вологість:
тиск:
вітер:
Навколо давньоруського городища на Полтавщині хочуть встановити паркан, аби захистити від розорювання
Давньоруське городище Полкостень у Пирятинській громаді межує з полями, які обробляють аграрії. Щороку землі розорюють все ближче до пам’ятки, зокрема пошкодили його вали. З огляду на це городище вирішили оточити парканом.
Про це повідомили на засіданні комісії Полтавської обласної ради з питань освіти, науки та культури 24 квітня.
Керівник господарства, яке обробляє землі довкола городища Полкостень (Полкстінь), у березні домовився з депутатами облради про виготовлення паркану довкола городища за три тижні. Станом на 22 квітня замовили виготовлення бетонних стовпів, які мали встановити впродовж 10 днів.
За підсумками засідання комісії депутати рекомендували Пирятинській міській раді виготовити документацію на пам’ятку, зокрема:
- до грудня 2025 року виготовити паспорт та оновити облікову документацію з визначенням меж городища;
- до квітня 2026 року – науково-проєктну документацію з визначенням меж та режимів використання території пам'ятки;
- до квітня 2026 року виготовити науково-проєктну документацію з визначенням меж та режимів використання пам'ятки та її зон охорони;
- протягом 2026-2027 років – технічну документацію з землеустрою щодо встановлення меж режимоутворюючих об'єктів культурної спадщини.
Також до вересня 2025 року громада має встановити охоронні дошки державного зразка та інформаційний стенд з даними про пам’ятку, її історію та визначені межі. До лютого 2026 року потрібно укласти охоронний договір на пам'ятку після виготовлення паспорта з визначенням дозволених і заборонених робіт та з зазначенням рекомендацій щодо залуження навколо пам'ятки.
Центру охорони та дослідження пам'яток археології Полтавщини рекомендували до серпня цього року виконати облік земельних ділянок на території городища Полкостень й моніторинг дотримання пам'яткоохоронного законодавства. Також від археологів очікують проведення постійних досліджень на території пам’ятки, особливо на розораних ділянках.
Літописне місто Полкостень: що про нього відомо
Полкостень розташований на території Пирятинської громади біля села Повстин на березі річки Удай.
За даними Центру охорони та досліджень пам'яток археології, комплекс городища складається з укріплення дитинця 10 – середини 13 ст. та відкритого селища доби Київської Русі.
Уперше пам’ятку згадують у літописних джерелах від 1125 року як «місто» Полкостень, де переяславський князь Ярополк Володимирович здобув перемогу в битві з половцями.
У першій половині 17 ст. дитинець зазнав значних пошкоджень через селітроваріння. Нині Полкостень перебуває під загрозою через аграрні роботи довкола городища.
Нагадаємо, що на Полтавщині розорали й засіяли територію могильника, якому понад тисяча років.
Частину території могильника черняхівської культури на території Чутівської громади використовують у сільському господарстві. Землі археологічної пам’ятки хочуть повернути до власності держави через суд.
У селі Кантемирівка майже століття тому археологи виявили могильник 4 – початку 5 століть, його періодично досліджували науковці. Територія пам’ятки перебуває під охороною держави.
У 2019-2020 роках Головне управління Держгеокадастру Полтавщини передало земельні ділянки площею майже 8 га у приватну власність для ведення особистого селянського господарства. Прокуратура встановила, що на цих землях знаходиться частина могильника загальною площею 1,9 га вартістю понад 650 млн грн. Детальніше про справу читайте за посиланням .

Новини рубріки

Вихованці Будинку дитячої та юнацької творчості здобули чергові перемоги
08 травня 2025 р. 11:09

Причини сирен на Полтавщині 8 травня
08 травня 2025 р. 11:01