вологість:
тиск:
вітер:
Вараш – Володимирцю: чи приживеться досвід активних пенсіонерок – круглий стіл об’єднав зацікавлених
В Володимирці активістки ГО «Агенція регіонального розвитку «Руна» провели чергову соціальну ініціативу – круглий стіл «Університет третього віку у Володимирецькій громаді: співпраця громад заради підвищення якості життя людей старшого віку», в якому взяли участь представники і представниці Вараської і Володимирецької громад, активісти, волонтери, підприємиці, активні пенсіонерки.
Круглий стіл, організований громадською організацією «Агенція регіонального розвитку «Руна» , присвячений обміну досвідом у сфері соціалізації та дозвілля осіб пенсійного віку, зокрема внутрішньо переміщених осіб та осіб з інвалідністю. Акцент – жінки.
Учасники круглого столу
Автор:
ГО "Агенція регіонального розвитку "Руна"
Учасниками та учасницями було 25 осіб різного статусу, віку та зайнятості. Це вже друга ініціатива в рамках теми і третя – в рамках масштабного проєкту новоствореної організації.
Під час круглого столу директорка Вараського центру соціальних служб та послуг Світлана Пашко презентувала роботу «Університету третього віку» Вараського ВЦССП – це простір для тих, хто після виходу на пенсію прагне жити на повну, пізнавати нове, спілкуватися, творити, відкривати себе заново.
Швейна справа, кулінарна лаболаторія, фітнес, мистецька світлиця, мнемоніка, скандинавська ходьба - це не вичерпний перелік факультетів і занять активних пенсіонерок Вараша.
Досвід Вараського ЦССП - Володимирцю
Директорка департаменту соціального захисту та гідності Вараської міськради Наталія Талах поділилася досвідом роботи закладів соціальної сфери у Вараській громаді, підкреслюючи системний підхід до підтримки та інтеграції старшого покоління та ВПО. Активні в дискусії були всі представниці Департаменту соціального захисту та гідності ВК ВМР та Вараського центру соціальних служб та послуг. І саме досвід роботи з такими категоріями став центральним в загальній дискусії та обміну думками.
Модераторка - Людмила Босик
На початку події модераторка Людмила Босик, яка є проєктною менеджеркою ГО «Агенція регіонального розвитку «Руна», запросила всіх до короткої спіч-презентації.
«У нас є постійно діюча група взаємодопомоги і часто старші жінки приходять до нас готувати пакети допомоги для ЗСУ, приходять жінки з числа родин військовослужбовців, загиблих чи зниклих безвісти, і всім ми надаємо психологічну підтримку. Ці жінки мають змогу поспілкуватись і між собою. Треба визнати, що дійсно у Володимирецькій громаді нема достатньо установ, де така категорія може провести дозвілля і поки ми є тою локацією. Жінки висловлюють бажання в опануванні танцями, занять фітнесом та поспілкуватись за інтересами», – зазначив Роман Швець, голова Центру психо-соціальної підтримки.
«Зараз необхідно розвивати сферу соціальних послуг для громадян у Володимирецькій громаді. Ліквідований Терцентр надання соцпослуг і громада опинилась на роздоріжжі – як працювати з людьми старшого віку. Вирішили надавати кошти для цих послуг для ГО «СоціалЦентр». З 150 осіб до реформи ми на сьогодні надаємо послугу непрофесійного догляду 80 особам. Ми маємо Центр соцслужб – для надання допомоги людям у складних життєвих обставинах. Нагода підтримати соціалізацію пенсіонерів та ВПО – це створення при ЦКіД «Перлина Полісся» «Клубу активного дозвілля». Думаю, що кращий досвід Вараського ЦССП ми туди залучимо», – Юрій Тюска, начальник Відділу соціального захисту населення Управління соціально-культурної сфери Володимирецької селради.
