На Сумщині ліквідують сільські школи

15 травня 2025 р. 16:51

15 травня 2025 р. 16:51


У прикордонних громадах Сумської області функціонувало 53 школи. На сьогодні 80% цих освітніх закладів зруйновано повністю або частково, розповіла очільниця департаменту освіти Сумської обласної державної адміністрації Вікторія Гробова. Заклади продовжують працювати, а діти – навчатися, дистанційно

Не залишилося шкіл у Юнаківській, Есманській, С-Будській, Шалигинській громадах. Усі вони працюють дистанційно.

За словами Вікторії Гробової, цьогоріч планується ліквідація 6 сільських шкіл у громадах Сумської області, це малокомплектні школи. Учнів переведуть в інші заклади, учителів внесуть в освітню базу даних, сказала Суспільному.Суми Вікторія Гробова:
“Для вчителів, які втратять або можуть втратити робоче місце, пропонується створити резерв кадрів. Буде виділятися субвенція, педагог отримуватиме середньомісячну заробітну плату, і за цей час, поки буде організовуватись освітній процес. А в нашому випадку треба буде відновлювати заклади”.

У Краснопільській громаді 10 шкіл. Більшість із них зруйновані або значно пошкоджені, розповідає керівниця відділу освіти громади Лариса Дерев’янченко. Каже, що з 1400 учнів громади майже всі залишаються у своїх школах, оскільки за роки дистанційного навчання вчителі напрацювали свої методики освіти: “У цьому році є і переможці олімпіад, і учасники Всеукраїнських олімпіад. Спираючись на ці результати, я вірю в те, що наші педагоги – це сильні педагоги, і саме це є причиною, що наші діти поки що не переходять в інші навчальні заклади”.

Як розповіла Лариса Дерев’янченко, майже всі школи мають меншу наповнюваність класів, ніж передбачено для отримання державної субвенції, їх утримують за участі громади. Цьогоріч три школи реорганізують: дві стануть філіями опорного Краснопільського ліцею, одну ліквідують.

“На ліквідацію в нас один заклад – це Хмелівська гімназія. У травні ми виносимо на сесію проєкт рішення щодо ліквідації цієї школи, там наповнюваність менше 45 учнів. Це була ініціатива й керівника закладу, оскільки в цьому селі ми не бачили перспективи… Там народжуваності дітей немає, тенденція на зменшення, немає потреби в цій школі. Там залучених педагогів було багато, сумісників, або приїжджі були педагоги, не їхні корінні хмелівські”, — розповіла Лариса Дерев’янченко.

Щодо вчителів із реорганізованих закладів, то є можливість влаштувати їх на місця працівників пенсійного віку або тих, які виїхали, додала пані Лариса.

А в Юнаківській громаді закриттю підлягають три школи з чотирьох. Усі заклади середньої освіти в громаді пошкоджені або зруйновані: середня школа в селі Нова Січ, гімназія в селі Басівка, Могрицька гімназія з дошкільним відділенням, Юнаківський заклад загальної середньої освіти. Усі 4 школи переїхали в Суми.

“Ми маємо технічні можливості для забезпечення освітнього процесу в дистанційній формі. Всі учні та вчителі забезпечені гаджетами й всіма технічними засобами для проведення освітнього процесу”, — розповіла Ірина Кандиба, начальниця управління освіти Юнаківської громади.

Зі слів Ірини Кандиби, відповідно наказу № 1112 Міністерства освіти, на 1 вересня 2025 року в дистанційних класах має бути не менше 20 учнів. У громаді класів з такою наповнюваністю немає. Буде визначена одна школа, яка працюватиме дистанційно — Новосічанська.

“Якщо цей наказ не скасують чи не внесуть зміни для прифронтових громад, то всі наші учні будуть вимушені залишити наші заклади і перейти навчатися в ті громади, куди вони перемістилися”, — додала Ірина Кандиба.

“Депутатський корпус Юнаківської сільської ради: ми писали листи на депутатів Верховної Ради, ми зверталися до віце-прем’єр-міністра України Кулеби, ми зверталися до міністра освіти з цим питанням, щоб не закривали школи, де мало наповнені класи. Адже якщо вони закриють такі школи, всі ми маємо розуміти, що прикордоння взагалі не буде існувати: ані сіл, ані людей не буде. Діти – це наше майбутнє, немає школи – нема села. Ми сподіваємося, ми віримо в перемогу і віримо в те, що ми будемо відбудовувати свою громаду. А якщо шкіл не буде, то мова взагалі не йдеться”, — повідомила голова громади Олена Сіма.

На Сумщині ліквідують сільські школи

Джерело: rama.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua