вологість:
тиск:
вітер:
Сказ у Сарнах і районі: де вакцинувати тварин, що робити з безпритульними і яка статистика укусів
Торік у Сарненському районі зареєстрували девʼять випадків сказу, а за три місяці 2025-го — вже сім. Востаннє безпритульний пес у Сарнах вкусив школярку. Про вірус, статистику укусів і звернень у травмпункт, а також вакцинацію, стерилізацію й безпритульних собак у місті СарниNews.City поспілкувалися із очільником Держпродспоживслужби Анатолієм Титечком, начальницею районного відділу ЦКПХ Наталією Павленок і заступником голови громади Тарасом Драганчуком.
Яка ситуація зі сказом у Сарненському районі
За перший квартал 2025 року в Сарненському районі зафіксували девʼять випадків сказу, тоді як за чотири квартали 2024 року — сім . За словами Анатолія Титечка, начальника управління Держпродспоживслужби в Сарненському районі, близько 30% укусів наносять безпритульні тварини. Очільниця Сарненського відділу ОЦКПХ Наталія Павленок зазначила, що кількість контактних із хворою на сказ твариною завжди різна. Наприклад, коли в селі Немовичі виявили сказ у корови, кількість контактних склала 16 осіб.
— За чотири місяці 2025 року по Сарненському району за медичною допомогою на травмпункт звернулися 200 людей, серед них (станом на 29 квітня — прим. авт.) щеплюються 123 особи. Стосовно вакцини, то 28 квітня я особисто з Рівного доставила на травмпункт у Сарнах 20 доз, — зазначила в коментарі СарниNews.City керівниця районного відділу Рівненського обласного центру контролю і профілактики хвороб Наталія Павленок .
Востаннє випадок сказу в Сарненському районі зафіксували 22 квітня. Тоді безпритульний пес на вулиці Ювілейна в Сарнах вкусив першокласницю. Їй, а також трьом контактним дорослим, призначили курс щеплення. Крім цього, у місті на щонайменше 60 днів запровадили карантин у радіусі 5 кілометрів й анонсували масову вакцинацію котів і собак. У карантинній зоні працівники державної ветлікарні здійснюють подворовий обхід і щеплюють тварин безоплатно:
— Але більшість населення просить вийти з двору й кажуть: «Чого прийшов? Моя собака нікуди не бігає». А те, що у двір може забігти і вкусити кіт, щур чи куниця — про це не думають. Законодавство чітко передбачає, що громадянин, який утримує тварин, зобовʼязаний доставити їх у визначене місце для проведення щеплення проти сказу. Але сьогодні люди стали дуже зайняті , — наголосив Анатолій Титечко .
Що робити, якщо вкусила тварина
Якщо вас вкусила тварина, потрібно ретельно промити рану чистою водою з милом, нанести антисептик і закрити місце чистою повʼязкою. Наступний крок — звернення за медичною допомогою у травмпункт. У Сарнах він розташований за адресою вулиця Ярослава Мудрого, 3 . Лікар має оглянути пацієнта і призначити курс антирабічної вакцини, яка є безкоштовною.
— Далі лікар дає термінове повідомлення в лабораторний центр контролю і профілактики хвороб, а звідти — в Держпродспоживслужбу. В оборотній карті зазначають місце укусу, дані потерпілого, час покусу і дату звернення, а також хто і за яких обставин покусав, — розповідає Анатолій Титечко. — Ми звʼязуємося із власником і їдемо за адресою. Тварину беруть під контроль на 10 діб. Якщо протягом цього часу вона поводиться адекватно і не проявляє жодних характерних для сказу ознак, ми заповнюємо карту і повертаємо її в лабораторний центр. Тоді людині щеплення призупиняють. Якщо ж у тварини спостерігаються характерні для сказу ознаки й вона помирає — щеплення продовжують.
Голова Держпродспоживслужби в Сарненському районі зазначив, що для локалізації та ліквідації сказу є план спеціальних ветеринарних заходів. Перший етап — це щеплення всіх сприйнятливих тварин у карантинній зоні. Другий — це своєчасне виявлення та ізоляція підозрілих у захворюванні тварин:
— Це ті, які могли бути в контакті з хворою твариною чи покусані нею. Їх ми беремо під нагляд у спеціальну клітку на 10 діб . Якщо протягом цього часу вони не проявили агресії й не мали клінічних ознак, характерних для вірусу сказу, ми їх вакцинуємо і відпускаємо. Це робота ветеринарної служби , — зазначив Анатолій Титечко. — В інструкції чітко є два поняття: підозрілі в інфікуванні й підозрілі в захворюванні. Якщо лисиця забігла за двір і прямого контакту із собакою не було, то цю тварину вважають підозрілою в інфікуванні або ж зараженні. Її ставимо на вимушене щеплення, під нагляд і не умертвляємо. Є інший момент — підозрілий у захворюванні. Це коли ми знаємо, що скажена тварина була в безпосередньому контакті з іншої твариною, гризлася, було ослинення, покуси чи кров. Лише тоді ми її умертвляємо.
Природним резервуаром вірусу сказу є дикі тварини, зокрема червона лисиця . За словами Анатолія Титечка, її популяція через заборону полювання під час воєнного стану зросла в рази.