Серед учасниць круглого столу була Тетяна Слобода – директорка КУ «Володимирецький ІРЦ», яка зазначила про інклюзивну роботу з дітьми, зокрема з числа ВПО та дійсну потребу залучення до активного громадського життя пенсіонерок та ВПО. Також про своєрідне «забуття» розказала керівниця УТОСу Катерина Чугай: її підопічні – це переважно жінки пенсійного віку з інвалідністю по зору 1–3 груп, з фізичними обмеженнями. Це жительки Вараського та Сарненського районів. Якщо років 10 тому УТОс активно підтримувався владою, то сьогодні ніякої фінансової чи соціальної підтримки і ці жінки з обмеженнями по зору фактично за берегом суспільних течій, – сам на сам зі сліпотою.
Ще одну проблему озвучили волонтерки Наталія Мазур та Ірина Товт – попри безмежжя вільного часу пенсіонерок, у Володимирці лише десяток з їх числа проявляють активності – допомагають плести масксітки для ЗСУ. Волонтерки шукають способів, щоб якнайбільше долучити до волонтерства цих жінок.
Підприємництво на пенсії – це і активне життя, і саморозвиток, і громадський активізм. Власний приклад навела Віра Ковальчук, підприємиця, пенсіонерка, волонтерка-швея, в минулому – освітянка. Її життєва концепція: пенсія – не кінець життя, а його новий виток. І вона готова ділитись досвідом та вчити підприємництву, швейній справі інших жінок пенсійного віку і не лише.
Досвід вараського «Університету третього віку» у презентації Світлани Пашко продемонстрував багатогранність охоплення інтересів пенсіонерок, зокрема з ВПО. Звучали запитання від учасників, дискутувати щодо можливостей і бюджету Володимирецької громади для втілення такого досвіду.
Перспективною платформою для втілення ідеї «Університету третього віку» і розширення спільноти активних пенсіонерок і пенсіонерів може стати грантовий проєкт ЦКіД «Перлина Полісся» і ЧХУ за фінансування Німеччини. Про перші спроби діяльності «Клубу активного дозвілля» розказала в.о.директора установи культури у Володимирці Людмила Трохимчук.
«Заняття з дітьми - це добре. Але на концерти приходять жінки з тростинками, які потребують уваги. І це надихнуло мене подати заявку до обласної організації Червоного Хреста України за програмою «Догляд вдома». Заявка досить швидко була погоджена. буде облаштована кімната для занять «Клубу активного дозвілля». Буде облаштування і санвузла за вимогами», - зазначила Людмила Трохимчук.
Їх нова спільнота з січня двічі збиралась. Проєкт передбачає ремонти приміщень в установі та закупівлю обладнання для занять фітнесом. Модераторка зауважила, що інформація про спільноту фактично відсутня.
Презентація "Клубу активного дозвілля" - ЦКіД "Перлина Полісся"
До слова, через день після першого заходу в межах ініціатив – обмінної зустрічі, на сторінці ЦКіД «Перлина Полісся» з ’явилось оголошення-запрошення для активних пенсіонерів щодо запису у «Клуб активного дозвілля». Власне, забігаючи наперед, учасники у підсумку покладають надії саме на розвиток цієї спільноти у Володимирці, як осередку активностей людей старшого віку, зокрема жінок, ВПО, осіб з інвалідністю.
запрошення для активних пенсіонерів Володимирця
Автор:
скрін Володимирець.City
«Штат у нас 40 осіб, дві філії - Володимирець і Зарічне. На даному етапі - реформа і будемо більше спрямовувати надання соціальних послуг, бо виплати переходять до ПФУ. Тож питання, які зазначені в програмі, цікаві і Вараській РВА», - Юрій Трохимчук, начальник Управління соцзахисту Вараської РВА.
«Я почув цікаві ідеї зайнятості пенсіонерів у громаді. Якщо до адмінреформи цим займались районні установи, то сьогодні це обов’язок громад. Шкода, що відсутній субрегіональний рівень і районні установи соціального спрямування. Але після цього заходу я, як депутат Володимирецької селищної ради і як представник Вараської районної ради, буду підтримувати проєкти та ідеї, озвучені тут. Адже велика надія на соціальний розвиток і громадську активність людей завдяки таким проєктам громадських організацій, як от проєкт агенції «Руна», – зазначив у підсумках Анатолій Бова, керівник апарату Вараської райради.
«Крок у розвиток. Громадська організація «ВАРАШ СВІТ» зробила важливий крок у розвитку своєї діяльності – розширила партнерські зв'язки! Восьмого липня організація урочисто підписала Меморандум про співпрацю з громадською організацією «Агенція регіонального розвитку «Руна».
