вологість:
тиск:
вітер:
Свідоцтво про вінчання полтавця Симона Петлюри викупили за 601 тисячу гривень
Документ з особистого архіву відомого українського історика Володимира Голобуцького викупили на торгах.
Свідоцтво про вінчання Симона Петлюри з Ольгою Більською датоване 1915 роком. 23 липня його продали на Violity.
Шлюб Симон Петлюра взяв на початку 1915 року у церкві Преображення Господнього в підмосковних Люберцях. Його засвідчили свідоцтвом про вінчання майбутнього Голови Директорії УНР з Ольгою Більською. Саме вона згодом стане першою леді молодої української держави.
Метрична книга Преображенської церкви за 1915 рік зберігається у Центральному державному архіві Москви та містить такий запис:
«О бракосочетавшихся № 3. 18 января Мещанин города Полтавы Симон Васильев Петлюра православного вероисповедания первым браком, 35 лет, и домашняя наставница Ольга Афанасьева Бельская православного вероисповедания первым браком, 30 лет. Поручители по женихе: студент Московского Императорского Университета Иван Стефанович Трофименко и студент того же университета Анатолий Иванович Ржанов. Поручители по невесте: мещане города Бирюча Воронежской губернии Стефан Васильев Трофименков и Борис Стефанов Трофименко».
Виписку з метричної книги подружжя отримало восени. Тоді пара була разом сім років. У жовтні 1911-го року у них народилася донька Леся, проте Симон Петлюра не квапився реєструвати стосунки й уклав шлюб лише перед відправленням на фронт.
Ольга Більська-Петлюра пережила чоловіка на 33 роки. У 1944-му втратила й доньку – та хворіла на туберкульоз.
«Приватне життя Симона Петлюри традиційно мало освітлювалося. Навряд чи звичайна людина-неісторик взагалі знає, чи була в нього дружина і діти», – каже продавець лота Віталій Рябцев.
Певною мірою цьому факту посприяла й сама Ольга. В одному з листів дружина Петлюри писала:
«Щодо нашого родинного життя, то завжди в повній згоді ховали ми його від чужих очей, як тілько могли… Його несмак до впускання чужих людей, або просто “инших” людей до особистого життя поділяю цілком і я, і сей несмак вважаю ніби заповітом».
Шлюбне свідоцтво походить з особистого архіву доктора історичних наук Володимира Голобуцького. Вчений досліджував історію України попри тиск радянської ідеології. У 1952 році він написав листа до Йосипа Сталіна, протестуючи проти терміна «возз’єднання» як такого, що не відповідав стосункам України та Росії.
Документ Голобуцький переховував у себе довгі роки. Свідоцтво репродукували в книзі Дмитра Степовика «Симон Петлюра та його родина. Документи і матеріали». Її видали 1996 року. Ще раніше свідоцтво з’явилося на першій шпальті газети «Книжковий світ» – у номері 9(26) за жовтень 1991 року.
«Цей скріплений гербовою печаткою папір тримав у своїх руках сам стопроклятий Симон Петлюра, та і йдеться у ньому про його ж таки шлюб», – писав журналіст Дунаєвський.
Торги стартували з 1 грн і на кінець аукціону сягнули 601 тис. грн.
ЗМІСТ, памʼятник Петлюрі має зʼявитися в Полтаві до річниці його смерті. Вшанування полтавця та Головного отамана військ УНР Симона Петлюри планують до роковин його вбивства 25 травня у 2026 році. Центральною подією заходів має стати відкриття пам’ятника в Полтаві.

Новини рубріки

60 тисяч на порядок: у Кременчуці покращать територію біля суду
25 липня 2025 р. 18:47

На Івано-Франківщині відновлять видобуток солі
25 липня 2025 р. 18:38