Чому Шосткинська громада лідирує в Україні за захворюваністю на опісторхоз: як захиститись

15 липня 2025 р. 14:34

15 липня 2025 р. 14:34


Шостка та Шосткинський район - лідери в Україні за рівнем захворюваності на опісторхоз – небезпечну паразитарну хворобу, що передається людині через заражену річкову рибу. Ця загрозлива ситуація обумовлена географічним розташуванням, адже через регіон протікають річки Десна та Сейм, які є основними джерелами зараження.

За словами Дар'ї Сірої, завідувачки відділенням епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Шосткинського районного відділу Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України , саме в басейнах Десни та Сейму риба найбільше вражена опісторхозом.

До переліку найбільш уражених видів належать лящ, плотва, язь, карась та густера

Захворюваність на опісторхоз у Шостці та Шосткинському районі перевищує обласний показник майже у 5 разів, а загальноукраїнський – у вражаючі 29 разів. Найбільш вразливою групою населення є жителі сільської місцевості та рибалки, що зумовлено їхнім частим контактом з річковою рибою.

Шлях зараження та небезпека

Зараження відбувається, коли люди вживають річкову рибу, яка недостатньо термічно оброблена, засолена з порушенням технологій, слабо в'ялена або малосолона. Фахівчиня зазначає, що в одному маленькому шматочку риби може міститися до 100 тисяч личинок гельмінта. Ці личинки, потрапляючи в кишківник, звільняються, проникають через кров у печінку, жовчний міхур та його протоки, де починають активно розмножуватися, руйнуючи при цьому внутрішні органи.

Автор: ОН Клінік Чому Шосткинська громада лідирує в Україні за захворюваністю на опісторхоз: як захиститись

Симптоми та ускладнення

Підступність опісторхозу полягає в тому, що на початкових стадіях він може протікати без яскраво виражених симптомів. Люди часто ігнорують слабкий біль у ділянці печінки або дискомфорт у кишківнику. Однак з часом ця недуга може призвести до серйозних ускладнень, серед яких:

  • Холецистит (запалення жовчного міхура)

  • Панкреатит (запалення підшлункової залози)

  • Гепатит (запалення печінки)

  • Цироз печінки (незворотні зміни в печінці)

Холецистит (запалення жовчного міхура)

Панкреатит (запалення підшлункової залози)

Гепатит (запалення печінки)

Цироз печінки (незворотні зміни в печінці)

Профілактика – найкращий захист

Дар'я Сіра наголошує, що найефективнішим заходом проти опісторхозу є профілактика. Важливо дотримуватися таких правил приготування річкової риби:

  • Варіння: варіть рибу не менше 20 хвилин з моменту закипання.

  • Смаження: смажте рибу щонайменше 15 хвилин з кожного боку на помірному вогні, щоб вона добре просмажилася, але не пригоріла.

  • Соління: соліть рибу тільки у міцному розсолі з вмістом солі не менше 14% і терміном посолу 14 діб.

Варіння: варіть рибу не менше 20 хвилин з моменту закипання.

Смаження: смажте рибу щонайменше 15 хвилин з кожного боку на помірному вогні, щоб вона добре просмажилася, але не пригоріла.

Соління: соліть рибу тільки у міцному розсолі з вмістом солі не менше 14% і терміном посолу 14 діб.

В разі виявлення захворювання у одного з членів родини, його родичі та близькі можуть звернутися до Шосткинського районного відділу Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб для безкоштовного обстеження

Дотримання цих простих правил допоможе значно знизити ризик зараження та запобігти серйозним ускладненням, які може спричинити опісторхоз.

Реклама

Чому Шосткинська громада лідирує в Україні за захворюваністю на опісторхоз: як захиститись

Джерело: shostkanews.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua