вологість:
тиск:
вітер:
Віктор Ющенко розповів, як Путін хотів святкувати 300-річчя Полтавської битви в Україні
Третій Президент України мав розмову з російським президентом Володимиром Путіним на початку 2000-х, що стосувалася Полтавської битви.
Віктор Ющенко розповів про той діалог в інтервʼю Акіму Галімову від 28 червня.
Як розповів Віктор Ющенко, 300-ліття полтавського бою було визначною подією для росіян, бо це день баталії визначали як перший день російської квазіімперії. У 20005 році він мав розмову з Володимиром Путіним:
«У нас зʼявилася ця тема. Кажу: “Володимировичу, шоб ця тема полтавська поставлена була на порядок дня, нам треба поставити тему батуринську”. Перше, що він відповів, було: “А что такое Батурин?”. Я йому пояснював, що це діла давно минувших днів. Мене не було, вас не було. Ви хочете святкувати 300-лєтніє, бо формально перший раз Росія прозвучала. Мені зʼявлятися на полтавському бої буде дивно».
Віктор Ющенко згадує, що на 300-ліття баталії росіяни хотіли святкували свою перемогу і поразку України. Акім Галімов уточнив, що Путін хотів обговорювати святкування 300-річчя перемоги Росії у Полтавській битві як свій звʼязок з імперією.
Такі святкування у Полтаві проводили у часи СРСР, проте у 1990 році проукраїнські активісти зламали традицію і влаштували акцію «Від ката до ката» утворивши ланцюг від Поля Полтавської битви до Триб, де за часів Йосипа Сталіна розстрілювали репресованих полтавців.
Потім у Полтаві виник «Мазепа фест» , що був відповіддю на бажання Росії будувати імперський міф про Полтаву як місто Петра І. Щоб протистояти пафосним святкуванням «перемоги» в Полтавській битві, вирішили влаштувати українське свято з гетьманом на афіші.
«Росіяни злякалися і відтоді не їздили святкувати у Полтаву, поки Путін не почав цю тему», – каже Акім Галімов.
У 2009 році до Полтави усе ж прибула російська делегація, щоб відзначити 300-ліття баталії. Урочистості влаштовували й в Росії, щоб привʼязатися до перемоги росіян. Віктор Ющенко каже, що Путін не міг зрозуміти, чому українці не хочуть бачити росіян як переможців у цій баталії.
«У нього (Путіна, прим. авт) виникало запитання про те, чому так багато національної внутрішньої політики у нашої діяльности. Я сказав, відповідаючи на запитання, що Україні потрібні національні герої, щоб памʼять воскресла».
Нагадаємо, Полтавська битва стала масштабною подією й мала далекосяжні наслідки для Європи. Навіть сьогодні європейці продовжують нею цікавитися. Далекі, але не забуті події на полі баталії й досі потребують детального вивчення.
Петро I та його військо перемогли, але навіть для них це було несподіванкою (про це свідчать перші листи Петра до вельмож, у яких він розповідає про щойно здобуту «велику вікторію»). Однак замість ретельних досліджень та історичної правди після баталії тодішні дослідники обрали міфологізацію й звеличення російського полководця.
Справжні відповіді шукає державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви» .

Новини рубріки

Медзаклади отримали сучасне обладнання з Німеччини
01 липня 2025 р. 14:40

Макар Плюта здобув перемогу на Чемпіонаті світу з Кіокушин БуДо карате
01 липня 2025 р. 14:40

На початку вулиці Небесної Сотні комунальники почали спилювати аварійні та сухі дерева
01 липня 2025 р. 14:37