Вчені виявили вкрай обурливу «схему розлучення» серед пар старшого віку

09 квітня 2025 р. 08:08

09 квітня 2025 р. 08:08


Дослідники називають з'ясовані факти досить шокуючими, але визнають, що в причинах явища треба розбиратися глибше.

Добре відомою є статистика, що близько половини шлюбів розпадаються, і в більшості випадків в перші кілька років після весілля. Але останнім часом почала зростати статистика пізніх розлучень – серед пар, які прожили разом по 20-30 років. Про це в статті для Forbes пише американський психолог Марк Треверс.

Згідно наукових досліджень, ще 40 років тому в західному світі на розлучення подавали лише 5 із 1000 пар у віці 50+ років. Однак останнім часом їх кількість подвоїлася. Ця зміна зацікавила науковців. І коли вони почали розбиратися в причинах, отримані дані відверто шокували, пише Треверс.

Так, в межах дослідження, результати якого опублікував Journal of Marriage and Family, вчені проаналізували дані понад 25,5 тисяч європейських гетеросексуальних пар у віці від 50 до 64 років, зібрані протягом 2004-2022 років. І виявилося, що причиною розлучень стала проблема здоров’я, яке різко погіршується якраз після 50 років.

Дослідники побачили, що доки обидва партнери залишаються відносно здоровими, рівень розлучень відповідає показникам 40-річної давнини. Те саме, коли здоров’я чоловіка різко погіршується, але дружина залишається відносно здоровою.

Усе кардинально змінюється, якщо хворіє дружина, а чоловік залишається здоровим. Вивчення статистики показало, що вірогідність розлучення різко зростає, якщо дружина не може виконувати щоденні завдання через хворобу чи інші фізичні обмеження.

- Ці висновки свідчать про різкий дисбаланс у тому, як хвороба впливає на стабільність подружжя, що піднімає кілька проблемних питань щодо гендерних ролей, догляду та зобов’язань у подальших стосунках, – пише Марк Треверс.

За його словами, автори дослідження "самі визнають", що необхідно проводити подальші більш глибокі дослідження, щоб повністю зрозуміти "найдрібніші деталі цієї шокуючої моделі".

- Глибоко вкорінене очікування, що дружина завжди забезпечуватиме безперебійну роботу в домі, настільки вкорінене, що будь-яке відхилення від цієї ролі може сприйматися як розрив подружніх зв’язків або цілком законно вважатися таким, – пише журналіст.

УНІАН

Вчені виявили вкрай обурливу «схему розлучення» серед пар старшого віку

Джерело: rivnepost.rv.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua