Чи безпечні кліщі біля Галенківського озера: результати лабораторних досліджень

14 травня 2025 р. 23:44

14 травня 2025 р. 23:44


Ці маленькі паразити можуть не тільки зіпсувати відпочинок на природі, а й стати причиною виникнення небезпечної недуги – хвороби Лайма. З початку сезону у Шосткинській громаді фахівці зафіксували 5 звернень з приводу укусів кліщів. Тож наголошують: профілактика під час перебування в екосистемах та правильне видалення кліща – допоможуть уникнути інфікування. Докладніше про це – у матеріалі журналістів ШосткаNews.City.

З приходом теплих днів зростає активність кліщів, особливо небезпечних у квітні-травні та вересні-жовтні. Про це розповідає Дар’я Сіра, завідувачка відділенням епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Шосткинського районного відділу Державної установи «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» .

Кліщі становлять значну загрозу, оскільки можуть переносити до 150 збудників інфекційних захворювань, зокрема борелії – збудники хвороби Лайма . Ця недуга підступна і небезпечна, адже без своєчасного лікування може призвести до серйозних порушень нервової, серцево-судинної та опорно-рухової систем.

Профілактика – найкращий захист

Профілактика - це ключовий елемент захисту проти хвороби Лайма , наголошує фахівчиня. Перше, що потрібно пам’ятати, вирушаючи на природу – це відповідний одяг та наявність репелентів.

Особиста профілактика:

  • Одяг: вирушаючи на природу (ліс, лісопарк), одягайте закритий одяг: штани заправляйте у шкарпетки, взувайте закрите взуття.
  • Репеленти: використовуйте засоби для відлякування кліщів.
  • Уважність: пам'ятайте, що кліщі найчастіше знаходяться у високій траві, на відстані до метра від землі, де чіпляються до одягу людини.
  • Огляд після прогулянки: після повернення додому ретельно огляньте себе та своїх близьких, щоб вчасно виявити та видалити кліща, який ще не встиг присмоктатися.

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

Якщо кліщ все ж таки присмоктався, важливо його правильно та швидко видалити. Кліщ може перебувати на тілі до 12 годин, перш ніж передати збудників інфекцій.

  • Видалити кліща можна спеціальними щипцями, придбаними в аптеці (звичайній або ветеринарній). Обережно підхопіть кліща пінцетом якомога ближче до шкіри та плавно потягніть, обертаючи в будь-якому зручному напрямку. Уникайте різких рухів!
  • Місце укусу необхідно обробити антисептичним засобом.
  • Після видалення кліща рекомендовано звернутися до сімейного лікаря для отримання подальших рекомендацій та можливого профілактичного лікування, спрямованого на запобігання хворобі Лайма .

Важлива інформація:

  • Кліщі, що перебувають у лісовій зоні, є більш агресивними та частіше переносять збудників захворювань, ніж ті, що знаходяться у парках та міських зонах відпочинку.
  • Навіть якщо ви не пам'ятаєте факту укусу кліща, слідкуйте за своїм самопочуттям.
  • Першою ознакою хвороби Лайма часто є поява на місці укусу еритеми – почервоніння, що має вигляд мішені (червоне кільце з блідою серединою) і може мігрувати по тілу. Зазвичай ця еритема більша за розміром, ніж реакція на укус комара.

Ситуація у Шосткинській громаді:

Фахівці Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб проводять моніторинг активності кліщів. Зокрема, було здійснено збір близько 300 кліщів біля озера Галенківське для лабораторних досліджень. Попередні результати показали негативність більшості з них щодо небезпечних інфекцій.

Автор: Світлана Ковальчук Чи безпечні кліщі біля Галенківського озера: результати лабораторних досліджень

З квітня цього року у Шосткинській громаді зафіксували 5 випадків укусів кліщів. У порівнянні з попереднім звітним періодом, кількість звернень зменшилася, зауважує Дар’я Сіра . Однак, це може бути пов'язано з тим, що люди самостійно видаляють кліщів вдома та не звертаються за медичною допомогою.

Реклама

Чи безпечні кліщі біля Галенківського озера: результати лабораторних досліджень

Джерело: shostkanews.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua