вологість:
тиск:
вітер:
На Сумщині знизився показник вакцинації населення від небезпечних інфекцій
Під кінець квітня та початку травня, традиційно в рамках всесвітнього та європейського тижнів імунізації, суспільству нагадують про важливість щеплень. Це ще один привід розповісти про вакцинацію як ефективний спосіб убезпечитися від небезпечних інфекційних хвороб та їхніх ускладнень.
Як розповіла головний державний санітарний лікар Сумської області Ірина Купрієнко, населення Сумщини свідомо ставиться до імунопрофілактики й переважна більшість батьків своєчасно вакцинує своїх дітей. Донедавна показники імунізації в області були одними з найвищих в Україні.
Але протягом останнього року обсяг вакцинації населення Сумської області зменшився. Головною причиною цього є міграція населення через російську агресію. На території нашої області проблеми з імунопрофілактикою в значній мірі залежать від безпекової ситуації.
Вакцини допомагають захистити здоров’я від понад тридцяти небезпечних інфекцій.
Згідно з Календарем профілактичних щеплень, усі діти в Україні до 16 років повинні отримати імунізацію проти 10 небезпечних захворювань: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гемофільної інфекції.
Для дорослих передбачена ревакцинація від дифтерії та правця кожні 10 років.
Також до десяти вакцин за календарем ще є вакцина проти COVID-19.
Усі ці вакцини входять до переліку безоплатних щеплень.
Якщо дорослий або дитина пропустили якесь щеплення, не потрібно починати курс заново. Важливо якомога швидше надолужити пропущене, незалежно від того, скільки часу минуло. Для цього потрібно звернутися до педіатра, терапевта чи сімейного лікаря — фахівець допоможе скласти індивідуальний графік вакцинації.
Окрім щеплень за календарем, є додаткові вакцини, які не є обов’язковими, але про них необхідно також знати й скористатися задля профілактики небезпечних хвороб. Але вони не всі безкоштовні. Про це розповіла лікар сімейної медицини Ніна Доценко.
Так, існують щеплення, які роблять вагітним, щоб захистити новонароджену дитину, допоки їй зроблять щеплення, коли вона досягне віку. Про це інформують акушери-гінекологи.
Профілактикою сказу займаються хірурги та травматологи. І тут лікар наголошує, якщо людина має укушену або обслинену рану, обов’язково потрібно звертатися до лікаря. Тому що, навіть здавалось, безпечні їжачки, можуть бути носіями сказу. Понад 95% випадків хвороби мають летальні наслідки.
З 2026 року до календаря щеплень буде внесено вакцинацію від вірусу папіломи людини для дівчат віком 12-13 років. Дана вакцина підходить і жінкам, і чоловікам. Це захист від онкологічних хвороб: раку шийки матки, раку горла, раку чоловічих статевих органів. Про цю вакцину в нас знають та говорять мало, а кордоном вона входить в календаря щеплень вже багато років. Поки що кожен охочий може вакцинуватися власним коштом.
Взагалі доступно багато вакцин, які не входять до офіційного календаря щеплень, що забезпечується державою. На даний час найпоширеніші з тих, що батьки обирають для своїх дітей, це вакцини від ротавірусної інфекції, вітряної віспи, пневмококової інфекції.
На Сумщині охоплення рутинними щепленнями дітей за підсумками 2024 року проти більшості інфекційних хвороб є нижчими за оптимальні – це в середньому 90%. Для забезпечення колективного імунітету показники залишаються недостатніми, зазначає Ірина Купрієнко.
За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, рівень охоплення щепленнями для формування повноцінного колективного імунітету має сягати 95%.
У 2024 році зафіксовано найнижчий рівень вакцинації дітей від туберкульозу за останні три роки на Сумщині та майже найнижчий в Україні. Торік в області захворіло на туберкульоз органів дихання 9 дітей.
Область займає лідируючі позиції із захворюваністю на парентеральні вірусні гепатити. Тож охоплення вакцинацією від цих хвороб має вагоме значення. Курс щеплення від гепатиту отримали 94,3% дітей, але ж понад 200 дітей першого року життя залишились незахищеними від гепатиту B.
Також недостатній рівень імунізації від поліомієліту. Останні випадки хвороби в Україні реєструвалися в 2021 році. Але за поточний період року у світі зареєстровано 18 випадків поліомієліту, враховуючи інтенсивні міграційні процеси, завжди існують ризики занесення інфекцій зовні, а збільшення невакцинованого дитячого населення підвищує ці ризики.
Показники вакцинації проти кашлюка, дифтерії та правцю серед дітей високі, але не достатні. Протягом минулого року в країні зареєстровано 7,5 тисяч випадків захворювань на кашлюк. В нашій області захворіли 20 дітей. І це завдяки тому, що минулі роки діти були щеплені.
Серед дорослого населення області вакциновані від дифтерії та правця 82,6%. І це тривожний показник, адже кількість хворих на правець в Україні зростає. \Слід пам’ятати про смертельну небезпеку цієї хвороби – у літній період ризик захворювань на правець зростає.
Що стосується кору, паротиту та краснухи, показник імунізації дітей першого року життя становить 93,3%, 6 років – 96% щеплених.
Кір – одне з найзаразніших інфекційних захворювань. Дев’ять із десяти невакцинованих людей ризикують захворіти після контакту з хворими. Найбільш вразливі до інфекцій діти, які не мають щеплень.
Наразі захворюваність на кір у світі зростає. За перші три місяці 2025 року в Україні зареєстровано вже 9 спалахів кору. Всього захворіло близько 500 осіб у 12 областях України.
Переважна більшість захворілих – це діти. І це більше, ніж за весь попередній рік.
Головна причина спалахів кору – це низьке охоплення профілактичними щепленнями та пропуск вакцинації за рік. У 2017-2019 роках епідемія кору охопила всю Україну. Тоді захворіло понад 100 тисяч людей. Померла 41 людина, з яких 25 були діти. У більшості дорослі інфікувалися від дітей. У Сумській області за цей період захворіло майже 600 осіб.
Імунопрофілактика обов’язково входить в пакет первинної медико-санітарної допомоги. Вакцинацію проводять в амбулаторіях, фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктах.
Наразі близько 95% даних щодо щеплень додано до електронного кабінету пацієнта, що спрощує контроль за імунізацією в реаліях міграції населення, коли і лікарі, і пацієнти змушені були виїхати з прикордонних громад.
Як зазначила в. о. начальника управління охорони здоров’я Сумської ОДА Галина Хомета, наразі в Сумах ВПО здебільшого можуть і надалі підтримувати контакт зі своїми сімейними лікарями, адже деякі амбулаторії з прикордоння були релоковані в обласний центр, тож переміщеним особам слід дізнатися, можливо потрібний лікар веде прийом поруч. Або ж можна укласти декларацію з іншим лікарем, при цьому для анулювання попередньої декларації нікуди звертатися не потрібно.
Особи, які мають статус ВПО, у разі звернення до закладу охорони здоров’я, можуть безперешкодно отримати щеплення навіть без перезаключення декларації.
Імунопрофілактика є найефективнішим способом захисту від інфекційних хвороб, які можуть призвести до тяжких ускладнень, інвалідизації або навіть смерті. Вакцини допомагають організму виробити імунітет без ризику захворіти. Завдяки імунізації вдалося значно знизити поширення таких небезпечних хвороб, як кір, поліомієліт та дифтерія. Регулярні щеплення не лише захищають окрему людину, а й формують колективний імунітет, що особливо важливо для дітей, літніх людей та людей із хронічними захворюваннями.
Вакцинація – одне з найбільших досягнень людства, наголошують спеціалісти. За останні 50 років вакцини врятували понад 3 мільйони людей на рік. За цей же період вакцинація допомогла зменшити смертність немовлят на 40%.
Вакцини захищають не лише окрему людину, а й усе суспільство. І мова йде не тільки про здоров’я, а й про економічний аспект. Вартість дози вакцини значно менше, ніж лікувати саму хворобу та її наслідки, які можуть бути незворотними.
«У питанні громадського здоров’я треба зрозуміти, що в кожному захворюванні має значення не тільки соціальна, а й економічна складова.
Це можливість здійснювати повсякденний догляд за самим собою. Це можливість працювати, тобто забезпечувати себе економічно. І одночасно в цих процесах ми сприяємо підвищенню економічної спроможності кожної громади окремо, нашої області і України в цілому, – наголосила Галина Хомета.
В Україні діти без щеплень не можуть відвідувати школи та садочки.
Це закріплено в ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та підтверджено рішенням Конституційного Суду України від 17 грудня 2019 року. Виняток можливий лише за наявності медичних протипоказань.
Таке обмеження спрямоване на захист здоров’я всіх дітей та створення безпечного середовища в освітніх закладах. Діти, які не отримали щеплень, мають змогу здобувати освіту дистанційно.

Новини рубріки

“Нам нікуди повертатися”: історія родини з Глухівщини, яка залишилася без домівки (фото)
03 травня 2025 р. 21:19

У Глухові за 55 тис. грн відремонтують пам’ятник “Танк Т-34”
03 травня 2025 р. 21:19