Чи може неповнолітня дитина подати заяву на компенсацію за пошкоджене житло: пояснюють юристи

20 липня 2025 р. 21:29

20 липня 2025 р. 21:29


Нерідко юристи отримують запитання, чи може неповнолітня дитина подати заяву на компенсацію за пошкоджене внаслідок збройної агресії рф житло? Так, за законом – може, але на практиці виникають складнощі.

В цьому питанні розбирався Юридичний порадник для ВПО.

Українське законодавство дозволяє дитині (особі, яка не досягла 18 років) бути єдиним власником або співвласником нерухомого майна, що було пошкоджене.

В обох випадках ключову роль відіграють законні представники дитини:

  • Якщо власником нерухомого майна є дитина, отримувачем компенсації є один із її законних представників (батько, мати, опікун, піклувальник).
  • Якщо дитина є співвласником майна, отримувачем компенсації є один із дієздатних співвласників, який досяг 18 років. У такому випадку згоду від імені неповнолітнього співвласника надає його законний представник у паперовій нотаріально посвідченій формі.

Подання заяви на компенсацію законним представником здійснюється виключно в паперовій формі, в ній зазначаються дані про законного представника та власника об’єкта нерухомого майна.

До заяви також слід долучити копії документів, що:

  • встановлюють особу представника та дитини (за наявності) (паспорт одного із батьків/опікунів/піклувальників тощо);
  • підтверджують повноваження законного представника дитини (свідоцтво про народження/рішення органу опіки і піклування/копію рішення суду про встановлення над дитиною опіки чи піклування тощо);
  • встановлюють право власності на пошкоджене житло (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно/свідоцтво про право власності/договір дарування/свідоцтво про право на спадщину/договір купівлі продажу/рішення суду тощо).

Додатково можна долучити інші докази, що підтверджують факт пошкодження житла (фото, відеоматеріали, акти комісійного обстеження, технічні звіти тощо).

В соціальних мережах та ЗМІ від посадових осіб окремих уповноважених органів можна почути позицію щодо можливості подання заяви на компенсацію за пошкоджене майно, власником якого є дитина, засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

Водночас, на практиці, наразі такий функціонал не реалізований, Дія “не пропускає” відповідні заяви - єдиним доступним варіантом на сьогодні є подання “паперової” заяви через ЦНАП, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

Практична рекомендація: дієвим та найбільш поширеним об’єктом звернення залишається ЦНАП.

Що робити, якщо відмовляються приймати заяву в паперовій формі та вимагають додатково надати довіреність для “підтвердження права представляти інтереси дитини” як законного представника?

Такі вимоги є незаконними. Більше того, довіреність в інтересах дитини як раз і може видати тільки законний представник, і, за такою логікою, має видати на самого себе.

Більше корисної інформації - у чат-боті Юридичний порадник для ВПО - «Основні питання»:

Реклама

Чи може неповнолітня дитина подати заяву на компенсацію за пошкоджене житло: пояснюють юристи

Джерело: bilopillia.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua