вологість:
тиск:
вітер:
У створенні схеми виробництва українських ліків для російських солдатів підозрюють олігарха з Полтавщини
Головним фігурантом справи є власник однієї з найбільших фармацевтичних корпорацій України та бізнесмен Костянтин Жеваго. Російський бюджет міг отримати понад 420 млн доларів від схеми.
Про обшуки повідомили у Національній поліції України 16 липня. Цього дня правоохоронці провели понад 40 обшуків.
За даними слідства, бізнесмен продовжив підприємницьку діяльність на фармацевтичному ринку Росії, фактично спонсоруючи її бюджет. Він забезпечив передачу дочірній компанії зразків, документів, ліцензій та технологій на виробництво українських ліків в Росії. Зокрема, їх могли продавати у військових шпиталях для лікування російських солдатів, медзакладах, що обслуговують силові структури окупованих територій Донеччини та Луганщини.
У Національній поліції не називають ім’я олігарха, проте за уточненими даними від журналістів «Інтерфакс-Україна» йдеться про Костянтина Жеваго .
Правоохоронці викрили багаторівневу схему, яку контролював 51-річний український бізнесмен – уродженець Росії. Він міг вибудувати структуру злочинної організації. До неї увійшли керівник української фармацевтичної корпорації, фінансові менеджери, керівник російського представництва, посадовці підконтрольних медичних компаній двох країн. Костянтин Жеваго міг особисто визначати учасників злочинної групи, координував їхні дії та розподіляти між ними ролі.
Учасники налагодили схему отримання фармакопейних зразків, які використовують для контролю якості українських ліків. Без їхньої наявності виробництво та продаж медпрепаратів в Росії був би неможливим.
До початку повномасштабного вторгнення, службовці української фармкомпанії передали російським виробникам повний пакет документів для виготовлення ліків. Після цього дві російські фабрики змогли розпочати виготовлення й продаж медпрепаратів без українського втручання.
За даними слідства, це дозволило олігарху уникнути негативних наслідків від ведення бізнесу на території Росії після початку війни у 2014 році. Та водночас він продовжував отримувати незаконні доходи. Для подальшої співпраці, він вимагав продовжувати наносити логотип української корпорації на упаковки ліків. У документації країною-виробником є Україна.
Після запровадженої у 2022 році законодавчої заборони на експорт лікарських засобів, Костянтин Жеваго міг створити підконтрольну компанію за кордоном. Саме через неї росіяни отримували необхідні документи та зразки якості препаратів.
Організатор особисто контролював передачу прав і виробничих технологій. Так низка медикаментів торгових марок українських компаній стали офіційно зареєстрованими у Росії. Хоча ці дані вносили ще до повномасштабного вторгнення, учасники схеми продовжували поновлювати права власності протягом минулих двох років. Це стало можливим після того, як українська сторона офіційно відмовилося від авторських прав на продукцію, яку виготовляли на території Росії.
Ліки з маркуванням українського концерну російські медики застосовують для лікування окупантів. З початку 2022 року по перший квартал 2024 року продаж ліків, вироблених в Росії за українськими технологіями й стандартами, приніс бюджету країни-агресора понад 100 млн рублів у вигляді податків. Загальна сума прибутку російського підприємства, що контролюється українським олігархом склала понад 420 млн грн.
Слідчі провели понад 40 обшуків в Києві, Харкові, Львові та на Київщині. Зокрема в офісних та виробничих приміщеннях, а також у помешканнях причетних до схеми. У результаті вил у чили документи, печатки та комп’ютерну техніку.
Українському олігарху та вісьмом спільникам повідомили про підозру. У разі доведення провини їм загрожує до 12 років позбавлення волі.
