вологість:
тиск:
вітер:
Значну частину Полтавщини охопила посуха
На Полтавщині знижуються запаси продуктивної вологи через нестачу опадів.
Про це повідомили в Полтавському обласному центрі з гідрометеорології 11 липня. В області фіксують ґрунтову та повітряну засуху, що охопила значну територію.
Після прохолодного початку температури повітря в липні почали зростати. На кінець першої декади місяця середньо добова температура повітря підвищувалася до +27-28°, а максимальна сягала позначки +35-37°.
Упродовж останніх тижнів на переважній частині Полтавщини спостерігають відсутність ефективних опадів. Низькі запаси вологи негативно впливають на ріст та розвиток всіх сільськогосподарських культур.
У денні години в рослин фіксують втрату тургору. Існують посіви, де спостерігають незворотне в’янення листя.
Погодні умови сприятливі для збирання урожаю зернових та зерно-бобових культур. Проте вони негативно впливають на формування репродуктивних органів технічних, олійних, баштанних та огородніх культур. Ріст коренеплодів цукрового, кормового та столового буряка ускладнюється.
Нагадаємо, що влітку 2024 року липень став для Полтави найсухішим за всю історію спостережень. Синоптики зафіксували завершення метеорологічного літа на Полтавщині у жовтні. На території області панувала засуха. Запаси вологи у ґрунті знижувалися до критичних значень.
Літо-2024 на Полтавщині
Торішнє літо на Полтавщині стало найсухішим за останні 100 років. За кількістю температурних максимумів воно перевершило рекорди попередніх періодів.
Станом на кінець серпня 2024 показник пожежної небезпеки на більшості території області досяг небувало високих значень – понад 25 000, а на південному сході області – понад 35 000. Раніше на Полтавщині не фіксували подібного ступеня небезпеки.
З даних фахівців, за кількістю днів з температурою понад 30° минуле літо поступилося тільки сезону 2010 року. Через спеку запаси вологи в метровому шарі ґрунту на більшій частині території області були відсутні.
Як відбувається прогнозування погоди
Фахівці гідрометцентру цілодобово аналізують погоду, складають прогнози на термін від однієї до п’яти діб. На основі даних всесвітньої мережі метеорологічних досліджень синоптики складають карти погоди, які використовують для прогнозів.
Спостереження за змінами погодних умов за останні роки свідчить, що середня температура на Полтавщині підвищується. Проте такі зміни мають коливання, тож піки можуть змінюватися на падіння.
Для роботи синоптики послуговуються даними з метеорологічної станції на Дослідному полі в Полтаві, заснованій майже 140 років тому. Обладнання цієї станції дозволяє вимірювати температуру повітря та ґрунту, тривалість сонячного сяйва, інтенсивність опадів, гамма-фон, напрямок і швидкість вітру та багато іншого.
На рівні зі звичайними термометрами й приладами станція обладнана автоматизованими датчиками, які через інтернет передають зібрані показники на спеціальну програму.
Заміри температури й прогноз її коливань здійснюють у психрометричній жалюзійній будці на висоті два метри над рівнем землі. Цього вимагає стандарт, який діє для всіх метеослужб світу. Термометри всередині будки перебувають у стабільних умовах, бо захищені від сонця й вітру.
Складнощі з прогнозуванням погоди полягають у тому, що атмосфера Землі є досить непередбачуваною, тож вказати точне місце можливих опадів можна з певною ймовірністю.

Новини рубріки

Найбільше угод на продаж землі у 2025 році уклали в Полтавській області
14 липня 2025 р. 16:23

32 жителі Полтавщини постраждали від укусів кліщів: у них виявили хворобу Лайма
14 липня 2025 р. 16:10

Майстер-класи, живопис та вистава: куди піти у Полтаві 15-20 липня
14 липня 2025 р. 16:10