— Раніше зустріти лисицю було важко, а тепер вони сміло ходять по вулицях. Для контакту з домашніми тваринами в них є перешкоди: двір, вольєр, паркан, тож найбільш сприйнятливими є безпритульні тварини. Наприклад, лисиця бігла, потрапила на смітник, почала гризтися з вуличним псом і все — у місті вже є випадок сказу. І зазвичай безпритульні тварини не поодинокі, а зграї, які контактують між собою. І от ми вже маємо цілу зграю, заражених вірусом сказу. А далі — люди, яких вони кусають. Наступний етап — травмпункт , — зазначає Анатолій Титечко. — Все банально просто: нема лисиці, нема безпритульної собаки — нема проблеми. На сьогоднішній день у нашому місті відбувається неконтрольоване накопичення безпритульних тварин. І неважливо, стерилізовані вони чи чиповані, вони є фактором сприйнятливості, який у подальшому передає цей сказ.
Де і за скільки вакцинувати домашніх тварин у Сарнах
Загалом, за даними Держпродспоживслужби, у 2024 році на Сарненщині, Дубровиччині і Рокитнівщині щепили 16 790 собак і 11 555 котів . Вакцинувати тварин від сказу можна в Сарненській районній державній лікарні ветеринарної медицини за адресою вулиця Варшавська, 30 . Вартість послуги — 10,76 гривень . Вакцина є безкоштовною, оскільки її надає держава. 10,76 гривень — це оплата за маніпуляцію, тобто внутрішньомʼязеве введення, вартість якої встановили в Мінагрополітики. Термін дії щеплення становить 12 місяців .
— А як проконтролювати, коли були щеплені безпритульні тварини? Термін дії будь-якої вакцини за 12 місяців закінчується, тоді тварина стає сприйнятливою. Минулого року в центральній частині міста вакцинували близько 600 голів безпритульних тварин, — зауважив голова Держпродспоживслужби в Сарненському районі. — Крім сказу, тварини мають гельмінти, вони виділяють масу гельмінтозів, які дітки заковтують і мають повно проблем. Безпритульні тварини — це тупикова гілка розвитку суспільства. Створення притулку не вирішить проблеми, тому що приутлок має певні межі. Він заповниться буквально за місяць. А далі що?
Безпритульні тварини в місті: що з цим робити
За регуляцію чисельності безпритульних тварин відповідають органи місцевого самоврядування. Заступник голови Сарненської громади Тарас Драганчук розповів, що розглядав питання створення притулку:
— Зрозумів, що це утопія. Це нереально для невеликої громади. Я їздив у Вараш і бачив їхній досвід. Притулок на сто місць займеться за місяць. А що далі? Це в голлівудських фільмах приходять сім’ї в притулок і обирають собі песиків, а в нас туди тварин, часто хворих і стареньких, переважно лише здають. Тож це стає місцем постійного проживання тварин, кількість яких невпинно зростає. Так питання не вирішиться.
Чотири роки тому Сарненська міська рада розпочала співпрацю з підприємством у Луцьку, яке займається стерилізацією собак. І якщо транспорт на близько 20 тварин тоді могли заповнити в одному дворі, то нині таку кількість собак для стерилізації іноді не можуть набрати в місті загалом.
— Нам треба 3-4 роки , щоб вийти на показник повністю стерилізованих тварин. Але разом із тим навіть стерилізовані собаки з вулиці можуть кусати. Тому кожного пса ми одразу вакцинуємо й заносимо в журнал. У випадку укусу можна собаку сфотографувати, а ми за чіпом встановимо, коли його стерилізували й вакцинували, щоб знати, чи є підстави переживати, чи ні, — розповів Тарас Драганчук.
За інформацією заступника міського голови Тараса Драганчука, щороку на стерилізацію тварин спрямовують близько 230 тисяч гривень . У 2022 році за кошт бюджету громади стерилізували 144 тварини , у 2023-му — 151 , у 2024-му — 128 , а в 2025-му — близько 50 . Процедура для одного собаки коштує орієнтовно дві тисячі гривень . До того ж у міській раді планують затвердити правила утримання домашніх тварин, які передбачатимуть стерилізацію. Водночас хочуть впровадити план роботи мобільної ветклініки по селах громади, де домашніх улюбленців стерилізуватимуть безкоштовно.
— Не секрет, що собак привозять із сіл. Фактично у кожному господарстві є пес. Їх відпускають на вільний вигул, а їхні контакти ніхто не встановлює, так і зʼявляються нові потомства. Нестерилізованих тварин у Сарнах допомагають виявляти місцеві зооволонтери, раз у місяць відвозимо псів у Луцьк. Стерилізація не впливає на їх поведінку, але вона унеможливлює розмноження, — зауважив Тарас Драганчук.
Імунізація диких тварин у Сарненському районі
До слова, 13 травня в Сарненському районі розпочинається преоральна імунізація диких мʼясоїдних тварин. За розробленими маршрутами фахівці розкладатимуть брикети з вакциною. До програми, за словами Анатолія Титечка, залучать голів громад, мисливців і користувачів угідь:
— Ми робили моніторинг по мисливських господарствах, то результат роботи є. Але цього недостатньо, тому що популяція надзвичайно висока. Кожна лисиця приводить від трьох до пʼяти лисенят. Зараз якраз сезон і вона вчить їх полювати, веде безпосередньо до населених пунктів, де вони контактують з котами, щурами, куницями і так далі. Тому першочергово має бути відсутність безпритульних тварин на території міста, щоб не було фактору сприйнятливості.
Кампанія з імунізації диких тварин проти сказу.
Фото:
Сарненська районна державна адміністрація | Facebook

Новини рубріки

Стало відомо, хто у середу залишиться без газу
06 травня 2025 р. 20:22

На Рівненщині половину пунктів тестування НМТ-2025 облаштували в укриттях
06 травня 2025 р. 19:55

З російського полону повернули 7 воїнів з Рівненщини
06 травня 2025 р. 19:00