Мешканців Тернопільщини попереджають про небезпеку на узбіччях

13 квітня 2025 р. 14:03

13 квітня 2025 р. 14:03


Розпочинається вегетаційний сезон для борщівника Сосновського – багаторічної рослини, яка є небезпечною та може викликати загрозу для здоров’я людини, тож у цей період необхідно починати вживати практичні заходи із його боротьбою.

Борщівник Сосновського – отруйна багаторічна рослина родини зонтичних,що виглядає, наче величезний кріп, і сягає 2-3 метрів заввишки, має товсте порожнисте стебло та великі перисті листки.

Оскільки довжина листків борщівника часто сягає 2 м, інколи буває до 3,5 м, відповідно з’явилася народна назва «гераклова трава».

"Майже все насіння, яке з'явилося в кінці літа, знаходиться в стані спокою і не проростає восени. Обов'язковою умовою проростання є вологість і вплив протягом одного-двох місяців низьких середньодобових температур 2-4°C. Сходи і пагони від кореневих бруньок з’являються в березні-травні,цвіте з липня по серпень, а плоди дозрівають з липня по вересень. Насіння борщівника Сосновського дозріває навіть тоді, коли стовбур рослини зрізаний. Розсівається в діаметрі 5 - 6 м навколо материнської рослини, проте сухостій з насінням переносить зимові хуртовини, знаходячись над сніговим покривом, сприяючи рознесенню насінин на великі відстані. Насіння борщівника розноситься вітром і водою, а також будь-яким видом транспорту, людьми та тваринами (волосся, одяг, шерсть). Одна рослина борщівника Сосновського дає 15-20 тисяч летючих насінин. Причому вони можуть прорости в ґрунті навіть через 10-12 років", - зазначають експерти.

На даний час цей бур’ян зустрічається майже по всій території України на луках, по берегах річок, вздовж доріг, каналів, ярів, балок, заплавах річок і струмків, необроблених землях, пустирях, сміттєзвалищах, присадибних ділянках, лісосмугах, садах, у населених пунктах.

Борщівник добре адаптований до наших природних умов через короткі зими й відсутність конкурентів.

Основні шкідливі властивості борщівника Сосновського полягають в тому, що він здатний викликати опіки на шкірі людини.

Дотик до рослини, або потрапляння його соку на шкіру не викликає ніяких неприємних відчуттів, як, наприклад, при контакті з кропивою.

Але вже через кілька годин, або навіть діб, розпочнеться свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, а потім з'являться пухирі, в сонячні дні на шкірі може з'явитися опік 1 - 3 ступеня.

При сильних опіках підвищується температура, починається лихоманка, з'являються виразки, а після загоєння на їх місці ще 2 – 3 роки залишаються темні плями. Ураження борщівником посилюється при сонячному світлі.

Але навіть якщо людина доторкнулася до цієї рослини вночі, вже вранці при сонячному світлі будуть з'являтися пухирі. Висока активність борщівника на світлі пов'язана з наявністю в ньому особливих фотодинамічних активних речовин - фуранокумаринів, які підвищують чутливість шкіри до ультрафіолетового світла і нейтралізують при цьому дію меланіну.

Найбільш сильні опіки борщівник Сосновського викликає при контакті з вологою шкірою у спекотні сонячні дні. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань. Вдихання пилку борщівника або ефірних масел здатне викликати розпухання м’яких тканин гортані і задуху.

Якщо сік борщівника потрапив на шкіру, необхідно відразу промокнути його тканиною і прикрити цю ділянку одягом або пов'язкою. Потім уражені ділянки шкіри необхідно промити великою кількістю води, бажано з додаванням невеликої кількості соди. У такому розчині кумарин, його похідні і ефірні масла розчиняються краще, а тому більшою мірою і швидше видаляються зі шкіри. Потім уражені місця доцільно змастити будь-яким засобом від опіків і виключити вплив сонячних променів не менше ніж протягом 2 діб.

На зображенні може бути: текст

Мешканців Тернопільщини попереджають про небезпеку на узбіччях

Джерело: ternopoliany.te.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua