вологість:
тиск:
вітер:
Під землею все гірше: кременчуцький водогін та каналізація «тріщать» по швах
Щороку на ремонт і підтримку комунікаційних мереж у нашому місті витрачають десятки мільйонів гривень. Водночас зростає кількість аварій та погіршується стан трубопроводів. Третина міського водогону — аварійна, а ситуація із системою водовідведення ще гірше.
Переважна більшість абонентів у Кременчуці користується водою із централізованої мережі. Так само й водовідведенням. По протяжності цих мереж наше місто на другому місці після Полтави. Це відомо з Обласної програми «Питна вода Полтавщини» на 2022–2026 роки , яка є відкритому доступі.
Також звідти можна дізнатися, що Кременчук та Горішні Плавні забезпечуються питною водою з поверхневих джерел водопостачання — водосховищ річки Дніпро. Полтавщина має розвинуту водопровідну мережу понад 2 тис. 863 км, із них: аварійні — 29,2%. Втрати води за рахунок зношеності мереж — 28%.
Централізованим водовідведенням на Полтавщині забезпечені всі міста й на 85% — селища, села — на 2%. Комунальними підприємствами області експлуатується понад 1 тис. 235 км каналізаційних мереж, з яких 37,5% (463,5 км) — ветхі та аварійні.
У вищезгаданій Програмі акцентовано, що більшість систем централізованого водовідведення населених пунктів Полтавської області побудовані та введені в експлуатацію понад 30 років тому. За останній час значно погіршився стан каналізаційних мереж, споруд та обладнання. Близько 80% каналізаційних очисних споруд, насосних станцій і обладнання на них потребують реконструкції. Останнім часом, зокрема й в Кременчуці, наочно погіршився технічний стан магістральних колекторів, побудованих із залізобетонних труб у 60–70-х роках минулого сторіччя внаслідок негативного впливу сульфато-газової корозії.
Варто зазначити, що питання аварійності мереж водопостачання та водовідведення — «з бородою». Понад 5 років тому журналісти нашої редакції вже розбиралися в ньому . Цього разу пропонуємо нові дослідження.
Третина водогону — аварійна
На балансі комунального підприємства «Кременчукводоканал» перебуває 440 км мережі водопостачання та понад 272 км водовідведення.
У нашому місті понад 122 км мереж водопостачання — в аварійному стані. Це 27,75% усього водогону міста. З системою водовідведення ситуація ще сумніша: понад 171 км труб є аварійними (63,02%). Також зовсім мало мереж водопостачання та каналізації, строк служби яких менше 15 років (див. інфографіку).
Такі дані навели в адміністрації «Кременчукводоканалу» у відповідь на інформаційний запит нашого видання.
В такій непростій ситуації, що триває роками, потрібні значні кошти на оновлення трубопроводів. Тим часом у 2025 році на капітальний ремонт водопостачання і водовідведення передбачено 17 млн 187 тис. 499 грн, а на поточні ремонти (зокрема, аварійні) закладено 6 млн 700 тис. грн. У комунальному підприємстві акцентують, що це — з урахуванням встановленого обмеження дії економічно обґрунтованих тарифів для населення.
Кількість аварій зростає, витрат — теж
На водоканалі вказують, що у 2024 році фактично на поточні ремонти мереж (зокрема, аварійні) витратили 13 млн 780 тис. грн.
Того ж року на мережах водопостачання зафіксували та ліквідували 1 тис. 2 аварійні ситуації, а за 4 місяці 2025 року — 416.
Торік на мережах водовідведення було 30 аварійних ситуацій, за 4 місяці 2025 року — 10. Ліквідовано підпорів на мережах водовідведення: за 2024 рік — 3 тис. 352, за 4 місяці 2025 року — 548.
Середня вартість ліквідації аварійної ситуації на мережах водопостачання та водовідведення в 2025 році становить 11 тис. 641 грн.
Як то кажуть, цифри й факти говорять самі за себе. Видно, що з кожним роком кількість аварій на мережах зростає. На водоканалі також констатують, що наразі збільшення вартості ліквідації аварійної ситуації в порівнянні з лютим 2022 року становить 40%. Мережі не витримують, їх утримання стає дорожчим.
Місто дофінансовує мільйони
Яка ситуація з тепловими мережами в Кременчуці — цим запитанням ми теж поцікавилася. Для цього направили відповідний запит у КП «Теплоенерго». Але у відповідь отримали, що інформація про об’єкти критичної інфраструктури в умовах воєнного стану віднесена до тієї, яка вважається з обмеженим доступом.
Проте не так давно, після засідання виконкому, журналісти поцікавилися у мера Кременчука Віталія Малецького, як проходять ремонти тепломереж та чи достатньо для цього коштів. І відразу стало відомо, що фінансування не відповідає потребі.
«Коштів недостатньо, ремонти йдуть по графіку, максимально зосередилися на тих ділянках, які були проблемні протягом опалювального сезону. Провели гідравлічні випробування, ви бачили, що на магістральних мережах є проблематика з ремонтами. Підготовка до опалювального сезону йде. Сьогодні (12 червня, ред.) було прийнято ще одне рішення, яке цей процес внормовує», — сказав градоначальник.
Також ми поцікавилися ремонтами на водогоні та в системі каналізації. Адже постійно звучить інформація про невідповідність тарифів.
«Ми з бюджету дофінансовуємо водоканал, даємо їм кошти на те, щоб вони робили ремонти мереж водопостачання і водовідведення. Тому це фінансується з міського бюджету. І ще є такий механізм, як різниця в тарифі. Тобто, коли тарифи не відповідають економічній складовій, умовно кажучи, обґрунтованому рівню, то місцевий бюджет дофінансовує. Але зрозумійте, що всі ці гроші забираються з лікарень, зі шкіл, з соціального захисту, з матеріальної допомоги, з дитячих майданчиків, спортивних майданчиків — ідуть на те, щоб водоканал ремонтував водопровідні мережі, каналізацію, колектори, все інше», — вказав мер.
Очільник міста акцентував, що десятки мільйонів гривень щороку витрачаються з бюджету Кременчука на покриття різниці в тарифах, віддаючи їх комунальним підприємствам «Кременчукводоканал» та «Теплоенерго».
Стан інфраструктури водопостачання й водовідведення Кременчука — виклик не лише для комунальників, а й для бюджету громади. Роки недофінансування, відсутність системної модернізації та ріст вартості ремонтів створили ситуацію, коли латання аварійних ділянок перетворилося на постійний процес. Без державних субвенцій або міжнародної підтримки місто й далі буде вимушене обирати: між ремонтом труби й новим дитячим майданчиком, між утриманням каналізації й підтримкою лікарень. А отже — водна безпека міста дедалі більше залежить не лише від труби, а й від політики.
Що змінилось у мережах за шість років
Труби старіють швидше, ніж їх встигають ремонтувати — це головний підсумок порівняння стану інженерних мереж Кременчука за шість років. І хоча певне фінансування зросло, загальна картина, на жаль, залишилась майже незмінною: місто продовжує жити на межі техногенної кризи.
Водопостачання: цифри без прогресу
2019 рік: в аварійному стані перебувало 130,9 км водогону (29,9%)
2025 рік: 122 км аварійних труб (27,75%)
Як бачимо, цифра зменшилась, але не суттєво.
Водовідведення: стабільна деградація
2019 рік: 168,9 км каналізаційних мереж були аварійними (69,5%)
2025: 171 км у критичному стані (63,02%)
Візуально відсоток знизився, проте фактична кількість аварійних труб зросла.
Кількість аварій: вдвічі більше проблем
2018 рік:
552 аварії на водогоні
61 — на каналізації
1 тис. 577 підпорів ліквідовано
2024 рік:
1 тис. 2 аварії на водогоні
30 — на каналізації
3 тис. 352 підпори усунуто
Кількість аварій зросла майже вдвічі, а ліквідацій підпорів — більше, ніж удвічі.
Вартість усунення: підскочила вдвічі
2019 рік: середня вартість ліквідації аварії — 5 тис. грн
2025 рік: 11 тис. 641 грн
Зростання — понад 130% за 6 років.
Фінансування: від «краплі в морі» — до обмежених мільйонів
2019 рік:
1 млн 600 тис грн — на заміну ділянок водомереж
4 млн грн — на аварійні роботи
2025 рік (передбачено):
17 млн 200 тис. грн — на капремонт водогону та каналізації
6 млн 700 тис. грн — поточні ремонти (зокрема, аварійні).
Бюджети зросли, але масштаб аварій та зношеність мереж все ще «переважують» фінансування .
Нагадаємо, у Кременчуці грошей на ремонт тепломереж не вистачає, з водогоном і каналізацією — те саме .
Сім вулиць та понад 40 будинків Кременчука залишаться без води .
Понад 20 будинків Кременчука завтра будуть без води .
Частина Молодіжного тимчасово залишиться без води .
Олена Ліпошко
Фото авторки

Новини рубріки

На Полтавщині — надзвичайний рівень пожежної небезпеки
08 липня 2025 р. 15:54

Двоє полтавських школярів склали НМТ на 600 балів
08 липня 2025 р. 15:43