Меморандуми підписано
Цей меморандум є офіційним підтвердженням спільних намірів та зобов'язань. Він закладає міцний фундамент для майбутніх проєктів та ініціатив, які будуть спрямовані на захист прав i свобод людини, на задоволення соціальних, духовних, культурних, економічних, освітніх та інших інтересів громадян. Об'єднання зусиль дозволить ефективніше реагувати на виклики, що стоять перед нашим суспільством. Разом організації зможуть реалізувати проєкти та надавати якіснішу допомогу тим, хто її потребує», – зазначила на власній сторінці у фейсбуці по завершенню події Світлана Пашко, голова ГО «Вараш СВІТ».
З приємністю зазначаємо про увагу до події від правозахисної організації БФ «Право на захист» та Координаційної ради ВПО Вараської міськради, представниці яких подали запит на участь за кілька днів до події.
Юлія Петрова – голова Координаційної ради ВПО Вараської міськради розказала про вже наявний досвід діяльності в Вараші спільноти вимушено переміщених українців. Це переважно жінки. Загалом від пані Юлії та представниць соціальної галузі Вараської міськради прозвучали цифри прийнятих ВПО – майже дві тисячі на сьогодні зареєстрованих. Хоча не всі фактично проживають, але потреби у соціальній підтримці і допомозі є чималі. Наталія Талах та Наталія Полуйко зазначили – головною проблемою все ж є житло та приміщення для розміщення дозвіллєвих спільнот. зокрема і для «Університету третього віку» та інших.
Ольга Барабаш, фахівчиня з моніторингу ситуації з ВПО Львівського регіонального офісу БФ «Право на захист» також взяла участь у круглому столі «Університет третього віку у Володимирці: співпраця заради якості життя»:
«Наша організація БФ «Право на захист» є одним із лідерів правозахисного руху в Україні, має потужні позиції у сфері захисту прав ВПО, постраждалих від воєнних дій, біженців та осіб без громадянства. В Рівненській області фондом у реалізуються проекти з моніторингу дотримання прав та свобод внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та осіб, які постраждали внаслідок воєнних дій, з юридичної та грошової допомоги», – зазначила пані Ольга під час події. Також важливою тезою в виступі пані Ольги прозвучало те, що всюди для результативної роботи має бути ініціативні людина, яка йтиме до влади, буде братися за комунікації та вирішення питань. Це стосується і рад ВПО, і інших спільнот.
Тема захисту прав ВПО актуальна в Україні в умовах повномасштабної війни з російською імперією. Зокрема соціалізація, інтеграція в суспільний простір внутрішньо переміщених осіб, пенсіонерок і пенсіонерів, осіб з інвалідністю та безробітних важлива і в Володимирецькій громаді, де ГО « Агенція регіонального розвитку «Руна » реалізовує соціальні ініціативи з березня 2025 року.
У підсумку круглого столу учасниками взято до уваги досвід соціалізації та інтеграції ВПО, пенсіонерів, осіб з інвалідністю в громадське життя через діяльність спільноти «Університет третього віку» при Вараському ЦССП, озвучено проблеми в роботі влади, громадськості, волонтерів з такими категоріями в Володимирецькій та Вараській громаді.
Дві громади працюватимуть над продовженням партнерства у цих темах. А ГО «Агенція регіонального розвитку «Руна» уклала два Меморандуми про партнерство та об’єднала представників різних структур над спільними проблемами. Проведене анкетування учасників підкреслило потребу у вирішенні проблем, піднятих на круглому столі.
Жінки-активістки - учасниці круглого столу
Автор:
ГО "Агенція регіонального розвитку "Руна"
Фото з архіву ГО «Агенція регіонального розвитку «Руна»

Новини рубріки

Через спеку на Рівненщині побільшало пожеж у екосистемах
14 липня 2025 р. 12:48

Екоінспектори виявили забруднення річки Іква в Рівненській області
14 липня 2025 р. 12:48

У Сарнах безкоштовно оглядають усіх охочих
14 липня 2025 р. 12:46