вологість:
тиск:
вітер:
На Полтавщині зносять сторічну пам’ятку за проєктом німецького архітектора
У Кременчуці розпочали демонтаж історичного будинку на вул. Мазепи, 13. Протягом століття він змінював свої функції. За часів німецької окупації у будівлі розгорнули підпільний штаб.
На сторінці громадського об’єднання «Мапа реновації» повідомили про створення петиції, для збереження пам’ятки. Підписати її можна за посиланням .
Активісти говорять, що будинок потрібно зберегти, адже йдеться не лише про архітектуру, а про частину пам’яті міста. Через петицію владу закликають надати будівлі охоронний статус як об’єкту культурної спадщини. Це дозволить зберегти її цілісність.
Що відомо про пам’ятку
Будинок на вул. Мазепи, 13 звели у 1910 році за проєктом німецького архітектора. ЇЇ виконали в стилі історизму з елементами неоренесансу та неоготики. Пам’ятка є одним із небагатьох збережених об’єктів довоєнної забудови міста.
Фахівці говорять, що менш як 5% таких будівель збереглися після Другої світової війни. Під час нацистської окупації в будинку діяв підпільний штаб опору. Містяни чинили опір окупаційному режиму: звільняли військовополонених, збирали дані про німецькі війська, планували диверсії.
Після війни у будівлі зробили в’язницю, а у другій половині 20 ст. знову повернули функцію житла.
У 2013 році Кременчуцька міська рада передала землю в оренду «Укртранснафті». Нині будівлю демонтують, проте забудовник не зводитиме новобудову безпосередньо на місці споруди. Територію планують зробити парковою зоною нового житлового комплексу.
Активісти пишуть, що будинок могли б відновити із частковим поверненням житлової функції, з включенням у культурне або комерційне життя міста. Натомість маємо демонтаж і втрату.
У петиції просять зупинити демонтаж будинку та забезпечити фахове відновлення споруди з використанням збережених автентичних матеріалів. Активісти просять доповнити чинний Історико-архітектурний опорний план Кременчука з урахуванням реального стану історичної забудови.
Підтримати зупинення демонтажу пам'ятки можна за посиланням .
Нагадаємо, що ЗМІСТ говорив з архітектором Артуром Арояном чому Кременчук не сприймається як історичне місто. Фахівець пояснює, що післявоєнна відбудова міста не мала концепції, на відміну від Полтави.
Повне відео про особистість Лева Вайнгорта та його внесок у збереження історичних будівель у Полтаві дивіться у відео на YouTube-каналі ЗМІСТу за посиланням .

Новини рубріки

Сухорабівка запрошує на благодійний захід з нагоди Дня матері
09 травня 2025 р. 18:39

Кременчужанин очолив обласну податкову
09 травня 2025 р. 18:39