“Переїхали, бо там почали бомбити”: Історія переселенців із Шалигинської громади

15 січня 2025 р. 18:00

15 січня 2025 р. 18:00


Родина Соп’яненків із села Ходине Шалигинської громади два роки тому була змушена покинути свій будинок. Їхнє село розташоване за кілометр від Курської області і нині майже стерте з поверхні землі. Наразі переселенці оселилися у селі Капустинці Роменського району. Там придбали житло, працевлаштувалися, тримають господарство і облаштовують своє нове помешкання. Про життя під обстрілами та допомогу від людей далі у сюжеті Суспільного.

Кабан Славко, пес Туман, кури та коти — це господарство переселенців з села Ходине Шосткинського району. Наталія Соп’яненко каже, переїхали з родиною два роки тому: “Переїхали сюди, бо там почали бомбити село. Ми жили за один кілометр. Заходили диверсанти до нас в ліси. Ліси великі і вони заходили. Люди стали боятися жити. І стали хто куди їхати. Сокири ставили у веранді, лопати, бо боялися. Мало чого, вночі прийдуть, у нас ліси великі, глухі”.

"Переїхали, бо там почали бомбити": історія переселенців з Шалигинської громади

У селі, де жила родина Соп’яненків, залишилось чотири людини пенсійного віку, розповідає пані Наталія: “Світла немає там, води немає. Частина будинків розбиті, спалені. Кладовище розбили у нас там також. Загалом все били. Вертольоти російські залітали. Ми на городі стоїмо, а він залетів і махає нам. Люди злякалися біля магазину, попадали. Коли обстріляли все Ходине, убили мою двоюрідну сестру з сином. Диверсанти зайшли, а вони їхали в Шалигино до старшого сина на іменини. Їхало авто військових на перезміну до Глухова, вони спочатку в тій машині всіх військових убили, а Тамарка наша на мотоциклі їхала, потім їх теж в притул”.

Олександр — чоловік пані Наталії, працює трактористом у місцевому господарстві. Згадує про життя на прикордонні: “У нас чотири корови було, кінь, індики, качки, свині. Все тримали”.

"Переїхали, бо там почали бомбити": історія переселенців з Шалигинської громади

Пані Наталія ділиться, нині обробляють 40 соток городу, господарюють та створюють затишок у власній оселі: “Коли до Києва не їжджу, готую. Борошно купуємо, печемо. Щось треба їсти, всього не купиш. Домашнє, воно завжди смачніше. Я наразі їжджу до Києва на заробітки вахтовим методом. 15 днів там, 15 днів вдома”.

"Переїхали, бо там почали бомбити": історія переселенців з Шалигинської громади

За словами пані Наталії, коли родина переїхала, не мала достатньо необхідних речей, тож місцеві одразу прийшли на допомогу: “Село тут дуже гарне, люди чуйні. Нам відразу допомогли все, і килими давали, і їжу приносили. Сільська рада нам допомогла сильно. І на роботу нас тут взяв місцевий фермер. Люди також нам дали картоплю посадкову і на їжу. І моркву давали, і буряк столовий. І консервацію несли, як ми тільки переїхали сюди, люди все несли і посуд давали”.

“Переїхали, бо там почали бомбити”: Історія переселенців із Шалигинської громади

Джерело: debaty.sumy.ua