вологість:
тиск:
вітер:
“Не знаємо, куди нам піти”: жителі пошкодженого будинку на Героїв Крут у Сумах розповіли про втрату житла
5 лютого жителів будинку 68А по вулиці Героїв Крут у Сумах, пошкодженого вночі 30 січня російським безпілотником, почали пускати до квартир, щоб забрати вцілілі речі. Робитимуть це в супроводі рятувальників впродовж трьох днів, розповів заступник Сумського міського голови Станіслав Поляков. Тим часом люди досі оговтуються від пережитого тієї ночі.
Яна Сорокіна з чоловіком і двома дітьми мешкала на шостому поверсі третього під’їзду.
“Підкинулися від сильного поштовху, вибух, полум`я, жар, гаряча хвиля. Ми спали всі в залі, схопили дітей, в коридор, порвало батареї, хлистала гаряча вода, текло на голову, приїхали ДСНС. Я не пам`ятала, як кого звати, такий шок, що забуваєш імена”, – згадує Яна Сорокіна.
“Я тут понад 20 років живу, зрісся з цією квартирою, районом… Не знаю… Говориш – і мурахи по тілу”, – каже житель пошкодженого будинку Олександр Бабкін.
“У нас квартира на третьому поверсі, вона межує з двокімнатною квартирою, яка зруйнована. Це диво, що ми залишилися живі. Заяви поздавали, документи подоносили, далі все: “Ждіть”. У нас є квартплати, обов’язки по комунальних платежах, треба кудись іти, ніхто не знає що робити. Служби кажуть: “Ми не знаємо, у нас це вперше”. Як це вперше? В Сумах це не вперше”, – ділиться мешканка пошкодженого будинку Оксана Бабкіна.
На п’ятому поверсі мешкала Ірина Шевцова. Її сусіди загинули.
“В той момент, коли це трапилось, я думаю, що була без свідомості, бо я не чула вибуху. Чула, як летів “шахед”, потім було дуже тихо, і кричала жінка: “Коля, Коля”. Та жінка, яка була підвішена за ногу. І лилася вода в ванній. Не знаємо, куди нам піти. Що придумали, туди і ходимо. Немає якогось алгоритму. Можливо, нас хтось може проінспектувати чи з адміністрації, чи з якоїсь юридичної допомоги. Ми є, житла у нас нема і що нам робить, і куди звертатись…”, – говорить жителька будинку Ірина Шевцова.
Згадує про події ночі 30 січня і Владислава Ярош.
“У мене в родині є людина з інвалідністю. Дякую ДСНС, що допомогли транспортувати людину. Все було швидко і організовано. Моя квартира – на першому поверсі, біля провалля. Мого сусіда завалило плитами. Це жахливо, треба час, щоб оговтатися від усього. Поки що жодних обіцянок, крім того, що комісія має обстежити будинок, ми не чули. Щодо житла, нам запропонували переїхати в Тернопіль, але тут робота, і займатися паперами ми маємо на місці”, – пояснює Владислава.
Заступник Сумського міського голови Станіслав Поляков говорить: постраждалим від влучання безпілотника жителям пропонували надати тимчасове житло в Тернополі або в місцях компактного проживання в Сумах. За його словами, люди пропозиціями не скористалися.
Щодо алгоритму дій у випадку пошкодження або втрати житла, посадовець зазначає: шлях починається з виклику ДСНС і поліції та самостійної фіксації пошкоджень. Потім слід звернутись до спеціального штабу, який завжди починає діяти поруч із місцем влучання. Там, говорить, людям надають покрокову інформацію.
“До заяви є перелік документів, основне – це витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Треба, щоб майно було зареєстроване, автоматично через “Дію” підтягне. Якщо цього немає, майно не підтягується, “єВідновлення” не працює. Заяви здані – люди повинні чекати на комісію для складання первинного акту. Поліція окремо працює, ми – на підставі заяв. Немає заяв – ми не йдемо”, – говорить Станіслав Поляков.
Далі списки тих, хто звернувся передають гуманітарним організаціям, які можуть надати людям фінансову допомогу. Інший напрямок роботи міськради – співпраця з організаціями, що забезпечують роботи з відновлення або грошову допомогу за роботу. Це стосується закриття вікон, балконних блоків, в деяких випадках – дахів і вхідних дверей.
“Останній варіант – подача через “Дію”. У кого не виходить це зробити можуть звернутися в ЦНАП або його відділення в мікрорайонах міста. Поки людина не подалася – у нас є тільки первинний акт . Як тільки заяву бачимо в “єВідновлення”, у нас є 30 днів на це відреагувати. Приходить комісія, складає чек-лист. Там зазначаються розміри, пошкодження санвузлів, дверей – все, що не зроблено”, – каже Станіслав Поляков.
Додає, люди, чиє житло повністю знищено, отримають статус внутрішньо переміщених осіб і можуть звернутися до Департаменту соцзахисту для отримання компенсації за оренду житла. Після подання заяви в “Дії”, вони зможуть отримати сертифікат на придбання житла або кошти на відбудову.
Нині комунальники відновили подачу гарячої води на перший і другий під’їзди пошкодженого будинку на Героїв Крут влучання, розповів Станіслав Поляков. Подальша доля будинку ще не визначена до закінчення його обстеження. Поки він буде законсервований.
За додатковою інформацією з приводу компенсації, оформлення документів чи отримання гуманітарної допомоги, мешканці можуть звертатися до ЦНАПу або відділу відновлення на Британській, 21 чи в Департамент соцзахисту на Харківській, 35. Усього з 1 січня, повідомив Станіслав Поляков, в міській раді зареєстровано 142 заяви від мешканців громади, чиє житло пошкоджене діями російської армії.
Після 7 лютого третій під’їзд для доступу всередину буде закритий, зазначили у міськраді.
Джерело: debaty.sumy.uaНовини рубріки
Сонячна станція для власного споживання
05 лютого 2025 р. 19:37
Завершено роботи з ліквідації наслідків ворожої атаки на Ромни
05 лютого 2025 р. 19:31
Розпочатий у Сумах благоустрій підтримуємо фінансуванням військових – Геннадій Дем’яненко
05 лютого 2025 р. 19:15