Мають шанс стати батьками: де та як у Рівному зберігають сперму та яйцеклітини військовиків (ВІДЕО)

26 листопада 2024 р. 22:43

26 листопада 2024 р. 22:43


В Рівненському обласному центрі репродуктивної медицини здійснили успішне запліднення дружини військового, який перебуває на фронті.

Біоматеріал бійця зберігали в лабораторії, яка займається безплатною кріоконсервацією сперми та яйцеклітин для військовиків, які хочуть відкласти своє батьківство, або мати шанс на потомство у випадку поранення чи власної загибелі на війні. На Рівненщині це єдиний такий центр, який надає подібні послуги бійцям безплатно, повідомляє Суспільне.

У лабораторії обласного центру репродуктивної медицини зберігають більше сотні репродуктивних клітин чоловіків та жінок.

- Дюари, в яких зберігається репродуктивний біологічний матеріал чоловіків та жінок, тобто яйцеклітини, ембріони та сперматозоїди. Зберігання є необмеженим, тому що вже є такі дані, що розморожений біоматеріал був використаний при зберіганні 30 років, — повідомила генетикиня обласного центру репродуктивної медицини Ірина Зайцева.
Частина біоматеріалу належить військовикам. Вони скористалися послугою, аби мати шанс на біологічне батьківство чи материнство попри можливі поранення чи власну смерть. Репродуктивні клітини зберігають шляхом кріоконсервації, тобто замороженням в рідкому азоті при температурі -196 градусів.

- Для наших захисників, Збройних сил України — ця процедура є абсолютно безплатною. Від чоловіка вимагається невелика підготовка — 3-5 днів утримання від статевих зносин. І в один день він має підійти до мене, ми обстежуємось на предмет урогенітальних інфекцій. Без цієї опції кріоконсервація не буде проводитись, оскільки дюар є спільним, матеріал має бути біологічно чистим. Це все займає орієнтовно півтори години часу, — розповів лікар-уролог обласного центру репродуктивної медицини Роман Кричильський.

Зберегти свої репродуктивні клітини можуть і жінки-військовослужбовиці. Втім, таких в обласному центрі репродуктивної медицини — ще не було.

- Жінкам потрібно обстежитись для початку. Потім яйцеклітину можна отримати в природному циклі, це буде одненька, скоріш за все. Якщо в жінки більше часу буде, то можна обстежити, простимулювати і отримати більше яйцеклітин, для того, щоб потім було більше шансів. Їх можна заморозити. Це ще називають "відкладене материнство", якщо жінка потім матиме час, а зараз йде воювати, наприклад, пояснила гінекологиня обласного центру репродуктивної медицини Ольга Шустик. - Наразі в Україні кріоконсервація біоматеріалу для військовослужбовців фінансується з державного бюджету. У випадку загибелі захисника чи захисниці, репродуктивні клітини безплатно зберігатимуть ще упродовж трьох років. Потому, за бажанням рідних, вони можуть продовжити цю послугу за власні гроші.

- Наші пацієнти пишуть заяву на зберігання матеріалу. У випадку згоди власника матеріалу, оформлюється нотаріальна довіреність на посмертне його використання і тоді цей матеріал може бути використаний у програмах допоміжних репродуктивних технологій навіть за наявності втрати життя, зазначив Роман Кричильський.

- Посмертної та постравматичної донації у нас ще не було, у нас тільки була донація за рахунок того, що відсутній сам донатор, бо він воює. Програма почала діяти з грудня, процес запустили ми влітку, — додав Роман Кричильський.

Зі слів медичного директора Рівненського обласного діагностичного центру Юрія Білика, на базі якого і діє центр репродуктивної медицини, наразі їхній заклад єдиний в області безплатно зберігає біоматеріал для військовиків

Мають шанс стати батьками: де та як у Рівному зберігають сперму та яйцеклітини військовиків (ВІДЕО)

Джерело: rivnepost.rv.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua