вологість:
тиск:
вітер:
Головний та найстаріший вокзал. Історія ураженої росіянами «Полтави-Південної»
29 червня вибухова хвиля розбила десятки вікон у будівлі залізничного вокзалу «Полтава-Південна».
Це головний та найстаріший вокзал у Полтаві, який відкрили у 1870 році. Ця будівля вважається пам’яткою архітектури місцевого значення. 29 червня унаслідок обстрілу постраждали приміський та Південний вокзал. Вперше за період повномасштабної війни росіяни атакували пасажирський залізничний обʼєкт у Полтаві. ЗМІСТ публікує історію цього місця.
«Полтава-Південна» раніше була станцією «Полтава» державної Харківсько-Миколаївської залізниці. Дослідник Олександр Калініченко розповідав, що тоді розпочали рух на дільниці Полтава-Кременчук:
«До 1880 року будівля вокзалу була тимчасовою, а після – капітальна двоповерхова, типового для цієї залізниці проєкту. Після побудови лінії Київ–Полтава Московсько-Києво-Воронезької залізниці, у 1901 році станція стає вузловою».
Уже у 1903 році відкрили рух у напрямку Лозової. Після об'єднань і реструктуризації, у 1907 році Харківсько-Миколаївська залізниця стала називатися південною, а з 1934 року має назву «Південна залізниця».
У 1937 році вокзал перебудували і розширили через замалі зали очікування, але у роки Другої світової війни його зруйнували. Відбудували у 1947 році. Схоже трапилося з багатьма іншими унікальними і важливими спорудами Полтави.
Після війни першим відновили ансамбль привокзальної площі, яка наразі має назву площі Слави. Потім будували новий привокзальний вокзал за проєктом архітектора Євгена Лимара. Також відбудували Палац культури залізничників, технікум транспортного будівництва.
Особливістю цієї станції є барельєфи, що розташовані поблизу головного входу. Вони виготовлені з бронзи і нагадують про бойові досягнення часів Полтавської битви та радянського періоду.
У 1999 році станцію капітально відремонтували. Тоді реконструювали увесь комплекс, модернізували будівлю вокзалу та привокзальну територію. Уже у 2008 році електрифікували. Це дало можливість користуватися електропотягами. Олександр Калініченко розповів, що нині усі напрями від станції електрифіковані. Це дало змогу перевести тягу поїздів з тепловозної на електровозну.
Сьогодні зі станції переважно здійснюють приміське сполучення, а послугами вокзалу щодня користуються сотні людей.
Більше про вокзали Полтави читайте на ЗМІСТі.

Новини рубріки

Кременчуцьких дітей запрошують у літній кінозал
30 червня 2025 р. 18:55

Не лише «Прозорістю і підзвітністю»: у Полтавській ОВА створили аудиторський комітет
30 червня 2025 р. 18:55

Магнітні бурі у липні: прогноз на місяць
30 червня 2025 р. 18:34