вологість:
тиск:
вітер:
Троянди за 30 копійок і клени з Німеччини: музейна подорож у розсадник Бера
У Кременчуцькому музеї бібліотекарям провели екскурсію: одна з них присвячена засновнику першого садівничого центру міста
Сьогодні, у межах святкування Дня Кременчука, у краєзнавчому музеї міста відбулася тематична екскурсія для працівників бібліотек. Ретельно про одну з експозицій бібліотекарям розповіла завідувачка відділу музею Ірина Маширова. Вона познайомила гостей з історією одного з найшанованіших мешканців Кременчука кінця XIX – початку XX століття — Карла Бера.
Екскурсія відбулася біля виставки-інсталяції, присвяченої першому садівничому закладу міста, заснованому 1859 року.
Під час екскурсії бібліотекарі дізналися, що Карл Бер керував відомим садівничим центром, який перші плантації мав на території сучасної Раківки, а згодом — на хуторі Павлівка (нині майже район Піщане), названому на честь його сина. Площа цього господарства сягала 66 гектарів.
Сама контора Карла Берга знаходилася на сучасній вулиці Покладова. У давнину там продавали саджанці, насіння, цибулини, декоративні та технічні рослини, серед яких — понад 100 сортів яблунь, 53 сорти груш, 60 сортів гіацинтів та 22 види кленів. Асортимент вражав, а популярність центру виходила далеко за межі міста. Ціни — доступні: троянда коштувала 25–30 копійок, нарцис — 3 копійки.
У експозиції музею сьогодні можна побачити оригінальні речі родини: віденське крісло, столик, вазу, телефон з номером 24 (одним із 118 перших у місті), а також архівні фото — родина Бера на фоні басейну, а ще його будинок зі скульптурами, тропічні рослини.
Одну з паркових скульптур, привезених з Німеччини, сьогодні зустрічає гостей біля входу до музею.
Бер був не лише підприємцем, а й меценатом і 15 років був гласним міської думи. У спогадах його згадували, як він допомагав працівникам, зокрема, виділяв кошти на будинки або покривав збитки. Після його смерті 1916 року справу продовжив син, але у 1918 році заклад націоналізували. У 1930-х він переїхав до Одеси, а садівниче господарство зруйнували.
Втім, пам’ять про заклад жила ще довго — навіть у 1970-х старожили згадували «насіння з саду Бера». Зараз на місці розсадників Бера працює товариство «Гарді». А сам заклад Карла Бера став основою для розвитку озеленення в Кременчуці.
Під час екскурсії Ірина Маширова наголосила: «Важливо зберігати зв’язок минулого і сьогодення. Історія Карла Бера — це не просто факт з архіву. Це нагадування, що треба берегти й розвивати наші корені заради майбутніх поколінь».
До речі, це вже не перша екскурсія, яку керівництво публічної бібліотеки міста організовують для бібліотекарів. Раніше вони ознайомлювалися з парком «Придніпровський».
Пальми, лицарі та телефон №24: у Кременчуці показують розкіш життя кременчуцького садівника
Олег Булашев

Новини рубріки

На Полтавщині нагородили орденом 19-річного захисника з Донечинни
25 травня 2025 р. 18:50

«Пісенне джерело» запрошує на ювілейний концерт
25 травня 2025 р. 18:28