вологість:
тиск:
вітер:
Сміттєва проблема Кременчука: віцемер Москалик про досвід Швеції, терміни змін і загрозу переповнення полігону
Офіційні подробиці.
У Кременчуці полігон твердих побутових відходів може вичерпати свій ресурс уже за 10 років, якщо містяни й надалі безвідповідально ставитимуться до сортування та зменшення обсягів сміття. Про це вчора заявив віцемер Іван Москалик, відповідаючи на відповідне запитання журналістів.
«Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. На жаль, це не про нас» , — сказав Москалик, акцентуючи на низькому рівні екосвідомості населення.
Порівнюючи Кременчук зі Швецією, де нещодавно побував посадовець він зазначив, що скандинавська країна пройшла шлях тривалих змін, і сьогодні лише 1% від усіх відходів там потрапляє на полігони. Натомість у Кременчуці на поховання вивозиться до 96% сміття.
Наразі КАТП-1628 експлуатує законний полігон площею 28 гектарів, із яких 10 га ще не задіяні. Проте при нинішніх темпах і обсягах поховання цього ресурсу вистачить лише на десятиліття.
Новий підхід: не завод, а модель управління
Москалик підкреслив, що підписаний до 2027 року меморандум зі шведською стороною не передбачає негайне будівництво сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу. Мова йде про пошук оптимальної моделі поводження з відходами для Кременчука і навколишніх громад — Горішніх Плавнів, Пришиба, Піщаного, Кам’яних Потоків, Нової Галещини тощо.
«Шведи не будують нам завод. Вони допомагають обрати правильну модель: які громади увійдуть у кластер, як логістично організувати процес, які саме об'єкти будуть потрібні», — пояснив віцемер.
Європейський досвід — українськими темпами
У червні (з 9 по 13 число) Кременчук відвідає шведська делегація, яка разом із місцевою владою та громадами напрацьовуватиме майбутній підхід до управління відходами. Лише після цього місто зможе звертатися до європейських фінансових інституцій щодо підтримки реалізації проєкту.
«До 2027 року ми маємо визначитися з моделлю. До 2033 року Україна зобов’язана зменшити навантаження на полігони у 10 разів. Це не просто амбіція, це — вимога», — зазначив Москалик.
А як щодо тарифів?
Віцемер визнав, що у Швеції тариф за вивезення сміття в рази вищий: якщо у Кременчуці це близько 50 грн на особу, то у Швеції — це може бути 50 євро.
«Так, для нас це дорого. Не думаю, що у нас будуть такі високі тарифи, але за культуру поводження з відходами й екологію доведеться платити — або зараз, або потім, коли стане критично», — резюмував посадовець.
Клим Соколов

Новини рубріки

У Остап’євській СБФ відзначили День чаю
23 травня 2025 р. 11:52

На вулиці Гожулівській встановили ліхтарі з LED-світильниками
23 травня 2025 р. 11:50

Чемпіонат Полтавської області з футболу 2025: розклад матчів третього туру
23 травня 2025 р. 11:46