Прогноз Центру щодо інформзагроз на першу половину лютого 2025 року

05 лютого 2025 р. 16:57

05 лютого 2025 р. 16:57


Центр протидії дезінформації прогнозує, що найближчими тижнями ворог посилить дезінформаційні кампанії навколо теми мирних переговорів та з нагоди річниці російської окупації Криму і початку повномасштабного вторгнення в Україну. Крім того, очікується активізація дезінформаційних кампаній кремля з метою вплинути на результати виборів у Німеччині та Румунії. А також активне поширення маніпуляцій навколо ситуації в Сирії, де росіяни прагнуть зберегти свої військові бази.

Як ворожа пропаганда використає ці теми для дискредитації України – читайте детальніше в інформації ЦПД.

1. Активізація пропагандою рф спекуляцій навколо теми мирних переговорів

мирні переговори

Центр прогнозує у найближчі тижні посилення спекуляцій із боку російської пропаганди та посадовців рф навколо теми можливих переговорів для досягнення миру в Україні.

Очікується поширення різного штибу спекуляцій, маніпуляцій, відвертої дезінформації та конспірологічних теорій, мета яких – дискредитація можливого переговорного процесу та перекладання відповідальності за продовження війни з росії на Україну, США та інші країни Заходу.

Цільовою аудиторією цієї дезінформаційної кампанії будуть як громадяни України, так і жителі країн Заходу та Глобального Півдня.

Зокрема, Центр прогнозує посилення наративу про нібито небажання української влади вести переговори та плани «воювати до останнього українця». Україна буде звинувачуватися у намаганнях зірвати переговори. Одночасно поширюватимуться теорії про нібито прагнення ЄС продовжувати війну «руками українців», попри щире бажання Президента США Дональда Трампа домовитися з росією.

Крім того, в інфопростір будуть і далі вкидатися дезінформаційні повідомлення з новими «планами досягнення миру» та «умовами мирної угоди», конспірологічні теорії про те, кому насправді вигідна війна і хто на ній заробляє.

Очікується посилення коментарів російських високопосадовців з тезами, що росія ніколи не відмовлялася від переговорів та завжди готова розмовляти, одночасно з твердженнями про нібито «нелегітимність української влади» та висуванням вочевидь неприйнятних вимог до початку переговорів і домовленостей про припинення бойових дій.

Мета цих дій – максимально дискредитувати ідею проведення переговорів, створити навколо них атмосферу хаосу та абсурду, а також створення емоційних гойдалок у населення, щоб у цій атмосфері просувати вимоги капітуляції України.

2. Посилення дезінформаційних кампаній кремля з нагоди річниці російської окупації Криму (20 лютого) та третьої річниці від початку повномасштабного вторгнення (24 лютого)

річниця російської окупації Криму, пропаганда рф

Центр прогнозує посилення пропагандистських кампаній рф напередодні «круглих дат», пов’язаних з окупацією росією українських територій. Очікується, що основні пропагандистські зусилля будуть зосереджені на просуванні наративу навколо нібито «масштабних позитивних змін» у житті мешканців так званих «нових регіонів» рф та Криму під російською владою.

Окупанти робитимуть великий акцент на реалізації інфраструктурних проєктів. Зокрема, відбудові житлових будинків у Маріуполі та інших містах, будівництві автомобільної дороги та залізничної колії, що з’єднають росію з Кримом. Для цього активно залучатимуть «щасливих місцевих мешканців», які будуть дякувати російській владі й особисто путіну. Також велика увага приділятиметься соціальній допомозі, яку отримуватимуть «жителі нових регіонів». Крім того, очікується активізація поширення наративів про «історичну справедливість повернення в росію її ісконних територій», масову підтримку окупації населенням.

При цьому реальний стан справ з інфраструктурою та умовами життя на ТОТ буде замовчуватися. Ці наративи будуть спрямовані в тому числі і на західну аудиторію, аби «нормалізувати» у свідомості пересічних жителів західних країн окупації частини України. Для цього кремль активно залучатиме мережу підконтрольних рф медіа, експертів і ботоферми.

Також очікується активізація поширення серед західної аудиторії наративу про Україну як «failed state» та можливості поділу території України між сусідніми державами. Зокрема, прогнозується збільшення кількості фейків, ніби лідери сусідніх країн уже розпочали практичні кроки для захоплення західних областей України.

3. До 9 травня та 80-річчя з дня перемоги у Другій світовій війні ru-пропагандисти активізують спекуляції щодо пам’яті жертв цієї війни та теми «нацизму»

9 травня та 80-річчя з дня перемоги у Другій світовій війні

2 лютого у волгограді відбулися заходи до 80-річчя Сталінградської битви. Центр прогнозує, що пропагандисти можуть активізувати кампанію щодо звинувачень Заходу в «замовчуванні ролі росіян у звільненні від нацизму», «відновленні фашизму» та підготовці «геноциду росіян».

Не виключено, що росіяни можуть активно маніпулювати поняттям «нацизму», ототожнюючи сучасних опонентів із нацистами. Через використання символів радянської перемоги та георгіївських стрічок кремль виправдовуватиме свої агресивні дії та мілітаризуватиме пам’ять про війну. Все це буде частиною масштабної пропагандистської кампанії рф, суть якої полягає у спекуляціях навколо історичної пам’яті про Другу світову, виправдання війни проти України та поширення серед власних громадян ненависті до країн Заходу.

4. Дезінформаційні кампанії в Німеччині, основна мета яких – вплинути на дострокові парламентські вибори 23 лютого

дострокові парламентські вибори в Німеччині

Напередодні дострокових парламентських виборів у Німеччині Центр прогнозує активізацію дезінформаційних кампаній рф, направлених на населення Німеччини з метою вплинути на результати волевиявлення.

Очікується активізація поширення через німецькомовні ресурси рф, соцмережі, російські культурні та дипломатичні установи наративів, що нібито «підтримка України знищує німецьку економіку» та «тягне війну в Німеччину», що «антиросійські санкції найперше шкодять німецькій економіці», а єдиний спосіб вирішити нинішні проблеми простих німців – це налагодження співпраці з рф, передусім відновлення поставок російських енергоресурсів.

Прогнозується посилення кампаній з дискредитації німецьких політиків, що виступають за підтримку України і посилення санкцій, а також спотворення їхніх заяв. Не виключені нові спроби рф зламу сайтів і серверів, що містять дані виборців або інші кіберзлочини росіян.

Не виключено, що під час демонстрації проти Мюнхенської безпекової конференції та НАТО, яка запланована на 15 лютого в Мюнхені в тому числі за підтримки лівих та ультраправих політичних сил ФРН та інших організацій, можливі провокації з боку проросійських діячів.

За інформацією німецьких аналітичних звітів, росія витрачає на дезінформаційні кампанії в Німеччині близько 2 млрд євро на рік.

5. Спроби впливу на президентські вибори в Румунії, де на 23 березня призначений повторний перший тур голосування

президентські вибори в Румунії

Центр прогнозує, що російські агенти впливу можуть вдаватися до активного поширення антиукраїнських заяв певних місцевих політиків та підсилювати риторику про те, що Україна є маріонетковою державою, що надання військової допомоги є марнотратством і становить загрозу ескалації конфлікту, а Київ паразитує на державах Заходу.

Можливим є посилення зусиль з дискредитації чинної влади Румунії та румунських політиків, які займають проукраїнську та проєвропейську політику.

Є висока ймовірність активізації рф у просуванні серед мешканців Румунії євроскептичних та антизахідних настроїв. Не виключені спекуляції на релігійному ґрунті та поширення нібито територіальних претензій румунії на окремі українські території.

6. Дезінформаційні кампанії рф навколо Сирії та проблем зі збереженням там російських військових баз

Сирія, дезінформація рф

Центр прогнозує, що після першого візиту делегації рф до Сирії та переговорів з новою владою країни російські посадовці та пропагандисти продовжуватимуть поширювати оптимістичну риторику стосовно долі російських військових баз у Сирії, висловлювати схвальні коментарі щодо нової сирійської влади та, імовірно, помірну критику Башара аль-Асада і його оточення.

Ці дії є частиною спроб москви відмежуватися від своєї колишньої підтримки скинутого режиму та скоєних воєнних злочинів проти сирійського народу, аби убезпечити власний імідж від негативних асоціацій.

У випадку втрати військових баз, російські пропагандисти можуть позиціонувати вплив цього кроку як незначний.

Реклама

Прогноз Центру щодо інформзагроз на першу половину лютого 2025 року

Джерело: bilopillia.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua