Новий порядок соцвиплат: що змінилося

13 липня 2025 р. 21:06

13 липня 2025 р. 21:06


З 1 липня в Україні почали діяти нововведення, які стосуються призначення державних соціальних та пенсійних виплат. Хоч ці зміни не будуть радикальними, проте стосуються багатьох на Рівненщині.

По соцвиплати — до Пенсійного фонду

Пенсійний фонд тепер призначатиме й виплачуватиме майже усі соціальні виплати. Ці зміни були передбачені постановою Кабміну, і головна їх мета — спрощення доступу громадян до призначення виплат та соціальної допомоги, якими тепер займатимуться в одній структурі. Раніше за це відповідали органи соціального захисту.

Тепер же Пенсійний фонд уповноважений призначати допомогу особам пенсійного віку, які не мають достатнього стажу для отримання пенсії, допомогу особам з інвалідністю І, II, III груп, соціальну підтримку малозабезпеченим сім’ям, включаючи виплати дітям померлого годувальника за відсутності в нього страхового стажу, допомогу по догляду за самотніми малозабезпеченими особами, людьми з інвалідністю підгруп А та Б I-ї групи, а також особам старше 80 років, виплату військовим з інвалідністю, що виникла внаслідок війни, якщо вони вже отримують пенсію по інвалідності, виплату допомоги ветеранам Другої світової війни, виплату військовослужбовцям та правоохоронцям, які мають пенсію за вислугою років, виплату допомоги особам з інвалідністю з дитинства І-III груп, виплату дітям з інвалідністю віком до 18 років та виплату надбавки для догляду за дитиною з інвалідністю, допомогу для дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, допомогу при народженні дитини, 14 «чорнобильських» виплат та інші.

— Йдеться про 33 види соціальних допомог, — розповідає заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області Тетяна Панащук . — Ми уже прийняли відомості та електронні справи громадян. Для призначення виплат тепер потрібно буде звертатися з документами не до органів соціальної політики, а до сервісних центрів Пенсійного фонду або ЦНАПу.

Окрім цього, можна звернутися поштою до Пенсійного фонду. Планується також, що з вересня такі функції будуть доступні онлайн через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. Перелік документів для нарахування соціальної допомоги не змінювався.

Доплата непрацюючим пенсіонерам, які живуть в зоні радіаційного забруднення

Цьогоріч непрацюючим пенсіонерам, що проживають у зоні радіаційного забруднення, встановлена доплата до пенсії у розмірі прожиткового мінімуму — 2 361 гривня. Право на її отримання мають люди, у яких є статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Така доплата до пенсії буде встановлюватися з інформації, наданої Пенсійному фонду від державної міграційної служби , — розповідає Тетяна Панащук. — Ці запити проводитимуться винятково в електронній формі. Тобто електронний список тих, хто отримуватиме доплату, буде формуватися автоматично з єдиного державного демографічного реєстру. Понад 44 тисячі отримувачів пенсій на Рівненщині уже мають цю оплату. Наразі ще триває звірка даних, бо є люди, по яких інформація ще не надійшла до Пенсійного фонду.

Новий вид допомоги для сімей з низькими доходами

Відповідно до постанови Кабміну, запроваджується єдина базова соціальна допомога. Суть в тому, що сім’я з низьким доходом може оформити одну базову соціальну допомогу замість кількох різних виплат. Людям даватимуть вибір: отримувати базову соціальну допомогу чи залишити усе як є.

Розмір базової соціальної допомоги визначається як різниця між сукупним розміром базової величини для кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї.

Єдину виплату будуть розраховувати за формулою, орієнтуючись на розмір умовної базової величини у розмірі 4500 гривень. Таку суму в місяць може отримувати перший член сім’ї (уповноважений сім’ї), кожна дитина віком до 18 років та особи з інвалідністю I або II групи. 70% від цієї суми — 3150 гривень — виплачуватимуть іншим членам родини. Щоб порахувати розмір єдиної виплати, кількість умовних величин у родині додають, а потім від цієї суми віднімають офіційні прибутки родини. Те, що залишиться, й отримає родина.

Наприклад, якщо сім’я складається з трьох осіб — чоловік, дружина, яка не працює, і малолітня дитина, то базова величина для них становить 4500 грн + 3150 грн + 4500 грн =12150 грн.

Якщо батько працює і отримує, наприклад, 6150 грн зарплати, то цей дохід відмінусують від базової величини для усіх членів родини. Це і буде розмір базової соціальної допомоги, яку отримає малозабезпечена сім’я — 12150 грн –6150 грн = 6 000 грн.

Тому перш ніж звертатися до Пенсійного фонду про оформлення базової допомоги, потрібно усе обрахувати, чи буде це вам вигідно.

Базова соціальна допомога для малозабезпечених родин об’єднує у собі п’ять різних видів допомог , — розтлумачує Тетяна Панащук. — Йдеться про державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім’ї, державну соціальну допомогу одиноким матерям, допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. Якщо особа подасть документи на згоду отримувати базову соціальну допомогу, то вона отримуватиме одну виплату замість кількох.

Богдан СЛОНЕЦЬ.

Новий порядок соцвиплат: що змінилося

Джерело: rivnepost.rv.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua