“Чорна п’ятниця” на Сумщині: як не потрапити на шахраїв

27 листопада 2024 р. 14:16

27 листопада 2024 р. 14:16


Кримінал Новини Суспільство

Цьогоріч суд розглядає чотири справи стосовно інтернет-шахрайства, яке задокументували на Сумщині. Здебільшого це продаж речей за заниженими цінами. Суспільне разом із кіберполіцією розповідає, як убезпечити себе та не потрапити на шахраїв.
Про це розповів Артем Бухтіаров, старший оперуповноважений з оперативного пошуку та партнерства у сфері інформаційних технологій управління протидії кіберзлочинності Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

За його словами, протягом 2024 року у Сумській області кіберполіція скерувала до суду 4 групи людей, які, ймовірно, займалися шахрайською діяльністю в інтернеті. Найбільша з них — займалася продажем дитячих товарів через Instagram-сторінку за заниженими цінами. Після того, як люди переказувати кошти, “продавці” зникали. Їх діяльність задокументована і перебуває на розгляді у суді.

Як уникнути шахраїв під час Чорної пʼятниці

За словами правоохоронців, чорна п’ятниця — час великих розпродажів, але й високої активності шахраїв. Вони розраховують на те, що люди можуть не перевіряти надійність сайтів чи пропозицій.

“Купуйте лише у перевірених магазинах, з хорошою репутацією та реальними відгуками. Перевіряйте посилання на магазин, воно не повинно мати помилок. Наприклад офіційний сайт OLX, у них в назві посилання написано: olx.ua. Шахраї можуть написати “olx..ua” або “oilxua” тощо. Сайти з помилками не мають нічого спільного зі справжніми, навіть якщо видимо схожі на них. Так шахраї можуть отримати дані вашого гаджета, або змусити вас ввести інформацію про вашу банківську картку”, — розповів Артем Бухтіаров.

Правоохоронці радять не переходити за підозрілими посиланнями, які розповсюджують у месенджерах, соціальних мережах. Також обирати після оплату за товар, який хочете придбати онлайн.

“Всі серйозні та відповідальні інтернет-магазини чи маркет плейси мають цю послугу і надсилають товар для того, щоб кожен користувач міг його перевірити чи поміряти його прямо у поштовому відділені. Якщо продавець відмовляється користуватися після оплатою, то слід звернути увагу на реальність його товару”.
Потрапили на шахраїв, що робити?

Кіберполіція радить заблокувати картку, дані якої ввели на підозрілому сайті. Повідомити банк, про підозріле надсилання коштів.

“На кожній банківській карті на зворотній стороні є номер гарячої лінії, за яким можна звернутися. Зберіть усі докази: посилання на сайт, квитанції про перерахування коштів, повідомлення, звідки перейшли на сайт. Бо вся ця інформація стане доказовою базою у матеріалах кримінального провадження. Також можна напряму звернутися до кіберполіції або на 102”.

“Чорна п’ятниця” на Сумщині: як не потрапити на шахраїв

Джерело: debaty.sumy.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua