вологість:
тиск:
вітер:
Критично бідні — пʼять громад у Вараському районі отримали такий статус після моніторингу
На Рівненщині за результатами 2024 року одразу 19 територіальних громад визнано такими, що мають критичний рівень фінансової спроможності. Це один з найгірших показників в Україні — третє місце з кінця серед усіх областей. Особливу увагу викликає ситуація у Вараському районі, де до переліку «критично бідних» потрапили одразу кілька громад.
Про це йдеться у дослідженні, проведеному експертами з державного управління — Яніною Казюк та Віктором Венцелем, та опублікованому на порталі «Децентралізація». Дослідження охоплює 1331 громаду по всій Україні й базується на 11 ключових показниках бюджетної та демографічної статистики.
Серед громад Вараського району критичну оцінку отримали:
- Полицька;
- Володимирецька;
- Каноницька;
- Рафалівська;
- Антонівська.
Ці громади, як свідчать дані, опинилися серед найслабших у фінансовому плані — їхній рівень надходжень до бюджету, забезпечення базових послуг і потенціал розвитку не відповідає мінімально необхідним критеріям спроможності.
Загалом, у Рівненській області ситуація з фінансовою стабільністю громад залишається складною: лише 9 громад мають високий рівень спроможності, тоді як 19 перебувають у критичному стані.
Розподіл громад в залежності від рівня фінансової спроможності у розрізі областей за 2024 рік
Фото:
Портал «Децентралізація»
«Із аналізу показників можна стверджувати, що одні керівники громад спрямовують кошти на управлінські витрати, інші, — не зважаючи на близькість до кордону з рф й значні руйнування інфраструктури громади дбають про гуманітарну сферу та спрямовують кошти на культуру, фізичну культуру і спорт. І завдяки ефективним управлінським рішенням з мобілізації ресурсів, їх ефективного розподілу та заощадливого використання коштів, конкурують в рейтингу, навіть, з територіальними громадами — обласними центрами чи громадами, які знаходяться в тилу...» — зазначають фахівці у дослідженні.
За результатами аналізу фінансових показників, експерти дійшли висновку, що попри умови воєнного стану, місцеві бюджети продемонстрували загалом позитивну фінансову стійкість, забезпечуючи виконання основних бюджетних завдань, включно з підтримкою оборонних сил, ВПО та ліквідацією наслідків війни. Оцінювання фінансової спроможності громад дозволяє діагностувати стан бюджетної політики, коригувати пріоритети у витрачанні коштів і є корисним інструментом для прийняття управлінських рішень. Органи місцевого самоврядування можуть використовувати ці результати у бюджетному процесі та при формуванні фінансових пріоритетів. Водночас залишається потреба в удосконаленні державної регіональної та бюджетної політики, зокрема в частині підтримки громад у прифронтових зонах. Актуальним є також підвищення ефективності системи фінансового вирівнювання, аби держава могла гарантувати гідний рівень життя громадянам незалежно від їхнього місця проживання.
Вже в 2021 році в кулуарах політиків звучала ідея зворотного укрупнення громад. Під час повномасштабної війни ця тема відійшла на другий план. Але, з огляду на подібні моніторинги, чи не є це підготовкою до фактичного повернення до старої адміністративної схеми? Наприклад: «критично бідні» громади Антонівська, Каноницька приєднаються до Володимирецької, а Рафалівська і Полицька — до Вараської. Та це лише суб’єктивне припущення авторки. Поживемо — побачимо.
За інформацією порталу «Децентралізація».
Де знайти інформацію Володимирець.City: на сайті , в Facebook , в Instagram , на YouTube , в Telegram , в Twitter .

Новини рубріки

Рівненські баскетболісти перемогли киян
17 квітня 2025 р. 21:56

БК Рівне здолав Київ-Баскет та зрівняв рахунок у серії
17 квітня 2025 р. 21:09

Рівнянин обігрівав оселю газовою духовою шафою, і сталось лихо
17 квітня 2025 р. 21:01