вологість:
тиск:
вітер:
Історії мешканців розстріляної п’ятиповерхівки в Тростянці
Відновлення тростянецької п’ятиповерхівки, що згоріла після російського обстрілу під час окупації міста, планують завершити впродовж літа. До вторгнення тут жило понад 100 людей. Зараз Юрій Смирнов — єдиний мешканець будинку, три роки тому він самотужки гасив пожежу в оселях сусідів, і продовжував жити у своїй квартирі весь цей час.
“В мене протигаз був. Він в мене лежить постійно наготові. Ну, отож я приступив до тушіння. Проходив тут мимо один чоловік, кинувся помагати. Дивлюся, йому протигаз не надо. Ми там тушили, тушили, потім відкрили вікно на прольоті між сходами, щоб хапануть трохи повітря. І що мені запам’яталося, він відкриває вікно, не встиг пару вдихів зробити, каже: “А в тебе закурити немає? Давай покуримо”, — згадує Юрій Смирнов події 2022 року, коли, під час російської окупації Тростянця, самотужки намагався загасити пожежу у п’ятиповерхівці, що навпроти залізничного вокзалу. Там, на площі, стояла російська техніка. П’ятиповерхівка із мирними мешканцями стала однією з цілей російських військ.
“Я вже на п’ятому поверсі майже затушив усе. Потім дивлюся, воно ж такий вітер якраз був, вони вибрали чи спеціально таку погоду, чи що, що воно розносило оце все по балконах. І, дивлюся – вже в другому місці горить. Тут пеньок лежав, така температура була, що він аж загорівся. То мені приходилося звідси відкидати усе потроху, щоб хоча б перший поверх не загорівся. Мешканці, що вони… стояли. А пожежну ж не пускали”, — розповідає Юрій.
Тоді в помешканнях людей зайнялася пожежа – зрештою будинок повністю вигорів. Після деокупації Тростянця чоловік розповів про ті події Суспільному: “На кожному поверсі з водою стояли по два відра. Бігав з десяти годин до пів третього з відрами, у нас тут поруч водойомочка”.
Зараз стіни будинку пофарбовані у помаранчево-чорний, із новими балконними блоками та склопакетами. Багатоповерхівку, у якій до повномасштабного вторгнення жили щонайменше 120 людей, відновлюють після розстрілу російськими військами під час окупації міста. Нині Юрій Смирнов — єдиний мешканець будинку. Всі три роки, говорить чоловік, він продовжував жити тут, у власній квартирі на першому поверсі.
“Я там зробив ремонт сам, своїми силами. І можна мешкати. Газ тільки в мене. Я тут майже олігарх, власник 60-квартирного будинку, сам мешкаю. Ніхто більше не живе. Поки що”, — розповідає Юрій.
Оселя іншого мешканця будинку Олексія Бали – згоріла. Тепер чоловік разом з матір’ю винаймає житло. До будинку навідується за вцілілими речами, які зберігає поруч в гаражі.
Чоловік жив чоловік на п’ятому поверсі, саме звідти почалася пожежа, коли російська техніка поцілила у будинок, згадує він: “Вже все, що було, то вже позаду. Я надіюсь на краще, надіюсь, що воно все настроїться. Тут саме головне, щоб, як кажуть, воно утихомирилось там, на переговорах”.
Олексій додає, чекає на той день, коли у відремонтовану квартиру можна буде заселитися: “Я мешкав тут з мамою. Я не жонатий. Я ще холостий. 38 год ще поки. Я ж не можу привести “половинку”, тому що чужа хата”.
Будинок ремонтували за державні кошти – витратили на це понад 37,5 мільйонів гривень, говорить заступник міського голови Максим Синявін. За його словами, капітальний ремонт будинку завершився восени 2024 року. Роботи по внутрішньому оздобленню не передбачались в проєкті: планувалося, що кожен власник отримає сертифікат є-Відновлення і робитиме ремонт власними силами.
“На початку цього року об’єкт відвідував заступник Агентства відновлення Бойко Микола Миколайович. І він запропонував, щоб ці роботи також були профінансовані через Агентство і службу відновлення. Зараз це питання вирішується все-таки, яким шляхом буде йти відновлення внутрішніх приміщень”, — пояснив посадовець.
Немає поки у будинку і системи опалення – її планують встановити за донорські 250 тисяч євро – це кошти міжнародного фонду “Грінпіс”.
“Буде встановлена сонячна станція на покрівлі: ця система повністю забезпечить будинок гарячим водопостачанням і опаленням в зимовий період. Котельня буде в підвалі цього будинку. І на території цього майданчика будуть геотермальні теплові насоси. Це, наскільки нам відомо, перший такий досвід в Україні”, — розповів Максим Синявін.
Завершити відновлення планують впродовж літа, говорить Максим Синявін, строки заселення людей залежатимуть від того, за якою програмою відновлюватимуть приміщення всередині.

Новини рубріки

Протягом дня росіяни здійснили 124 обстріли Сумщини
18 квітня 2025 р. 23:10

На вихідних на Сумщині прогнозують літню погоду
18 квітня 2025 р. 22:51

Енергетика з Сумщини нагородили орденом “За мужність”
18 квітня 2025 р. 22:23