Оголошення людини безвісно відсутньою або померлою: правові наслідки зникнення

22 травня 2025 р. 23:14

22 травня 2025 р. 23:14


Зникнення людини – подія, яка змушує рідних непокоїтися, а правоохоронні органи проводити розшукові заходи. Сьогодні цю роботу суттєво ускладнює збройна агресія з боку рф, тому період очікування може тривати досить довго. Залежно від спливу строку, законодавством визначаються статуси особи, її можуть визнати безвісно відсутньою або ж оголосити померлою.

Детальніше про це розповідає начальник Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ірина Свистун.

Визнання фізичної особи безвісно відсутньою

Суд може визнати фізичну особу безвісно відсутньою, якщо протягом одного року за місцем її постійного проживання відсутня будь-яка інформація про її місцезнаходження. Якщо неможливо точно визначити дату отримання останніх даних про особу, днем початку цього строку вважається перше число місяця, що настає після того, в якому востаннє надходили такі відомості. У випадку, коли неможливо встановити навіть місяць, відлік ведеться з 1 січня наступного календарного року.

Після того, як суд визнає людину безвісно відсутньою, виникає необхідність у правовому захисті її майнових інтересів. Так, на підставі ухваленого рішення та заяви членів родини або органу опіки та піклування нотаріус вживає заходів для встановлення опіки над майном, шляхом його опису та призначення опікуна. Ці дії вчиняються за останнім місцем проживання особи визнаної безвісно відсутньою.

Опікун зобов’язаний перед безвісно відсутнім:

  • виконувати цивільні обов’язки на його користь;
  • управляти майном в його інтересах, зокрема погашати заборгованість коштом такого майна та утримувати осіб, які мають право на таку допомогу.

Підставою для припинення опіки над майном безвісно відсутнього є судове рішення, котре скасовує її або поява його господаря.

Оголошення фізичної особи померлою

Оголосити особу померлою суд може, якщо протягом трьох років за місцем її постійного проживання немає жодної інформації про її місцезнаходження. У випадках, коли людина зникла за обставин, що створювали реальну загрозу її життю або дають обґрунтовані підстави вважати, що вона загинула внаслідок нещасного випадку, цей строк скорочується до шести місяців.

Якщо ж зникнення особи пов’язане з надзвичайною ситуацією техногенного чи природного характеру, і є обґрунтовані підстави вважати її загиблою, суд може винести рішення про визнання смерті через один місяць після завершення роботи спеціальної комісії, створеної для розслідування обставин надзвичайної події.

У разі зникнення особи під час збройного конфлікту або військових дій, вона може бути визнана померлою судом після двох років із моменту завершення бойових дій. Проте, якщо характер обставин дає достатні підстави, суд може ухвалити рішення про визнання особи померлою і раніше, але не менш ніж через шість місяців від моменту її зникнення.

Варто зазначити, що людина оголошується померлою від дня набрання судовим рішенням законної сили. Зробити це раніше, тобто від дня її вірогідної смерті, можна, якщо особа пропала безвісти за обставин, що загрожувала їй смертю або дають підстави припусти загибель від певного нещасного випадку, воєнних дій чи збройного конфлікту.

Правові наслідки появи, особи оголошеної померлою

Правовий статус «оголошений померлим» та офіційно зареєстрована фізична смерть особи мають схожі правові наслідки. Вони різняться тим, що у першому випадку спадкоємці не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв’язку з відкриттям спадщини. Для забезпечення його схоронності, нотаріус накладає заборону відчуження.

Поява особи, яку було оголошено померлою або одержання відомостей про неї є приводом для скасування судового рішення. Повернення надає їй право на витребування свого майна у тієї особи, до якої воно перейшло безоплатно після такого оголошення , за умови, що це майно залишилося в наявності. Це право не поширюється на майно, набуте за набувальною давністю, а також на кошти і цінні папери на пред'явника.

Особа, до якої майно перейшло за відплатним договором, зобов'язана повернути його, якщо буде встановлено, що на момент набуття цього майна вона знала, що фізична особа, яка була оголошена померлою, жива. За неможливості виконати це, вона повинна відшкодувати вартість такого майна. Також передбачено повернення коштів за майно, яке перейшло у власність держави та було нею реалізоване.

Відновлення подружніх відносин з особою, яка була оголошена померлою

Поява особи, яку було оголошено померлою, є підставою для анулювання рішення суду та актового запису про смерть. Це дозволяє поновити шлюб, за умови відсутності повторно укладеного шлюбу в жодного з подружжя.

Після повернення безвісно відсутньої людини та скасування судового рішення про надання їй такого статусу, шлюб із другою особою може бути відновлений за їхньою спільною заявою, за умови, що жоден із них не перебуває в іншому шлюбі. Також, у цьому випадку орган державної реєстрації актів цивільного стану анулює актовий запис про розірвання шлюбу та видане на його підставі свідоцтво.

Реклама

Оголошення людини безвісно відсутньою або померлою: правові наслідки зникнення

Джерело: bilopillia.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua