вологість:
тиск:
вітер:
Експерт пояснив, чому призупинення росіян на Сумщині тимчасове та коли завершиться активний наступ
З початку березня росіяни активно просувалися вглиб Сумщини, окуповуючи прикордонні села. Та 14 червня захисникам вдалося звільнити захоплену Андріївку, відтоді, за словами Головнокомандувача ЗСУ, російський наступ вдалося зупинити. Що цьому посприяло, чому ця стабілізація в нашому регіоні може бути тимчасова та коли росіяни призупинять активну фазу наступу — запитали у старшого аналітика Центру ініціатив «Повернись живим» та командира взводу артилерійської батареї «Арес», яка воює на Сумщині.
Як змінювалася ситуація в регіоні
З початку березня росіяни стрімко просувалися вглиб Сумщини, проте за даними аналітичного проєкту DeepState приблизно 20 червня їх призупинили. З того часу територія, яку захопили росіяни, на мапах не збільшувалася. Раніше, 14 червня, Президент повідомив, що захисники 225-го окремого штурмового полку звільнили окуповану Андріївку.
До 30 червня Генеральний штаб ЗСУ у щоденних зведеннях не позначав на спеціальних мапах окуповану територію Сумщини. Лише 1 липня це зробили вперше
— На Північно-Слобожанському та Курському напрямках ми скували близько 50 тисяч особового складу Росії, зокрема елітні бригади їхніх ВДВ і морської піхоти. У командуванні нашого угрупування на цьому напрямку створили спеціальну групу з питань оборони Сумщини. Її завдання: зміцнювати укріплення, нарощувати інженерні системи та фортифікації, — повідомив Сирський.
Американське видання The Wall Street Journal повідомило , що наступ росіян на Сумщині вдалося призупинити завдяки спецпідрозділам Головного управління розвідки. На початку червня у регіон перевели елітні загони спецпризначення. Українські військові розповіли американським журналісткам, що під час Курської операції Сумщину не підготували до оборони належним чином.
Що говорить про просування військовий експерт
Сумщина залишається однією з активних ділянок фронту, де Росія намагається просуватися в межах літньої фази наступу. За словами старшого аналітика Центру ініціатив «Повернись живим» та головного консультанта Національного інституту стратегічних досліджень Миколи Бєлєскова, це така сама лінія фронту, як в Донецькій, Харківській чи Запорізькій областях. У червні ситуація в нашому регіоні стабілізувалася завдяки підведенню резервів наших військ та роботі спецпідрозділів ГУР, підтверджує експерт. Ще цьому посприяла обмеженість ресурсів Росії.
— РФ може діяти по всій лінії фронту, але не так інтенсивно, як їм хотілося б. Серед факторів, які їх обмежують, це наші дії: відсікання логістики, удари в глибину, дистанційне мінування, — розповідає Микола.
Попри те, що ситуація на прикордонні Сумщини стабілізувалася, це ймовірно тимчасово. Ворог має людські ресурси, тож після перегрупування та підведення резервів знову пробуватиме активно просуватися.
Активне просування росіян на Сумщині може тривати щонайменше до кінця вересня чи жовтня, поки погодні умови дозволятимуть їм це робити. Водночас малоймовірно, що ворог зможе обійти Суми з флангів і спробувати їх захопити, припускає Микола. Для цього у росіян немає ні людських сил, ні якісних тактик. Та вони продовжуватимуть спроби просуватися ближче до Сум, щоб залякувати місцевих мешканців.
— Росіянам це потрібно, щоб пробувати відсікати наші резерви та логістику, і водночас проводити терор: обстрілювати місто зі ствольної та реактивної артилерії, запускати будь-які дрони. Коли наші війська витіснили з Курщини, було очікувано, що росіяни продовжуватимуть просуватися вперед. Та зрозуміло, що ці спроби не такі швидкі, як би їм хотілося, — говорить Микола.
«Росіяни штурмують позиції у групах до чотирьох людей»
Ситуація на Сумщині дійсно стабілізувалася, проте не повністю, розповідає «Крот», командир взводу артилерійській батареї «Арес» 35-го Сумського полку НГУ. Росіяни продовжують штурмувати територію у групах до чотирьох військових, та їм складно закріпитися завдяки роботі українських захисників.
— Тактика просування росіян на Сумщині полягає в тому, що вони вриваються групами на мотоциклах, пробують закріпитися та облаштувати укріплення. Під час цього їх прикривають FPV-дрони, КАБи та артилерія. Часом українським захисникам вдається навіть за годину контратакувати та відбити щойно зайняту позицію, — розповідає командир взводу.
Стабілізувати ситуацію вдалося завдяки тому, що на Сумщину заїхали кілька професійних бригад, які добре відбивають ворога завдяки дронам та артилерії. Ці підрозділи та ті, що закріпилися раніше, працюють по російському тилу, зупиняють штурми та нищать логістику, розповідає командир взводу артилерійської батареї «Арес». Часом вдається захоплювати трофейну техніку ворога й мотоцикли.
— Варто пам’ятати, як складно і якою ціною нашим військовим це дається. Росіяни мають перевагу в кількості зброї, весь час атакують дронами, КАБами й артою, — розповідає «Крот».
Зараз одна зі складностей у роботі артилерійської батареї «Арес» — знайти позицію. Командир взводу пояснює, що сьогодні чи не кожна посадка на Сумщині вже зайнята, це стосується місць, які підходять артилеристам, і навіть тих локацій, які не підходять.

Новини рубріки

Вибухотехніки поліції знешкодили бойову частину ворожого безпілотника на Сумщині
06 липня 2025 р. 16:18

Тактика росіян не дає результатів: ДПСУ привідкрила, що зараз відбувається на Сумщині
06 липня 2025 р. 16:14

На Сумщині ворог атакував цивільну автівку: є постраждалі
06 липня 2025 р. 16:11