Підсумки поїздки в Рим: Полтава просить 18 млн євро на оновлення системи каналізації

14 липня 2025 р. 20:10

14 липня 2025 р. 20:10


Полтава загалом презентувала європейцям проєктів на 36 мільйонів євро. Окремо від цього підписано домовленість із ЮНІСЕФ на 32 млн грн щодо ремонту та облаштування укриттів у кількох школах. Також підписано меморандуми із трьома європейськими містами, а ще Катерина Ямщикова познайомилася із заступником міського голови італійського містечка Монастераче

Полтавська делегація повернулася з міжнародної конференції Ukraine Recovery Conference-2025, яка цього року проходила в Римі 10-11 липня. На захід приїздили представники міст, регіонів, міністерств і донорських структур з усього світу — домовлятися про фінансування відновлення України. Полтаву представляли секретар міськради Катерина Ямщикова та її заступниця Тетяна Бардіна. За два дні вони підписали три нові меморандуми про партнерство.

Підсумки поїздки в Рим: Полтава просить 18 млн євро на оновлення системи каналізації

Зала презентацій URC-2025 у Римі виглядала як виставковий павільйон — десятки стендів від громад та регіонів України. Полтава, як і інші міста, отримала окрему частину стенда в загальному регіональному секторі Полтавської області. Тут і були представлені чотири ключові проєкти: оновлення каналізаційної мережі, будівництво житла для ВПО, програма безбар’єрності та освітній центр. Загальна сума запитаного фінансування — близько 36 мільйонів євро.

Підсумки поїздки в Рим: Полтава просить 18 млн євро на оновлення системи каналізації

Найбільше грошей місто просить на заміну зношених каналізаційних труб — 18,4 мільйона євро. Проєкт передбачає оновлення мереж «Полтававодоканалу», частина з яких прокладена ще в 1960-х роках. За підрахунками, втрати води через діряву інфраструктуру перевищують 40%. Але залишається питання, яким чином міська влада збирається отримати інвесторів, адже вкладення в цей проєкт не обіцяє прибутку. Проєкт у травні виклали на платформу DREAM , але поки без результату.

Окрім цього, місто подало заявку на понад 10 мільйонів євро для будівництва соціального житла для переселенців на території колишніх артскладів.

Ще одна ініціатива — програма з безбар’єрності на суму 2 мільйони євро : адаптація інфраструктури, облаштування пандусів, ліфтів, створення інклюзивних просторів. Також місто просить 5,5 мільйона євро на програму з надолуження освітніх втрат — йдеться про облаштування навчального центру для школярів, закупівлю техніки, підготовку вчителів. Конкретики чи зацікавився якийсь інвестор полтавськими проєктами - поки жодної.

Крім проєктів, полтавська делегація підписала три меморандуми. Перший — зі шведським містом Кальмар, з яким Полтава вже співпрацює понад рік. За цей час у Полтаві з’явилася тренувальна вежа для рятувальників та мебльована донорська станція. Новий документ продовжує цю співпрацю. Другий меморандум — із норвезьким регіоном Акерсгус. У планах — культурні обміни, візити школярів і потенційна участь в освітніх програмах. Третій документ підписали з невеликим італійським містечком Монастераче. Полтавській делегації навіть вдалося поспілкуватися із заступником міського голови містечка.

Підсумки поїздки в Рим: Полтава просить 18 млн євро на оновлення системи каналізації

Окремо від презентації на стендах Полтава підписала угоду з ЮНІСЕФ на виділення 35 мільйонів гривень для облаштування шкільних укриттів. Йдеться про капітальний ремонт укриттів у кількох навчальних закладах Полтави — ліцеях №31, № 29, загальноосвітній школі № 28 (три приміщення), а також створення сучасних центрів із надолуження освітніх втрат у ліцеї № 31, школах № 28, № 5 і ліцеї № 10 імені В.Г. Короленка. Але, як показує практика, таких грошей вистачає хіба що на косметичний ремонт та меблювання. Деякі укриття в місті мають кошториси по 40-60 мільйонів .

На фоні домовленостей інших міст Полтава виглядає скромно. Київ заявив про переговори з ЄБРР щодо кредиту до 150 мільйонів євро на закупівлю нових поїздів метро. Дніпро домовився про пільговий кредит у 25 мільйонів і ще 8 мільйонів грантових — на утеплення 88 соціальних об’єктів. Львів отримує 10 мільйонів євро на очисні споруди та 15 — на біогазову інфраструктуру. Харків — 10 мільйонів на екстрене теплопостачання та ще 116 мільйонів доларів грантом.

Загалом URC-2025 для Полтави — це радше візит із надією, що все ж таки хтось місту дасть кошти. Також — десятки селфі, три меморандуми і чотири заявки. Конкретного фінансування поки немає, але якщо хоча б один із поданих проєктів отримає підтримку — поїздка вже буде не даремною. Якщо ж ні — на наступній URC-2026 знову доведеться відкривати папку «Полтава просить» і готувати нову порцію брошур.

Це далеко не перша спроба міста отримати кошти від міжнародних партнерів на великому форумі. У лютому 2024 року Інститут розвитку міста представляв у Відні низку проєктів: реконструкцію вулиці Лазурної на 15 млн євро , створення реабілітаційного центру для військових за 5 млн євро , ремонт аварійного мосту біля вокзалу на 2,1 млн євро та закупівлю техніки для комунальників . Однак, жоден із цих проєктів так і не був реалізований — вони залишилися лише презентаціями у брошурах.

Микола ЛИСОГОР , «Полтавщина»

Підсумки поїздки в Рим: Полтава просить 18 млн євро на оновлення системи каналізації

Джерело: poltava.to

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua