«Деколонізація України» пропонує демонтувати Монумент Слави у центрі Полтави

30 червня 2025 р. 17:28

30 червня 2025 р. 17:28


До переліку також додали монумент коменданту Келіну, який міська влада планувала переосмислити.

Монумент Слави у переліку на знесення

Раніше ЗМІСТ писав , що ухвалених рішень, аби демонтувати Монумент Слави наразі немає. Метою розвінчання міфів імперської пропаганди краєзнавці та полтавська влада вирішили розмістити біля Монумента Слави інформаційний проєкт «Мазепа. Karl XII. Петр І. Топ 10 міфів ги. пропаганди».

Його розробили спільно з Українським інститутом національної памʼяті та Державним історико-культурним заповідником «Поле Полтавської битви». Це вулична експозиція довкола монумента, аби спростовувати російські міфи про Полтавську битву.

Виставку хочуть експонувати до того часу, поки пам’ятку не приберуть з центру міста. З виставковим проєктом Українського інституту нацпам'яті можна ознайомитися за посиланням .

Що робити з «мітками імперії» в Полтаві

Пам’ятники з орлом та коменданту Келіну лишаються в центрі Полтави. У 2023 році Мінкульт рекомендував владі перенести їх до музеїв, але цього досі не зробили.

Нагадаємо, що полтавців запитували щодо майбутнього Монумента слави у Корпусному саду, що підлягає деколонізації. Більшість респондентів (50,55%) вважають, що памʼятник необхідно залишити у сучасному вигляді на тому ж місці. Ще 41,87% опитаних вважає, що з памʼятки можна прибрати імперські символи, але колону в цілому варто залишити.

Понад 90% полтавців не підтримують демонтаж памʼятників – соціологічне дослідження. Про Монумент Слави та дії довкола памʼятки ЗМІСТу відомо з відповіді на інформаційний запит до Департаменту культури, молоді та сімʼї Полтавської міської ради.

Також планують міська влада планує переосмислити монумент Келіну.

Пам’ятник коменданту Келіну

Цей імперський символ збудований, аби увічнити «героїзм» оборонців фортеці. Пам’ятник Келіну зазнав змін у 1918 році. Тоді з нього прибрали герб Російської імперії.

Пам’ятник коменданту Келіну також постраждав під час другої світової війни. Усі його деталі та елементи вивезли. При відновленні у 60-70-х роках майстри виготовили копії, які відтворили за фотоматеріалами та розмістили на тому самому місці.

«Деколонізація України» пропонує демонтувати Монумент Слави у центрі Полтави

Джерело: zmist.pl.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua