вологість:
тиск:
вітер:
Захисник Мисливець впевнено працює на 30 км углиб позицій ворога
Впевнено працює на 30 км углиб позицій ворога. До війни він вирощував хліб на рідній землі, тепер же боронить її від ворога. У проєкті «Героям слава» — старший солдат реактивної батареї 44-ї артбригади на псевдо Мисливець.
Два роки, місяць і шість днів — саме стільки тривала строкова служба, що несподівано перенесла нашого Героя у саме пекло.
Впевнено працює на 30 км углиб позицій ворога
— Нас не звільнили, новий призов відмінили, демобілізацію затримали, — так починався бойовий шлях на той час 20-ти річного строковика, який саме мав демобілізуватися з армії.
Так склалося, що на строкову службу він потрапив за рік до АТО, у 2013-му.
За період служби він встиг побувати у внутрішніх військах та в Національній гвардії.
— Ми були несвідомі, не до кінця розуміли, що відбувається, але з цікавістю готувалися до змін і нового досвіду, — говорить Мисливець, зізнаючись, що не знав тоді, що ця цікавість швидко мине: перші втрати для нього виявилися найважчими.
Рота Мисливця зачищала Сіверодонецьк. На зачистку вони ішли першими: чисельністю однієї піхотної роти ЗСУ, а з найтяжчого озброєння — лише РПГ.
— Відчував розгубленість, — з сумом пригадує той час. — Ми не очікували на такий розвиток подій. Думали, що заходимо після армії, після спецназу, а виявилося, що це були найважчі години у цій війні.
Вирощував хліб
Повернувшись додому, він звикав до нового життя.
— Ми виходимо звідти іншими людьми, — пояснює вплив війни Мисливець. — Я намагався адаптуватися: проводив час з друзями, відпочивав.
Батько саме почав займатися фермерством, тож Мисливець допомагав йому. Згодом вступив до Бережанського агротехнічного інституту на еколога. Поєднував індивідуальну форму навчання з роботою. Фермерство стало основним заняттям — вирощували з батьком хліб. За чотири роки отримав ступінь бакалавра, але, запрацювавшись, не подав документи в аспірантуру — просто забув.
Натомість опанував трактор, пройшовши навчання за програмою соціальної адаптації. Досвід переймав від колег, шукав інформацію в Інтернеті, навчався самостійно.
Настав час підвищення кваліфікації. 22 лютого 2022 року — у день свого народження — зібрав усі документи, пройшов необхідні інстанції. Залишалося тільки відвезти папери в Кременець, як почалася війна.
Новини розбили надії, але він зібрався: купив медикаменти, теплі речі, зібрав рюкзак і сказав брату-студенту: «Вези».
— У Збаразькому військкоматі вибір був між ТрО і 44-ю бригадою, — пригадує. — Друзі радили тероборону, але я, не вагаючись, обрав 44-ту.
Отримав цінний досвід
У Тернопільській бригаді він пройшов три місяці тренувань. Каже, що був готовий до будь-яких завдань.
Він, як і більшість хлопців, не мали справи з артилерією. Однак зовсім не шкодує про вибір, адже потрапив у команду «бородатих», досвідчених, офіцерів, де отримав безцінні знання і досвід.
— Під час бойового злагодження на полігоні ми зрозуміли, наскільки добре нас навчили офіцери, — веде далі військовослужбовець. — За два тижні отримали радянські гармати, вели навчальні стрільби.
У процесі переконалися, що старі зразки витриваліші, не поступаються точністю й дальністю, обслуговуються простіше, але потребують потужних тягачів.
— Якщо іноземна гаубиця «М-777» важить 4 тонни, то наші гармати — 10 тонн, — порівнює.
Мисливець на той час не входив до бойового розрахунку — допомагав виставляти гармату або спостережний пункт. Це була його основна задача за напрямком навчань. Хоча зазначає, що наставники готували так, щоб кожен міг виконувати будь-яку функцію: і навідника, і командира гармати — всі були взаємозамінними.
Від «крила» до «Вампіра»
Географія війни нашого героя вела як годинникова стрілка по периметру з півночі, з білоруського прикордоння, до Запоріжжя.
— На базі нашого підрозділу створили реактивну батарею, — продовжує свою історію герой. — Я певний час був у команді аеророзвідки на спостережному пункті — шукали цілі й коригували вогонь, згодом пересів на першу реактивну установку чеського виробництва «RM-70», у народі — «Вампір-2», у статусі навідника.
Таких машин, за словами Мисливця, у нашій армії майже немає.
— Кабіна — алюмінієва, не броньована, сидіння — як на табуретці, та при цьому вистрілює тисячі снарядів за рік, — характеризує зброю гармаш. — Снаряди такі самі, як у «Граді», але з додатковою опцією: можуть летіти на 40 км. З урахуванням погодних умов та відстані від лінії фронту впевнено працюємо на 30 км углиб. Здійснюємо до трьохсот пострілів за місяць.
Екіпаж відпрацював систему до автоматизму. Займають позицію і до першого пострілу — до п’яти хвилин, враховуючи складання й орієнтування машини. Покинути позицію можуть за хвилину. Завдяки вбудованому комп’ютеру 95% роботи виконується кнопками. Майже все робиться з кабіни. Лише дві операції доводиться робити вручну: вивести машину та донавести в напрямку. У старих радянських системах після кожної корекції навідник мав вибігати з кабіни.
«Мокре так не горить»
Максимум на «Вампірі», за словами Мисливця, можна випустити 40 снарядів за раз — більше неможливо зарядити. Після цього за 1-2 хвилини можна перезарядити ще 40. Крім боєкомплекту в самій установці, ще 40 снарядів розміщені в боєукладці. Але командування, з міркувань безпеки, не дозволяє возити повний запас, адже подвійний арсенал за спиною — надто великий ризик.
— Найбільше емоцій — коли з першого разу потрапляєш, — захоплено ділиться Мисливець. — Бувало не раз, що й без пристрілки, без коректури й поправок. Ця установка призначена, щоб накривати квадрат, площу.
Згадав, як наступала немала група піхоти, щедро накрили їх вогнем — завдання виконано, успішно повернулися на базу.
— Іноді вціляємо в ліс — горить гарно, — додає. — Ймовірно, там скупчується піхота, має озброєння, склади для артилерії, мінометів. Отже, є чому горіти. Бувало навіть в сиру погоду — мокре так гарно не горить (сміється, — прим. ред.)
«Поки невидимі — ми цілі»
Війна не завжди приносить такі емоції. Мисливець раз-по-раз переносив нас у більш сіру реальність: Запоріжжя, розбиті села, будинки розвалені, домашня живність, худоба — на «самовигулі», усі процеси перейшли на природні рейки, цивільна техніка спалена, поля заросли бур’яном, скрізь вирви, а над головами кишать рої дронів.
— Сумна картинка для аграрія, — каже. — На жаль, то наше сьогодення.
Щоправда, зараз від дронів іноді рятують весняні тумани: закривають від ворожих очей.
— У туман — роби що хочеш, — емоційно додає військовослужбовець. — Можна підігнати всі господарські питання: дрова, вода, все, що стосується забезпечення життєдіяльності.
Коли роботи багато, роблять сміливо й швидко, бо наступний такий день може бути не скоро.
— Поки нас не видно — ми цілі, — пояснює він. — Все робимо так, щоб не було видно ознак життя.
А видати може елементарне. Сміття, за словами Мисливця, — перша демаскуюча ознака, тому не залишають. У холодну пору професійно ховають дим, опалюються по сутінках, коли нічні дрони ще не запустили, а денні вже не бачать.
— Часове «вікно» дуже маленьке, але воно є — з півгодини, — ділиться тонкощами виживання у військово-польових умовах. — Користуємося ліхтариками — тепловізор світла не бачить. Та якщо дрон має ще нічну камеру — ти як новорічна ялинка. Тут не вгадаєш, хтозна, що там літає.
«Напишіть про це поетично»
Під час війни він познайомився з дівчиною на сайті знайомств. Вже понад рік вони разом. Запитуємо, яка вона?
— Найкраща! — відповідає без найменших вагань.
Дівчина приїжджала до нього першою. Хвилювалася, адже це була її перша подорож за межі рідної, Волинської, області.
Перша зустріч була в Дніпрі. Він чекав її на пероні з букетом. Вона вийшла з вагона, розгублено вдивляючись у натовп. Не одразу його побачила, але він її впізнав за фото. Обнялися. Тоді була тривога, а незадовго до того — приліт, тому пішли звідти якомога швидше.
— Побачити людину вживу — це зовсім інше: це як чути слово «борщ» і пробувати його на смак, — жартує про враження від першої зустрічі, та тут же додає:
— Напишіть про це поетично.
Симпатія, каже, була ще до того, але кохання з’явилося під час зустрічі, мовляв «стосунки заграли новими барвами».
Додому він приїжджав нечасто, та все ж вони познайомилися родинами, тепер планують одружитися. Подарунки одне одному обирають разом, узгоджують усе до дрібниць. Поміж тим він для неї регулярно замовляє квіти.
А наразі мріє про завершення війни, про повернення до улюбленої справи, і, звісно, про сім’ю, дітей. Каже, що поки війна не дає створити справжню, повноцінну родину:
— Я йшов на службу зі свідомим рішенням, і воно не змінилося.
Ми писали раніше: Герої серед нас: Володимир Іваник з Тернопільщини отримав Золотий хрест від Головнокомандувача ЗСУ .

Новини рубріки

Пожежа житлового будинку сталася на Кременеччині
28 квітня 2025 р. 10:37

У Тернополі зник підліток: розшук (ФОТО)
28 квітня 2025 р. 10:30