вологість:
тиск:
вітер:
Наркозалежність у Шостці: хто і чому риє землю в пошуках біди?
Одне з улюблених місць для прогулянок у шосткинців – лісові ділянки на території міста. Проте вже деякий час можна помітити перериту поряд зі стежками землю. Виглядає так, наче це зробили звірі, наприклад, собаки. Проте поряд зі зрихленою землею можна знайти брудні рукавички... Для чого і кому необхідно переривати землю під деревами чи кущами? Відповідь проста, говорять деякі очевидці – наркозалежні люди таким чином шукають так звані «закладки».
Написи з адресами на різні телеграм-канали, через які розповсюджуються наркотики, з'являються у різних куточках міста: на парканах, стінах будинків, на автобусних зупинках тощо.
Священнослужитель одного з храмів Шостки відмиває рекламу наркотиків із автобусної зупинки, яка знаходиться поруч із церквою
Автор:
Фото Shostka-News
Автор:
ШосткаNews.City
На жаль, придбати наркотики наразі не складає великих зусиль. Існують навіть сайти з їхнього продажу. На один з таких, готуючи цю статтю, натрапила й наша редакція. Наркотичні речовини, як виявляється, – «задоволення» не з дешевих. До прикладу, 5 грамів канабісу коштують 10 доларів, а один грам амфетаміну – від 440 грн.
Залежність "молодшає"
Лариса Науменко, завідувачка диспансерним наркологічним поліклінічним відділенням у Шостці, звертає увагу на суттєве зростання вживання наркотиків серед молоді, підлітків та молодих людей віком від 16 до 25 років, а іноді навіть до 30. Ця тенденція особливо помітна протягом останнього року.
Щодо видів наркотичних речовин, які найчастіше вживаються, лікарка називає канабіс (коноплю), метадон та особливо тривожну тенденцію – зростання популярності синтетичної наркотичної солі.
За словами завідувачки відділення, наркотична сіль має руйнівний вплив на психіку людини, спричиняючи серйозні психологічні зміни.
Серед основних причин, що штовхають молодь до вживання наркотиків, пані Лариса називає цікавість, бажання зняти стрес, велику кількість вільного часу через відсутність навчання та дозвілля, безробіття та відсутність перспектив на майбутнє. Особливо гостро стоїть проблема неблагополучних сімей, де діти з раннього віку бачать вживання наркотиків батьками, що формує у них хибне уявлення про норму життя.
Міфи про "безпечну" травку
Особливе занепокоєння у Лариси Миколаївни викликає поширений серед молоді міф про "безпечність" канабісу.
Пані Лариса наголошує на важливості проведення тестувань на наркотичні речовини, особливо серед тих, хто проходить медичні огляди для працевлаштування або отримання водійського посвідчення чи дозволу на зброю. Результати таких тестувань часто виявляють вживання канабісу серед молодих людей віком 18-20 років, які не усвідомлюють серйозності своєї залежності.
Недостатність профілактики
За словами Лариси Науменко, через військові дії та повітряні тривоги проведення профілактичних заходів у навчальних закладах стало значно складнішим.
Чи можливо кинути?
Зі слів Лариси Науменко, повністю "зіскочити" із системи наркотичної залежності вдається одиницям. Навіть ті, хто припиняє вживати наркотики, часто потребують медикаментозної підтримки для стабілізації психоемоційного стану.
При цьому пані Науменко відзначає важливу роль віри у процесі одужання. За її спостереженнями, ті, хто звертається до релігії та змінює свій спосіб життя, мають більші шанси на тривалу ремісію.
Лікарка також зазначає, що навіть після періодів ремісії, так званих "світлих віконець", спричинених хворобами або перебуванням у місцях позбавлення волі, ризик повернення до наркотиків залишається дуже високим.
Важливість реабілітації
Щодо методів лікування наркотичної залежності, доступних у Шостці, Лариса Миколаївна зазначає, що наркологічне відділення може надати допомогу у виведенні з організму наркотичних речовин та психологічну підтримку на початковому етапі. Однак для подальшої ефективної боротьби з залежністю необхідна тривала психокорекція та психотерапія в реабілітаційних центрах.
Результати лікування в реабілітаційних центрах, за її словами, поки що не є однозначно позитивними, і лише невелика кількість пацієнтів досягає тривалої ремісії.
Що говорить психіатр?
Світлана Ілляшенко , лікарка-психіатриня психоневрологічного диспансерного відділення Шосткинської ЦРЛ, розповідає як саме певні види наркотиків впливають на організм.
«Травичка»:
Основна ознака куріння трави – це червоні очі, а також неадекватна поведінка: дивні реакції, незрозумілі емоції, відчуття паніки, переслідування, гострий страх смерті тощо.
