вологість:
тиск:
вітер:
У Полтаві відкрили виставку робіт Ніни Токової
«Кольорова нитка життя» — під такою назвою у Полтавському літературно-меморіальному музеї Івана Котляревського урочисто відкрито персональну виставку килимових творів Ніни Токової — відомої мисткині, членкині Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреата обласної премії імені Панаса Мирного.
Розпочалася урочиста частина поетично-пісенною композицією у виконанні наукового співробітника музею Діани Дашкової та її доньки Вероніки, продемонструвавши присутнім давні українські традиції, зокрема перенісши в той час коли жінки та дівчата, співаючи, вручну пряли пряжу, з якої потім виготовляли дивовижні килими.
Під час презентації виставки старший науковий співробітник музею Валентина Скриль ознайомила присутніх зі сторінками життєвого і творчого шляху Ніни Іванівни, підкресливши, що у своїй творчості мисткиня «опирається на давню традицію створення килимів саме у найбільш відомих центрах килимарства Полтавщини — Решетилівці та Нових Санжарах.
Всі килимові сюжети орнаментовані народними узорами-символами та рослинно-квітковим декором. До творів майстрині хочеться доторкнутися, побути в теплій аурі цих рукотворів, зігрітися теплом серця і рук майстрині. Ймовірно один з її килимів сьогодні прикрашає один із залів палацу шведського короля. Цей килим був подарований полтавською мистецькою делегацією королю цієї держави, як один із кращих зразків народного мистецтва нашого краю…» А також Валентина Скриль підкреслила, що українці відомі в світі саме завдяки виставковим проєктам, завдяки яким ми презентуємо себе як нація, розповідаємо хто ми є, які ми є.
Ніна Токова розпочала свій шлях у ремесло саме в Решетилівці, тут відбулося її становлення як художника-килимаря, тож першим звучало вітання саме з Решетилівського мистецького краю. Керівник Всеукраїнського центру вишивки та килимарства, заслужена майстриня народної творчості України, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва, доктор філософії Надія Вакуленко зазначила, що близько знайома з Ніною Іванівною вже давно, з нею налагоджена тісна співпраця, оскільки вона є художником ВЦВК, а також побажала майстрині ще довго творити свої шедеври, а наш Центр буде їх виконувати.
Директор музею Руслан Яременко висловив захоплення килимами пані Ніни та подякував їй за багаторічну творчу працю, неодноразову участь у музейних виставкових проєктах, за розвиток та передачу кращих традицій народного мистецтва.
Звертаючись до Ніни Іванівни Діана Дашкова зазначила, що її килими надихають, наповнюють душу світлими почуттями, додають наснаги. Поглянувши на них, відразу стає зрозуміло, що вони належать справжньому майстру, людині з неймовірно творчою фантазією. Також повідомила, що музей Івана Котляревського виграв грант Українського культурного фонду, спрямований на збереження культурної спадщини, що дозволить не просто зацікавити, а й глибше занурити людей у культурну тематику.
Відвідувачі музею зможуть взяти участь у VR-квесті «У пошуках скарбу Івана Котляревського», під час якого матимуть можливість поспілкуватися у віртуальній реальності з І.П.Котляревським, взаємодіятимуть із рукописами Івана Петровича та героями безсмертної «Енеїди» й «Наталки Полтавки». Буде повністю оцифрований весь меморіальний комплекс: повітка, комора, колодязь-журавель, ворота і, звісно ж, сама хата письменника».
Членкині Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужена майстриня народної творчості України, доктор філософії, майстриня народної ляльки Наталія Свиридюк та майстриня лялькарства і полтавського художньо-декоративного розпису Тамара Пилипенко дали високу оцінку творчості Ніни Токової, зазначивши, що її чудові килими — світ любові, добра, гармонії й у неї є чому повчитися молодому поколінню. Вишивка, ткацтво, килимарство — це надзвичайне сакральне дійство в усіх культурах світу. І, мабуть, золотими руками, натхненням і працею таких людей, як пані Ніна, за сотні поколінь ужиткова технологія стала високим аристократичним мистецтвом. Сьогодні наші захисники воюють на фронті не лише за територію України, а й за нашу культуру, традиції, мову, за те, щоб майстри могли будувати й надалі свої мистецькі плани.
Чимало щирих, похвальних слів на адресу чарівної жінки і талановитої особистості Ніни Токової прозвучало з уст людини надзвичайно багатогранної, яка виготовляє народні інструменти, виконує на них пісні, відтворює наш національний український одяг і навіть ходить в ньому повсякденно, а також займається килимарством — викладача Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» та Луганського університету імені Тараса Шевченка Назара Божинського, завідуючої відділом культури і туризму Новосанжарської громади Євгенії Волошиної, заслуженого художника України, який працює в народному стилі, українського лірника, кобзаря-бандуриста Івана Новобранця, який акапельно виконав стародавню кобзарську пісню.
Ніна Іванівна не змогла стримати сліз приємного душевного хвилювання та подякувала всім, хто привітав з особливою подією в її житті — відкриттям персональної виставки, та з ювілейним днем народження, хто прийшов на відкриття виставки, щоб помилуватися її дивотворами. З трепетом згадала те, як вперше завітала у Решетилівку, роки, проведені тут під час навчання в профтехучилищі № 28 (нині художній професійний ліцей) та під час трудової діяльності на фабриці художніх виробів, де зросла до головного художника, а також — імена відомих мистців, класиків решетиліського рослинного килимарства, лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка Ніну Несторівну Бабенко та Леоніда Самійловича Товстуху, які відіграли в її житті особливу роль. Сьогодні вона є їх гідною послідовницею і чергова її виставка цьому підтвердження.
Килими Ніни Токової, представлені на виставці в музеї Івана Котляревського, можна переглянути щоденно з 9.00 до17.00 год. до 19 серпня.
Людмила Дядченко , провідний редактор ВЦВК

Новини рубріки

У Кременчуці чоловік заліз на електроопору й влаштував шоу
27 липня 2025 р. 16:00

Дитячий майданчик на Східній "полікують": тендер завершено, ремонт почнеться
27 липня 2025 р. 16:00

У бабусі на лавочці вкрали мобільний: злочинець може бути серед пацієнтів замісної терапії
27 липня 2025 р. 16:00