вологість:
тиск:
вітер:
Як садиба Сумовських у Сумах витримала обстріли в 1943 та 2025 роках
13 квітня російська армія завдала ракетного удару по центру Сум двома балістичними ракетами. Під час обстрілу був зруйнований Конгрес-центр СумДУ, зазнав значних руйнувань один з корпусів вишу, пошкоджені будинки.
Кореспонденти Суспільного дослідили та порівняли масштаби обстрілів та руйнувань міста Суми під час інших воєнних конфліктів, зокрема під час Другої світової війни.
Серед пошкоджених армією РФ споруд 13 квітня — історична пам’ятка міста — садиба Суханових-Сумовських, в якій нині розташований Інститут прикладної фізики Національної академії наук України:
“Несучі стіни удар витримали, але оздоблення пошкоджено критично. Велика кількість оздоблення стелі рухнула вниз. Пошкодження меблів, комп’ютерної техніки — критичне. А з 45 подвійних вікон залишилася цілою лише одна стулка”, — повідомив Олександр Лебідь, директор інституту прикладної фізики.
Вибух був такої сили, що всі настінні годинники в будівлі зупинилися, показуючи час влучання, каже директор Інституту прикладної фізики Олександр Лебідь.
У неділю, говорить Олександр Лебідь, в приміщенні інституту було двоє працівників: “Сторож, який був на вахті, та водій-механік, який перевіряв технічний стан автомобілів. Сторож отримав серйозні поранення, наразі він прооперований. Водію пощастило, окрім шоку, фізичних пошкоджень він не отримав”.
“В Сумах багато люблять говорити про підземні ходи, от тут реально є підземний хід, який і до нині використовується, він іде якраз від палацу і якраз до контори. Нині перейти цим ходом неможливо, він перегороджений, але якраз обидві гілки, вони використовуються за господарським призначенням”, — повідомив Дмитро Кудінов.
Ця будівля була садибою сумського підприємця-мецената Миколи Суханова, розповідає професор кафедри історії України Сумського педагогічного університету Дмитро Кудінов:
“Садиба збудована в 90-х роках ХІХ століття, в популярному тоді стилі історизму і містить певні елементи неоренесансу та необароко. Садиба зводилася коштом Миколи Васильовича Суханова, сумського підприємця, почесного громадянина”.
Під час другої світової війни, говорить Дмитро Кудінов, центр міста також обстрілювали. У 1943 році після звільнення від німецько-фашистських загарбників були зруйновані будівлі, пожежі, майже пусті вулиці.
Під час звільнення, додає історик, Червона армія мала наказ обстрілювати центр міста: “Це відбулося якраз 2 вересня 1943 року. Існував наказ, щоб бомбардувати місто Суми, там де перебували німецькі війська у цей час, 332 піхотна дивізія вермахту обороняла місто від наступу радянських військ, але цей наказ був скасований, у зв’язку із тим, що німці вирішили не обороняти до кінця Суми, а залишити його, перейшовши на більш вигідні оборонні позиції”.
Руйнування в місті були і внаслідок обстрілів радянською артилерією, додає Дмитро Кудінов: “Місто страждало за кілька місяців до того, постраждали передусім будинки по вулиці Соборній. Ті будинки, які ми бачимо нині, то повоєнні будови, це якраз на місці тих будинків, які вирішили не відновлювати. Був пошкоджений театр юного глядача, як вважається радянський снаряд пошкодив верхню частину будинку”.
Двома роками раніше – у вересні 1941 році наліт на місто Суми здійснила військова авіація Німеччини. “Було знищено низку будинків по нинішній вулиці Кондратьєва, якраз ближче до центру, в районі нинішньої театральної площі, там дійсно були руйнування”, — повідомив історик.
Садиба Суханових-Сумовських є пам’яткою архітектури місцевого значення, говорить архітектор Олег Кривцов: “Об’єктом охорони тут є фасад, вірніше всі фасади, тобто їх власник має підтримувати в належному стані, не може щось перефарбовувати, підтиньковувати. Лише з залученням фахівців — архітекторів реставраторів.
Нині поки в садибі Суханових-Сумовських відбуватимуться відновлювальні роботи, каже Олександр Лебідь, працівникам інституту прикладної фізики запропонують роботу у двох інших корпусах закладу.
“На відновлення будівлі з такою характеристикою потрібна додаткова експертиза та відповідний проєкт. Цим питання ми будемо займатись, шукати можливо, десь якісь благодійні фонди за кордоном, щоб цю будівлю відновити”, — повідомив Олександр Лебідь.

Новини рубріки

Наступного тижня частина Тростянця залишиться без води мінімум на тиждень
19 квітня 2025 р. 13:46

Сумські патрульні супроводили до лікарні жінку, якій стало зле за кермом
19 квітня 2025 р. 13:46

Сумські баскетболістки завершили сезон у вищій лізі
19 квітня 2025 р. 13:23