Можливі віддалені результати вживання:
- суттєве зниження сексуальної функції;
- деградація особистості;
- загальне зниження мозкової активності;
- загальне погіршення здоров’я.
Опіати:
Їх виробляють з опіатного маку, ці речовини мають яскраво виражений заспокійливий та снодійний ефект, дають відчуття ейфорії.
Основна біда опіатів – це те, що вони викликають стійку залежність буквально з другого-третього прийому. Якщо ж опіати мають синтетичне походження, то стабільна залежність з першого прийому гарантована.
Серед опіатів найвідоміший – героїн, але він дорогий, а отже, для підлітків не завжди доступний. Абстинентний синдром може виникнути вже через 2-3 години після вживання.
Найпопулярніший опіат – метадон (на сленгу звучить як «мет»).
Можливі результати вживання:
- розумова деградація;
- ураження печінки;
- імпотенція;
- руйнування зубів;
- ослаблення імунітету;
- виникнення проблем з судинами.
3. Висока ймовірність передозування, що призводить до смерті.
Психотропні речовини:
Ці наркотики дозволяють наркоману «розширювати рамки своєї свідомості». Вони не викликають залежність настільки блискавично, як опіати, але спричиняють стрімку деградацію особистості.
Найпопулярніші наркотики цього ряду – амфетамін, солі, ЛСД.
Амфетамін (на сленгу його називають «фен») – після його прийому в наркомана покращується настрій, поліпшується концентрація уваги та активізується мислення.
Солі – вкрай небезпечні синтетичні наркотики. Свою назву вони отримали завдяки своїй структурі: порошку. При вживанні викликають відчуття легкості, могутності, фізичної сили.
ЛСД – наркотики на основі лізергінової кислоти, що міститься в паразитному отруйному грибку злакових культур. Може бути або у вигляді порошку, або – рідини.
Власне, до психотропних наркотиків можна віднести широкий спектр летких речовин, що входять до складу традиційної побутової хімії або побутових продуктів: клеї, лаки для волосся, бензин, барвники тощо. Саме ними послуговуються залежні, які не мають коштів придбати синтетичний наркотик.
- психозу;
- звукових та зорових галюцинацій;
- маячних розладів;
- моторного занепокоєння, потреби у русі;
- маніакальних станів;
- мовленнєвих дефектів;
- розфокусування зору;
- сплутаності свідомості тощо.
Гриби:
Підвидом психотропних речовин, які мають схожу з ЛСД дію, є галюциногенні гриби. Зараз популярний так званий мікродозінг отруйних грибів, які містять у собі речовини, що впливають на психіку і викликають різні галюцинації (цей стан молодь називає «психоделічний тріп»), надзвичайно яскраві емоції та відчуття.
Зовні поведінка «грибоїдів» дуже схожа на поведінку п'яних людей. Розпізнати, що людина вживала отруйні гриби, можна за такими симптомами: сильне розширення зіниць, виражена збудженість, постійна спрага; озноб, підвищена пітливість, відчуття тремтіння по всьому тілу; неконтрольоване сечовипускання, рідше дефекація; судоми. Людина може губитися у часі та просторі. Галюцинації, які з'являються в отруєних, можуть викликати непередбачувану реакцію: від надмірної радості та почуття щастя до тваринного страху та відчуття смерті. Наслідками ефекту дії грибів можуть стати спроби суїциду.
- підвищення тривожності, занепокоєння;
- запаморочення;
- слабкість у м’язах;
- періодичні напади нудоти та блювання;
- сильні візуальні та слухові галюцинації;
- розвиток гострих психозів;
- втрата координації рухів.
Кількість наркозлочинів у Шостці
Із початку 2025 року, за інформацією начальника відділу комунікації ГУНП в Сумській області Володимира Крупецьких, у Шостці зафіксовано 31 злочин щодо наркотичних речовин. Із них – 24 злочини скоєно за статтею 309 ККУ (незаконне виготовлення, переміщення, носіння наркотичних речовин), 7 злочинів скоєно за ст. 307 ККУ (незаконний збут наркотичних речовин). Станом на 23 квітня, за інформацією Володимира Крупецьких, про підозру повідомлено 14 особам, які скоїли злочини за ст. 309 ККУ, та трьом особам за ст. 307 ККУ.
Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Новини рубріки

На Сумщині озброєний чоловік взяв у заручники мешканця одного із районів області
23 квітня 2025 р. 22:30

Окупанти обстріляли 14 громад Сумщини: 334 вибухи
23 квітня 2025 р. 22:27