вологість:
тиск:
вітер:
Різдвяні пряники Слобожанщини внесли до Нацпереліку нематеріальної спадщини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України включило до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини традицію випікання та дарування обрядових різдвяних пряників на Слобожанщині. Вона об’єднує громади Полтавської, Сумської та Харківської областей спільною історико-культурною спадщиною та подібною рецептурою, формами й символікою.
Про це повідомили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.
Обрядову випічку готують раз на рік у період різдвяних свят — переважно в родинному колі або разом із сусідами та друзями. Пряники мають локальні назви: «панянки», «барині», «коники», «вершники», «пташки». Наприклад, на Полтавщині у Котелевській громаді цю випічку називають «панянками»: їх фарбують буряковим соком, прикрашають білою глазур’ю та традиційними завитками.
На Сумщині у межах Охтирського району печуть пряники під назвами «панянки», «барині», «коники» з розписом різнокольоровою глазур’ю. На Харківщині випікають «коників», «коней», «баришень», а також пряники у вигляді півників і зірочок, які декорують завитками.
Дівчаткам дарують пряники у вигляді панянок — як символ жіночності та добробуту, а хлопчикам — коників, як символ мужності й сили. Найбільшу та найгарнішу випічку призначають для хрещеників. Традиція має кулінарне й символічне значення, пов’язане з різдвяними обрядами, побажаннями добробуту та єднанням громади.
Олександр СТЕПАНЕНКО , Решетилівщина.UA

Новини рубріки

Де в Кременчуці завтра вимикатимуть світло (Планові відключення)
20 липня 2025 р. 18:12

«Роумінговий безвіз» для українців в ЄС запрацює наступного року
20 липня 2025 р. 17:37