Гепатит А: чи загрожує Шосткинській громаді спалах інфекції та як уберегтися?

23 травня 2025 р. 16:16

23 травня 2025 р. 16:16


Днями у Києві зафіксували масовий спалах гепатиту А. Станом на 20 травня інфекцію підтвердили у 76 осіб, більша частина з яких – це діти. Завідувачка відділенням епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Шосткинського районного відділу ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Дар’я Сіра прокоментувала ситуацію у столиці та розповіла, чи існує загроза для Шосткинської громади.

З настанням теплого періоду року традиційно спостерігається епідемічний підйом захворюваності на гострі кишкові інфекції. За словами Дар’ї Сірої , близько 60-70% випадків реєструються саме в цей час. Тепла погода сприяє збереженню та розмноженню збудників кишкових інфекцій, особливо в продуктах харчування. "Додаткові ризики створює і воєнний стан, оскільки перебої з електроенергією та водопостачанням можуть призводити до порушення температурних режимів зберігання продуктів", - зауважує фахівчиня.

Автор: www.rbc.ua Гепатит А: чи загрожує Шосткинській громаді спалах інфекції та як уберегтися?

Ситуація зі спалахом гепатиту А в Києві

Нещодавно у Києві, в одному з мікрорайонів, було зареєстровано спалах вірусного гепатиту А. Станом на 20 травня інфекцію підтвердили у 76 осіб, з них 35 – це діти. Епідеміологічне розслідування показало, що ймовірною причиною стало одноразове потрапляння забрудненої води до водопровідної мережі.

Це підтверджується скаргами мешканців на неякісне водопостачання (за органолептичними показниками), аналізом карти водопостачання мікрорайону та результатами лабораторних досліджень води, де було виявлено незначне перевищення вмісту аміаку та залишкового хлору

Автор: Українське радіо Гепатит А: чи загрожує Шосткинській громаді спалах інфекції та як уберегтися?

"Київський центр контролю та профілактики хвороб планує моніторинг усіх колодязів водопостачання для виявлення можливих підтоплень або забруднень. Також буде проведена перевірка організатора харчування, який обслуговував школи у цьому мікрорайоні, враховуючи значну кількість хворих серед дітей", - розповідає Дар'я Сіра .

Додатково, було проведено добровільне тестування 640 людей на виявлення вірусного гепатиту А, в результаті якого виявили 15 нових випадків

Що таке вірусний гепатит А та як він передається?

Вірусний гепатит А – це інфекційне захворювання, що вражає печінку та належить до групи кишкових інфекцій, часто його називають «хворобою брудних рук». Механізм передачі вірусу – фекально-оральний. Це означає, що зараження відбувається через вживання забруднених продуктів харчування, води, а також через недотримання правил особистої гігієни, особливо в сім'ях, де інфікована особа може готувати їжу для всіх.

"Вірус гепатиту А добре зберігається у навколишньому середовищі: у воді – від 3 до 10 місяців, у сухому приміщенні – до тижня. Проте він досить швидко гине при кип'ятінні – протягом 5 хвилин", - підкреслює фахівчиня.

Фактори ризику для вірусного гепатиту А включають:

  • погані санітарні умови;
  • відсутність очищеної води;
  • проживання з інфікованою людиною.

Симптоми та інкубаційний період

Інкубаційний період вірусного гепатиту А триває від 14 до 28 днів.

Перші симптоми (переджовтяничний період):

  • слабкість;
  • втомлюваність;
  • підвищення температури тіла.

Цей період є особливо небезпечним, оскільки людина може вважати, що має застуду, контактувати з іншими та поширювати вірус, не дотримуючись належних гігієнічних правил

Пізніші симптоми (жовтяничний період):

  • пожовтіння склер, слизових оболонок, шкіри;
  • втрата апетиту;
  • діарея;
  • блювота;
  • потемніння сечі.

У жовтяничний період, як правило, температура тіла нормалізується, і людина починає почуватися краще, одужуючи після симптоматичного лікування

Профілактика вірусного гепатиту А

Основними заходами профілактики вірусного гепатиту А є:

  • Дотримання правил особистої гігієни: Обов'язково мити руки з милом після відвідування туалетної кімнати та перед приготуванням їжі. Особливу увагу слід приділяти навчанню дітей правильному та ретельному миттю рук (протягом 20-30 секунд).
  • Вживання якісної питної води: За необхідності кип'ятити воду.
  • Ретельне миття овочів та фруктів: Перед вживанням їх необхідно добре вимити.

Вакцинація та імунітет

Проти вірусного гепатиту А існує вакцинація, яка є рекомендованою. Її застосовують у вогнищах інфекційних хвороб або за бажанням особи. Вакцину можна замовити самостійно та вакцинуватися.

Якщо людина перехворіла на вірусний гепатит А, у неї формується довічний імунітет до цієї хвороби

Автор: UKR.NET Гепатит А: чи загрожує Шосткинській громаді спалах інфекції та як уберегтися?

Ситуація в Шосткинській громаді

За минулий рік у Шосткинській громаді не було зареєстровано жодного випадку гепатиту А. Однак у 2023 році був один завезений випадок: людина, яка відвідувала Вінницю під час спалаху гепатиту А (де захворіло близько 400 осіб), повернулася до Шостки , і вже тут у неї проявилися симптоми захворювання після інкубаційного періоду. Тобто, у Шосткинській громаді реєструються переважно поодинокі випадки.

Реклама

Гепатит А: чи загрожує Шосткинській громаді спалах інфекції та як уберегтися?

Джерело: shostkanews.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua