Бути чи не бути гінекологічному відділенню в Чортківській міській лікарні

03 лютого 2025 р. 16:05

03 лютого 2025 р. 16:05


Чи вартують жінки Чортківської громади якісної професійної гінекологічної допомоги на базі Чортківської міської комунальної лікарні в умовах війни?

Саме з такого питання у фейсбуці поміж жіноцтвом Чортківщини розгорілося обговорення, як про професійність місцевих лікарів-гінекологів, так і про закриття гінекологічного відділення в Чортківській центральній міській лікарні.

У коментарях під дописом: «…На жаль, можливості якісно і професійно це робити на сьогоднішній день немає. Економічно не вигідно для очільників громади, щоб для жінок був виділений окремий «кут», по-іншому не назвеш... Тож, шановні жінки, всі наші лікарі хороші, як кажуть, від Бога. Але, на жаль, можливості надавати кваліфіковану допомогу у них з кожним днем зменшуються. Тому питання в чортківських оголошеннях треба ставити по-іншому: чи вартують жінки Чортківської громади якісної професійної гінекологічної допомоги на базі Чортківської центральної міської лікарні в умовах війни?»…

Ну що ж, розглянемо фабулу даної проблемної справи. З приводу цього ми поспілкувалися і з завідувачкою гінекологічного відділення Лесею Федорейко, і з директором Чортківської міської лікарні Ростиславом Шульським.

Леся Федорейко:

– На часі я вже не завідувачка гінекологічного відділення, а на 0,5 ставки хірург-гінеколог. Тому що вказаного відділення наразі немає, а, скажімо, кілька ліжко-місць гінекологічних приєднали до хірургічного відділення. Тобто для наших пацієнток виділили одну палату, де лише чотири ліжко-місця. Катастрофічно не вистачає місць. Окрім того, в одному відділенні лежать і урологічні, і хірургічні хворі. До того ж, один спільний туалет, на що є скарги від наших пацієнток, які оперувалися в нашій лікарні, щодо відсутності належних умов. Тому й не дивно, що багато людей їде хто в Івано-Франківськ, хто в Тернопіль, платять там чималі кошти за огляд, консультацію, операцію.

У нас же було, нехай і невеличке, гінекологічне відділення. Та, мабуть, на думку наших очільників, немає великої потреби в такому відділенні.

Автор: Тетяна Лякуш

До слова, історія гінекологічного відділення в минулому така: раніше (більше десятка років) гінекологія розміщувалася в приміщенні полового будинку. Та опісля виникнення там спалахів внутрішньої інфекції (з тієї причини фіксувалися смертні випадки новонароджених) гінекологію перенесли на перший поверх центральної лікарні. Там було доволі зручно: поруч – реанімаційне відділення. Як-не-як гінекологічні операції є важкими, об’ємними, після них має бути реанімаційний нагляд. Відтак – переведення пацієнток у палату, що знаходилася зовсім поруч. І це було зручно. У відділенні для жінок були окремі й санвузол, і душова. Три палати – 20 ліжко-місць. Згодом (опісля медичної реформи) фінансування лікувальних закладів перейшло в інший аспект, знаєте: гроші ідуть за пацієнтом.

фото Тетяни Лякуш

Операції проводили й проводимо в загальній операційній, яка чудово обладнана всім необхідним сучасним устаткуванням, апаратурою. А так звані малі операції – в гінекологічному відділенні. Хоча з цілого відділення, з причини реформування, там залишився лише один гінекологічний кабінет.

Спочатку нас переселили у колишнє приміщення відділення педіатрії; потім керівництво вирішило, що там розміститься неврологічне. Педіатрія ж перемістилася в приміщення центральної поліклініки. Там облаштували все якнайкраще згідно з сучасними стандартами. Звісно, опіка над дітьми – перш за все. Пріоритет держави – материнство і дитинство. А дитину народжує жінка-мати, тому здоровому дитинству передує здорова жінка. Вважаю, в лікувальному закладі особливу увагу слід приділити гінекології. Прикро, але в нашій лікарні жодне відділення, скажімо, так не кидали по лікарні, як гінекологічне. Згодом мова йшла про те, що гінекологія знову переходить в пологовий. І все було би добре, проте там нема належної хірургічної операційної, нема реабілітаційного поста і таке інше…

Отож, згодом гінекологічні палати, так би мовити, порозкидали по різних відділеннях: одна – в травматології, одна – в хірургії (саме вона зараз дієва), а наша мала операційна – на першому поверсі. У відділенні був окремий гінекологічний підрозділ середнього медперсоналу, за плечима працівників – по 20 років стажу. Проте тих, хто пенсійного віку, скоротили, решта – розподілили по інших відділеннях, не дивлячись на те, що там інша специфіка роботи. В цьому є певні проблеми, бо не кожна медсестра (чи то хірургічна, чи то урологічна…) погоджується виконувати роботу гінекологічної.

Повернімося до того, що гроші йдуть за пацієнтом. У листопаді минулого року відбулася нарада, на якій був проведений аналіз роботи лікувального закладу щодо коштів – яке відділення скільки заробило. Коефіцієнт корисної дії (ККД) таких відділень, як: неврологічне, кардіологічне, травматологічне, хірургічне – перевищує 100 відсотків, відтак вказуються збиткові відділення. У висновку: найзбитковішим є гінекологія. А втім – всі збиткові відділення залишилися незмінними, а щодо гінекологічного: наказ про тимчасове призупинення його діяльності. Проте «тимчасово» – це без вказаного строку. Тобто гінекологічного відділення в центральній лікарні – немає.

Варто сказати й про те, що 100 історій-випадків у коштах пішли на пологовий, хоча жінки обслуговувались і оперувались в гінекологічному відділенні. Проте керівництво змотивувало тим, що лікарі, які оперували, – в штаті пологового. Потрібно зазначити, що збиткові відділення, у яких дефіцит бюджету 2 млн грн, 1,5 млн грн, – залишені, а гінекологію з дефіцитом бюджету в 600 тис. грн – знищено.

Якщо немає відділення, значить – немає і лікарів, і медсестер, і санітарок? Хірургічний середній медперсонал обслуговує наших пацієнток. При хірургії залишилися лише троє лікарів-гінекологів (до речі, на неповних ставках), які мають можливість тут оперувати.

Коли я перерахувала вказаний ККД, то він виявився більшим за той, що був представлений на загал. Проте це на винесене рішення щодо призупинення діяльності гінекологічного відділення не вплинуло.

Вважаю, такий аналіз роботи загалом є неправильним, тому що не можна порівнювати різні відділення один з одним. Бо, до прикладу, в неврології, кардіології, травматології є пріоритетні послуги. Наприклад, якщо в неврології держфінансування лікування інсульту – 50 тис. грн, то найбільша гінекологічна операція – 12 тис. грн.

Чи не варто подумати про жінок великої Чортківської громади. Аби ситуація, що склалася довкола гінекологічного відділення, не обернулася на критичну безвихідь: жінки не матимуть куди звернутися зі своїми гінекологічними проблемами в Чортківській лікарні, а лікарі-гінекологи – не матимуть умов надавати професійні послуги. Невже не шкода втрачати наших пацієнтів?!

Автор: з архіву Лесі Федорейко Бути чи не бути гінекологічному відділенню в Чортківській міській лікарні

В часі війни багато жінок виїхало за кордон, тому, звісно, зменшується кількість пацієнток.

Слід зазначити й те, що наша лікарня в статусі кластерної. Гляньте у список медичного обслуговування будь-якої такої лікарні, на першому місці – акушерство і гінекологія.

Тож задумаймося, чи варто так нехтувати гінекологічним відділенням у Чортківській міській лікарні?..

У своєму звіті про роботу в 2024 році пан Шматько озвучив, що ми (тобто я і він) домовились про наступну долю відділення. Отож, зазначу – ніякої домовленості не було, до бодай би якогось мудрого рішення ми так і не дійшли. Я два місяці оббивала пороги кабінетів, чекала годинами задля п’яти хвилин розмови з міським головою; хотіла донести свій посил. На превеликий жаль, не змогла. Натомість мою наполегливість назвали дешевими маніпуляціями. Прикро, що в слайдах звіту знову виставляють неправдиву інформацію, а саме 0-3 пацієнтки на день. Насправді ж – 2-3 пацієнтки на одне ліжко! Одна жінка чекає в коридорі, допоки іншій зроблять маніпуляції. Зрештою, за 2024 рік у таких ганебних умовах проліковано 500 хворих і зроблено 450 операцій (згідно зі статистикою). Щодо складності операцій – це дуже суб’єктивне і непрофесійне судження, можу подискутувати про ризики та важкість кожної з них. Економія від закриття відділення в 1,3 млн – це також неправда. Бо насправді економія – це зарплата 4-х працівників пенсійного віку (400 тис. грн у рік). Щодо рішення (на папері, в таблиці) – це акушерсько-гінекологічне відділення у пологовому без операційної та реанімації. Зі слів мера, акушерсько-гінекологічне відділення на 5-у поверсі поліклініки. Враховуючи таку розбіжність, зрозуміло, що це сказано для відчіпного, без будь-яких наступних реальних дій. Навіщо закривати, нищити до кінця, щоби, можливо, через 5 років відкрити?! Дуже упереджене ставлення до жінок і до медперсоналу, який обслуговує пацієнток.

Якщо так перекривати, як-то кажуть, протоптані доріжки, то через тривалий час сюди вже ніхто не звернеться.

Ростислав Шульський:

– Перш за все закцентую: гінекологічне відділення не закрили, а лише призупинили його функціонування – в цих поняттях є велика різниця. В подальшому передбачається це відділення привести до належного рівня функціонування; і від цього ми аж ніяк не відмовляємося. Проте є певні думки: чи це буде об’єднано з акушерським відділенням (тобто – акушерсько-гінекологічне відділення), чи це буде окреме гінекологічне відділення на базі пологового будинку, чи, можливо, облаштувати гінекологічне відділення на п’ятому поверсі поліклінічного корпусу… В пологовому є багато приміщень, які наразі зовсім не задіяні. Мова йде про перший поверх, де колись і було вказане відділення. Проте, щоби там все задумане реалізувати: зробити окрему операційну, окрему маніпуляційну, потрібно чималих фінансів, хоч це не є вкрай критичним. На часі, як бачимо, на першому місці – реабілітація. Тому передусім кошти зосередженні на облаштування реабілітаційного відділення, щоби вже цього року нам вдалося успішно його відкрити. Тож проводимо відповідні роботи, закуповуємо матеріали; але дуже сутужно з фінансуванням, особливо проблематично стало у четвертому кварталі 2024 року.

Слід зазначити, цьогоріч Національна служба здоров’я України (НСЗУ) ввела корегуючий коефіцієнт для ряду пакетів, а саме: до дев’ятого – це поліклінічна допомога, до третього та четвертого – це хірургічна і терапевтична допомоги в стаціонарних умовах. Як це зрозуміти? Наприклад, поліклінічний пакет: коефіцієнт 0,39 – щомісячно; по 4-й квартал ми отримували 3 млн 400 тис. грн. А вже на жовтень, листопад і грудень – лише 1 млн 500 тис. грн на всю поліклініку. Тобто є чимале недофінансування загалом. Заробітну плату медпрацівникам виплатили в повному обсязі. Проте залишається кредиторська заборгованість, яку ми повинні цього року погасити. Тому, аби зменшити навантаження на фонд оплати праці медпрацівників, ми були змушені підійти до оптимізації, до аналізу роботи, збалансувати фінанси й витрати. Отож, згідно з проведеним аналізом роботи виявилося, що п’ять відділень лікарні має дефіцит по заробітній платі, тобто вони навіть не заробляють, так би мовити, на себе, не говорячи вже про харчування стаціонарних пацієнтів. Бо ж, як знаємо: гроші йдуть за пацієнтом – скільки пацієнтів, стільки й зароблених коштів.

Гінекологічне відділення – одне з тих п’яти, які є дотаційними. Воно, умовно, за вісім місяців заробило трішки більше 600 тис. грн; 35 відсотків не вистачало, щоби покрити лише видатки на заробітну плату. Гляньмо на статистичні дані щодо кількості стаціонарних пацієнток гінекологічного відділення за 2024 рік – 452 особи… Як вважаєте, це достатньо, аби утримувати ціле відділення?

Благо, у нас функціонують такі відділення, як: неврологічне, кардіологічне, травматологічне і хірургічне, які є, скажімо, плюсовими, адже заробляють більше 100 відсотків ККД, що дає змогу перекривати нестачу фінансів.

Якщо ми говоримо про гінекологічне відділення, то це: окрема частина лікарні, де повинні бути ординаторська, маніпуляційна, сестринська, палати, стерилізаційна і т. д. Окрім того, окреме відділення ще й передбачає окремий персонал: завідувач, додатково, як мінімум, чотири постових медсестри і стільки ж санітарок, сестра-господиня… Треба зважати ще й на те, скільки пацієнтів знаходиться на стаціонарному лікуванні. Якщо говорити про гінекологічну допомогу, то вона, як і в більшості районних лікарень, може бути чи на базі пологового відділення, чи хірургічного, де є вже сформований в потрібній кількості обслуговуючий персонал. До речі, медсестри не повинні ділитися (щодо своїх вмінь і навичок професійної діяльності) на хірургічну, неврологічну і т. д. Є спеціальність «Сестра медична». Під час навчання вони всі опановують знання: догляд по педіатрії, по хірургії і т. д.

Відтак повторю: опісля проведеного аналізу роботи, ми прийняли рішення призупинити діяльність гінекологічного відділення з розумінням того, що функцію медсестер гінекологічного може виконувати медперсонал хірургічного відділення. До слова, так і є в більшості районних лікарень. Лише в Бучачі, наскільки мені відомо, ще функціонує гінекологічне відділення; в Борщові та Теребовлі – приєднано до хірургії, в Заліщиках – до пологового.

На запитання: що змінилося для пацієнток, які поступають з гінекологічними проблемами, відповідаю – нічого! Окрім того, що гінекологічні палати зараз розміщені в хірургії та на виписці історії хвороби написано: хірургічне відділення (а не гінекологічне). Єдине, що не досить зручно, це те, що маніпуляційна залишилася на першому поверсі лікарні. Звісно ж, так не має бути. Тому над цим працюємо; і в скорім часі оглядово-маніпуляційний гінекологічний кабінет облаштуємо належним чином у хірургічному відділенні для зручності як пацієнток, так і медперсоналу.

Розумію проблему, що може виникати в хірургічному відділенні. Та все ж плануємо там зробити, як уже сказав, оглядово-маніпуляційний кабінет гінекології, щоби пацієнтки з гінекологічним проблемами, так би мовити, не бігали з поверху на поверх.

Слід зауважити, в перспективі: облаштування санвузлів, душових кімнат – з інклюзивністю, з доступністю та зручністю – в хірургічному відділенні. Просто все, як-то кажуть, впирається у фінанси та час.

P. S. 27-го січня під час звіту міського голови Чорткова Володимира Шматька про роботу в 2024 році також розгорілася дискусія щодо гінекологічного відділення. Пан Шматько засвідчив, що, безумовно, пріоритетним є питання матері і дитини. Запевнив і в тому, що гінекологічне відділення не залишиться поза увагою. Детальніше можна дізнатися з відеотрансляції, що на сторінці Чортківської міської ради у фейсбуці.

Отож, питання залишається відкритим…

Реклама

Бути чи не бути гінекологічному відділенню в Чортківській міській лікарні

Бути чи не бути гінекологічному відділенню в Чортківській міській лікарні

Бути чи не бути гінекологічному відділенню в Чортківській міській лікарні

Бути чи не бути гінекологічному відділенню в Чортківській міській лікарні

Бути чи не бути гінекологічному відділенню в Чортківській міській лікарні

Бути чи не бути гінекологічному відділенню в Чортківській міській лікарні

Бути чи не бути гінекологічному відділенню в Чортківській міській лікарні

Бути чи не бути гінекологічному відділенню в Чортківській міській лікарні

Джерело: chortkiv.city