розмиву берегів коливається від 3 до 7 метрів, а в окремі роки досягає 10-15 метрів. Це вже призвело до втрати понад 800 гектарів земель.

115 мільйонів гривень на укріплення берегів: аналіз витрат і підрядників

Програма передбачає першочергове укріплення у районі села Мозоліївка. Також потребує укріплення берег в районі с. Пронозівка Градизької громади (для захисту Державного геологічного пам’ятника – гори “Пивиха”) і в районі села Максимівка.

У Мозоліївці для захисту берегової лінії заплановано створення насипної дамби довжиною 300 метрів, щоб запобігти вимиванню могил старого кладовища. Роботи з укріплення берегів тривають, у 2025 році цей об’єкт має бути повністю завершений.

Берегоукріплення Кременчуцького водосховища стало необхідним ще десятиліття тому. У 2009 році було розроблено проєктну документацію щодо берегоукріплення на ділянці протяжністю 2 км, яка пройшла комплексну експертизу. Реальні роботи розпочали у 2011 році й тривали вони до 2024-го.

Як повідомив Регіональний офіс водних ресурсів у Полтавській області, завершення будівництва берегоукріплення в районі Мозоліївки заплановано на 2025 рік.

Тендери та витрати на берегоукріплення

2020-2021

У серпні 2020 року Регіональний офіс водних ресурсів у Полтавській області оголосив тендер на першу чергу берегоукріплювальних робіт у Мозоліївці. Очікувана вартість робіт становила 12,4 млн грн. Участь у торгах взяли чотири компанії, дві з яких подали найнижчі пропозиції — по 8,87 млн грн. Однак переможцем обрали ТОВ «Купол Транс» із пропозицією 12,34 млн грн. Це рішення викликало скарги через порушення в тендерній документації, а Державна аудиторська служба виявила недоліки. Попри це договір підписали у вересні 2020 року.

У грудні того ж року було замовлено авторський нагляд вартістю 16,1 тис. грн, який здійснювала ФОП Вітязь Марина Миколаївна .

За інформацією видання «Полтавщина» , «Купол Транс» укріпив 300 метрів берега, насипавши дамбу з каміння та щебеню вздовж кладовища. Після завершення цих робіт, нові не проводили майже рік.

У жовтні 2021 року замовили коригування проєктно-кошторисної документації та експертизу проєкту берегоукріплення в Мозоліївці. Вартість закупівлі склала 240,5 тис. грн. Роботи виконало ТОВ “Фірма Надан” . Роботи мали завершити до 15 грудня 2021 року.

2023

У травні 2023 року знову замовили коригування проєктної документації. Підряд на 60 тис. грн без використання електронної системи отримало Підприємство об’єднання громадян (релігійної організації, профспілки) “Проектна організація “Дніпровські Проекти”. Роботи завершили до червня 2023 року.

У вересні 2023 року було замовлено черговий етап робіт з берегоукріплення на Кременчуцькому водосховищі в районі села Мозоліївка. Переможцем тендера стало ДАТ “БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “УКРБУД” , із запропонованою сумою 50,88 мільйона гривень з ПДВ. Роботи мали бути завершені до кінця 2024 року, проте у травні договір розірвали, а підрядник отримав 29,7 мільйона гривень.

Технічний нагляд за цим етапом робіт було замовлено у жовтні 2023 року , на суму 622,2 тисячі гривень. Його виконавцем стала компанія “ІТН Центр”, яка згодом також розірвала договір через коригування проєктно-кошторисної документації, отримавши 361 тисячу гривень.

У грудні 2023 року було замовлено комплексну експертизу коригованого проєкту вартістю 40,2 тисячі гривень. Договір уклали з ТОВ “Укрекспертиза Груп”.

2024

У червні 2024 року було укладено новий договір на виконання робіт із компанією “Будгазконсалтинг ЛТД” на суму 50,45 мільйона гривень. Додатковою угодою визначили, що на 2024 рік передбачено фінансування у розмірі 20,6 мільйона гривень.

9 липня 2024 року Північно-східний офіс Держаудитслужби розпочав моніторинг закупівлі через можливі порушення. Було встановлено, що тендерна документація не відповідала вимогам законодавства, а окремі тендерні пропозиції, які мали бути відхилені, були допущені до конкурсу.

Також у червні провели закупівлю технічного нагляду за об’єктом на суму 619,96 тисяч гривень. Переможцем тендера знову стало ТОВ “ІТН Центр” . Протягом року до договору вносили зміни, зокрема щодо продовження терміну виконання робіт, проте загальна сума контракту залишилася незмінною.

Загалом, на реалізацію проєкту берегоукріплення на Кременчуцькому водосховищі в районі села Мозоліївка було витрачено 115,6 мільйона гривень. До цих коштів входить вартість тендерів на виконання робіт, коригування проєктно-кошторисної документації, експертиз та технічного нагляду тощо.

Підрядники

ТОВ “Купол Транс”

ТОВ “Купол Транс” засновано у 2014 році в місті Буча Київської області. Статутний капітал компанії становить 1,2 мільйона гривень. Основним напрямом діяльності підприємства є вантажні автомобільні перевезення, а також будівництво мостів, доріг і трубопроводів. Окрім цього, фірма займається наданням майна в оренду.

Засновниками компанії є Леся Федюк і Сергій Коваленко, а її керівником – Михайло Федюк.

Фірма брала участь лише у двох державних закупівлях у 2021 році загальною вартістю 30 млн грн, однією з яких стало укріплення берега у Мозоліївці.

Державне акціонерне товариство “Будівельна компанія “УКРБУД”

За даними аналітичного порталу YouControl , підприємство було зареєстроване у 2005 році в Києві. Статутний капітал компанії становить 193,1 мільйона гривень.

Основним напрямом діяльності є будівництво житлових і нежитлових будівель. Крім того, компанія працює у сфері будівництва інженерних споруд, оренди спеціалізованої техніки та транспорту, технічного консультування, нерухомості, професійно-технічної освіти тощо.

Засновником ДАТ “БК “УКРБУД”” є Фонд державного майна України. Головою правління компанії є Іван Котяш, а уповноваженими особами виступають Василь Терещенко, Тетяна Калініченко й Олександр Семенов.

У березні 2025 року, за даними видання “Главком”, уряд виставив на приватизаційний аукціон 100 % акцій будівельної компанії зі стартовою ціною 262,6 мільйона гривень. Переможець торгів зобов’язаний погасити борги із зарплат і бюджетних виплат протягом шести місяців, а також сплатити державі дивіденди за 2024-2025 роки.

ТОВ “Будгазконсалтинг ЛТД”

Фірма зареєстрована у 2003 році у Полтаві зі статутним капіталом 10 тисяч гривень. Головний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель.

Засновником ТОВ “Будгазконсалтинг ЛТД” є Олександр Васильченко, керує – Саламахо Олена Анатоліївна.

МедіаДоказ вже писав про цю фірму раніше. У січні 2023 року ТОВ “Будгазконсалтинг ЛТД” продало полтавському водоканалу генератор, вартість якого містила ймовірну переплату.

Валерія Макряшина "МедіаДоказ".

115 мільйонів гривень на укріплення берегів: аналіз витрат і підрядників

Джерело: kg.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua