Хто візьметься за соціальне житло у Рівному?

23 лютого 2025 р. 21:08

23 лютого 2025 р. 21:08


Більшість переселенців, які прибули до Рівного, втікаючи від війни, уже влаштувалися на новому місці. Хтось знайшов роботу й орендує кімнату чи квартиру, когось прихистили родичі та друзі. Але все ще є чимало тих, кому доводиться несолодко, а коштів на життя ледь вистачає. Щоб розселити найбільш бідних і незахищених переселенців, у місті хочуть створити фонд житла для тимчасового проживання.

Міська рада навіть знайшла для цього потенційних спонсорів: планували підписати меморандум з БО «Благодійний фонд «Рокада» та Норвезькою радою у справах біженців (NRC). За умовами того меморандуму, місто спочатку підбирає до п’яти підходящих приміщень, які є у комунальній власності, а от ремонтом осель збиралися зайнятися норвежці. Іноземні благодійники також подбали б про «начинку» — меблі, холодильники, пральні машини, бойлери та інше. А хто саме з переселенців зможе мешкати там мінімум один рік, визначали б міські чиновники: першочергове право поселитися отримають багатодітні сім’ї, вагітні, непрацездатні та пенсіонери, чиє житло зруйноване війною. Коштів, окрім плати за комунальні послуги, з новоселів не братимуть.

За програму створення такого фонду на нещодавній сесії міськради уже проголосували. Але несподівано вилізла проблема: у понеділок, 10 лютого, стало відомо, що NRC вимушено припиняє свою роботу в Україні й по всьому світу та звільняє гуманітарних працівників — через різке скорочення фінансування. Вочевидь, тепер Рівному доведеться шукати інших благодійників.

Віктор Шакирзян, секретар міської ради Рівного:

— Будемо шукати партнерів. Ми створимо свій фонд тимчасового житла і зможемо залучати до нього донорів, ремонтувати це житло. Є багато грантів, нам лише кажуть: «давайте фонд і ми зможемо взяти участь у співфінансуванні». Так що в цьому плані ми рухаємося: тепер місто прийняло програму і будемо цей фонд наповнювати.

Наталія Марщівська, начальниця міського відділу з обліку та розподілу житла:

— Наразі у Рівненській міській територіальній громаді на обліку перебуває 17 717 ВПО, з них осіб з інвалідністю — 913, пенсіонерів — 2714, дітей — 4151. Найбільш проблематичними питаннями для переселенців є відсутність житла, належних умов проживання, дорога оплата оренди житла та оплата комунальних послуг. Частина з них досі вимушена мешкати у місцях тимчасового проживання. Враховуючи фінансову неспроможність, такі ВПО фактично не можуть вирішити своє житлове питання ніяк інакше, ніж за підтримки державних органів та органів місцевого самоврядування.

Станом на 1 лютого до виконавчого комітету звернулося 582 сім’ї з числа ВПО — для зарахування на облік громадян, які потребують надання жилих приміщень з фондів житла для тимчасового проживання. На даний час у розпорядженні виконкому є ряд вільних жилих приміщень, які можливо використати.

Нагадаємо, спроба облаштувати у Рівному соціальне житло для ВПО за кошти іноземців уже була — і невдала. Ще коли містом керував Олександр Третяк, німецькі донори у 2022-му хотіли взятися за закинуту недобудову біля поліклініки на Драгоманова, вкласти в капремонт 2 млн євро і перетворити її на багатоквартирний будинок для переселенців. Але згодом вилізла проблема з документацією і проєкт потихеньку «заглох», а недобудова так і стоїть пусткою.

Олена РАКС.

Хто візьметься за соціальне житло у Рівному?

Джерело: rivnepost.rv.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua