вологість:
тиск:
вітер:
ВЦВК бере участь у заходах міжнародного рівня
Керівник Всеукраїнського центру вишивки та килимарства, заслужена майстриня народної творчості України, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва, художник-майстер з вишивки Надія Вакуленко та начальник науково-виробничого відділу з килимарства ВЦВК, майстриня килимарства Юлія Парійчук на запрошення Надзвичайного і Повноважного Посла Туркменистану в Україні пана Тойли Атаєва взяли участь в урочистостях, що проходили в Києві. Вони були приурочені до Дня працівників культури і мистецтва Туркменистану та вшанування видатного майстра слова, генія-гуманіста, туркменського поета та мислителя, музиканта і суфійського містика Маґтимґули Пираґи (псевдонім Фрагі), який ніс у світ неминучі цінності ідеалів миру, єдності, добра та справедливості.
Варто зазначити, що в лютому цього року Надія Вакуленко та Юлія Парійчук зустрічалися із Послом (на його запрошення) у Посольстві Туркменистану в Києві. Під час спілкування обидві сторони висловили зацікавленість в участі та проведенні спільних заходів з метою обміну та популяризації культурних надбань обох дружніх країн, говорили про традиції національних мистецтв, зокрема килимарства та вишивки, які мають особливе значення у збереженні та популяризації культурної спадщини та національної самобутності обох народів. Юлія Парійчук поділилася спогадами про поїздку до туркменської столиці Ашхабад у 2015 році, де в рамках виставки з нагоди Свята туркменського килима вона презентувала унікальні зразки українського народного мистецтва, насамперед решетилівського рослинного килимарства.
У заході, організованому Посольством Туркменистану, взяла участь чимала когорта працівників культури і мистецтва, освіти та науки, творча інтелігенція, керівники театрів, музеїв, національних бібліотек, туркменське студентство та члени діаспори в Україні, а також глави іноземних дипломатичних місій в Україні та дипломати, представники місцевої влади, бізнес-спільноти, медійники.
Спершу відбулася церемонія покладання квітів до пам’ятника Маґтимґули Пираґи у сквері, що розташований біля перетину київських вулиць Прорізної та Євгена Чикаленка, щоб вшанувати цього славного сина Туркменістану, який залишив величезний слід в історії літератури Центральної Азії, є не просто класиком туркменської літератури, а засновником туркменської письмової літератури та духовним лідером туркменського народу. Поезія Маґтимґули Фрагі — це своєрідне вікно в минувшину, але разом з тим говорить і про сучасні пошуки ідентичності. Багатогранна творчість Маґтимґули Пираґи охоплює різні сторони життя туркменського суспільства і відома в багатьох країнах світу. Українці з кожним роком проявляють все більшу зацікавленість творчістю Маґтимґули Пираґи. Про це свідчить те, що видавництво книг про поета та збірок його творів українською мовою продовжується.
На офіційній частині заходу, яка відбулася у будівлі Посольства Туркменистану виступив Надзвичайний і Повноважний Посол Туркменистану в Україні пан Тойли Атаєв. У своїй промові він зазначив, як українці вшановують туркменських митців, один з яких і є Маґтимґула Пираґи, так і туркменський народ вшановує видатних українських поетів Тараса Шевченка, Григорія Сковороду та інших.
Говорив і про те, що цьогоріч відзначається 30-річчя Нейтралітету Туркменістану, звернувши увагу на співзвучності мрій та ідей поета з перетвореннями, що відбуваються в Туркменистані і відображають миролюбну зовнішню політику, націлену на зміцнення безпеки, забезпечення сталого розвитку та розширення культурно-гуманітарної співпраці як основи змісту нейтралітету цієї країни. Посол наголосив на важливості спільних з українською стороною культурних заходів на честь 300-річчя Маґтимґули Пираґи, а також заходів міжнародного рівня, що відбулися в Туркменистані на честь ювілею поета і відзначаються разом з ЮНЕСКО цьогоріч.
Лауреати ювілейних державних нагород Туркменистану та медалей Маґтимґули Пираґи, заслужений діяч мистецтв України Павло Мовчан та український літературознавець Микола Васьків у своїх промовах дали високу оцінку науковому вивченню та широкій популяризації на міжнародній арені туркменської культурної спадщини, де особливе місце посідає творчість Маґтимґули Пираґи.
На заході звучали вірші видатного поета туркменською та українською мовами, лунали національні туркменські мелодії, виконані на дутарі.
Учасники урочистостей ознайомилися з книжковою виставкою, на якій були представлені збірки поезії Маґтимґули Пираґи українською та іншими мовами, видання про його життя та творчість, книги Президента Туркменистану Сердара Бердимухамедова та Національного Лідера туркменського народу, Голови Халк Маслахати Туркменистану Гурбангули Бердимухамедова, перекладені українською. Водночас було організовано фотовиставку та демонстрацію зразків туркменського традиційного жіночого, чоловічого та дитячого одягу.
За традицією гостей пригощали стравами туркменської національної кухні.
Людмила Дядченко , провідний редактор ВЦВК

Новини рубріки

Приміщення колишньої пошти на Ревівці виставили на оренду — але виникла "туалетна дилема"
03 липня 2025 р. 19:16

Перехрестя із майбутнім ремонтом: у Кременчуці дозволили огорожу, але демонтують білборд
03 липня 2025 р. 19:16

У мерії Кременчука розшукують власників металевих конструкцій
03 липня 2025 р. 19:16