Чого не вміє штучний інтелект: людські навички, за якими «стоїть майбутнє»

01 квітня 2025 р. 08:27

01 квітня 2025 р. 08:27


Штучний інтелект уже зараз є чудовим помічником людини, але не більше.

За даними Всесвітнього економічного форуму (WEF), дві третини роботодавців планують наймати співробітників з навичками роботи з ШІ, але 40% очікують скорочення штатів через автоматизацію. WEF прогнозує, що в найближчі п'ять років зникнуть 90 мільйонів робочих місць по всьому світу. Буде ШІ силою добра чи зла, залежить насамперед від людей. Людство має залишатися головним в ухваленні рішень, зберігати моральну перевагу і не дозволяти технологіям "заходити занадто далеко". А зробити це можна, тільки зміцнюючи людські навички.

Критичне мислення - детектор "нісенітниці"

Один учитель поставив перед собою єдину мету - не просто навчити учнів фактів, а розвинути в них "детектор нісенітниці". Він хотів, щоб вони ставили запитання, аналізували, не погоджувалися з поверхневими відповідями. Він виховував у них вроджений скептицизм і жагу до істини.

Ніколи раніше ця навичка не була такою необхідною. ШІ створює інформацію з неймовірною швидкістю - але без посилань, логіки чи відповідальності. Всесвітній економічний форум назвав дезінформацію, згенеровану АІ, головним глобальним ризиком на найближчі два роки. Ба більше, дослідження Microsoft і Carnegie Mellon показує, що довіра до ШІ знижує наші власні критичні здібності.

Етичне судження

ШІ можна налаштувати на відповідність людським цінностям. Але це буде лише питанням програмування. У ШІ немає нейтральності - штучний інтелект вбирає упередженості, помилки і нерівність, закладені в даних, на яких навчається.

ШІ вже використовується на шкоду: діпфейки, шахрайство, дезінформація. Але навіть ШІ з благими намірами може призвести до катастрофічних наслідків. Єдиний захист - етичне судження людини, яка може втрутитися, виправити і засумніватися в рішеннях ШІ, перш ніж вони стануть незворотними.

Емпатія

ШІ дедалі частіше використовується для відбору кандидатів під час найму, в HR-процесах і навіть на нижчих рівнях управління. Наслідки не завжди справедливі: автоматизація може посилити соціальну нерівність, коли багаті отримують увагу людей, а бідні - тільки чат-ботів.

Що більше ми автоматизуємо процеси, то вищий ризик втрати людяності. Адже рішення, що впливають на долі мільйонів людей, дедалі частіше ухвалює нечутливий алгоритм, а не людина.

Нові технології можуть вийти з-під контролю, якщо ми не будемо їх стримувати. Ми не повинні змагатися зі ШІ. Ми повинні вести його за собою.

Чого не вміє штучний інтелект: людські навички, за якими «стоїть майбутнє»

Джерело: rivnepost.rv.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua