вологість:
тиск:
вітер:
Загальноосвітні заклади Чортківщини під охороною поліцейських
З 1-го вересня 2024 року в загальноосвітніх навчальних закладах Чортківського району стартував Пілотний проєкт: «Служба освітньої безпеки Чортківського РУП». Тож усі причетні до навчального процесу під пильним наглядом правоохоронців. З приводу цього ми, журналісти, завітали до Чортківського ліцею № 7, де поспілкувалися зі старшим лейтенантом поліції Юлією Білецькою – інспектором сектору «Служба освітньої безпеки Чортківського РУП».
Вищу освіту Юлія здобула в Харківському університеті внутрішніх справ (2008-2012 роки навчання).
– Юліє, що спонукало Вас вступити до такого вишу і здобути саме такий фах? – запитую в молодої, привабливої офіцерки.
– Ще навчаючись у старших класах, розглядала багато варіантів щодо обрання професії. Слід сказати, з дитинства, в юності моєму характеру притаманна справедливість і допомога людям. Тож зрозуміла, в будь-якій іншій професії не зможу себе цілком реалізувати. Направду, батьки не надто радо сприйняли такий мій вибір. По-перше, як казали, Харків дуже далеко від дому (адже родом я зі с. Ридодуби); по-друге, вважали, що ця професія заважка для тендітної дівчини. Чому власне Харківський? Тому що він вважається одним із найкращих вишів в Україні. Підготовка, як теоретична, так і практична, – на високому рівні, окрім того, сильна й фізична. Там усі (хлопці й дівчата), так би мовити, на одному рівні, поблажок не дають нікому. Слабким, як у фізичній формі, так і духом, там нічого робити. Щоденний режим відповідних навантажень. Тим паче в такому виші ми – не студенти, а курсанти. З першого дня зарахування в університет ми – працівники поліції. Тож і канікул, як таких, у нас не було, лише місяць відпустки.
– Ваші перше місце роботи, посада?
– У відділі поліції м. Чортків – оперуповноважений сектору кримінальної поліції в справах дітей. Тож фахову діяльність розпочала саме з дітьми. Згодом – на інших посадах, потім – відпустка по догляду за дитиною. Коли дізналася, що проходить набір кандидатів на службу щодо Пілотного проєкту в навчальних закладах, подала заявку, пройшла конкурс, додаткове відповідне навчання, і ось я тут, у ліцеї.
Автор:
з архіву ліцею № 7 м. Чортків
– Даруйте за делікатне запитання. Напевно, не кожен чоловік захоче пов’язати сімейне життя з жінкою, котра володіє навиками рукопашного бою, користування вогнепальною зброєю і т. п.?
– Цілком з вами згідна. Направду, не кожен, скажімо, цивільний чоловік зрозуміє специфіку роботи дружини поліціянтки (усміхається).
– Повернемося до проєкту. Він реалізується ще в якихось школах нашого району?
– Так. Не в усіх, але планується, що з часом буде в кожній. У Чорткові – в ліцеї № 5, в опорному навчальному закладі смт Заводське, є на Борщівщині, Бучаччині.
– Юліє, давайте детальніше поговоримо про цей проєкт.
– Це проєкт, у якому передбачено: інспектор «Служби освітньої безпеки» повинен постійно знаходитися в навчальному закладі, тобто – від початку до завершення процесу навчання. У роботі поліцейського є функції: правоохоронна, просвітницька, наставницька. Розтлумачу детальніше. Правоохоронна – реагувати на будь-які та будь-ким вчинені правопорушення, злочини і т. п. Просвітницька – проведення з школярами різних заходів, метою яких є направлення кожного, скажімо, на правосвідомість, на розуміння того, що будь-який негативний вчинок несе за собою відповідальність: адміністративну, кримінальну. Наставницька – окрім донесення до розуміння дітей, що чинити недобре не варто, бути для них другом, порадником, наставником. Тобто бути тим, до кого школяр без вагань може підійти і розповісти про свої навіть елементарні проблеми.
Автор:
з архіву ліцею № 7 м. Чортків
– Чи були уже якійсь інциденти, в які Ви неодмінно мали втрутитися?
– У цьому навчальному закладі, направду, гострих інцидентів не було. Думаю, такому позитиву передує те, що я передусім у кожному класі пропрацювала просвітницьку та наставницьку функції. До прикладу, провела бесіди і про шкідливість куріння, і про булінг, і таке інше. Розглядаємо причини виникнення шкідливих звичок чи негативного, агресивного ставлення до оточуючих.
– До речі, булінг, на жаль, доволі поширений серед підлітків. У ліцеї він не фіксується?
– На даний момент, на щастя, ні. Хоча були конфліктні ситуації (певні непорозуміння) серед учнів. При цьому проводила бесіди і з батьками, і з дітьми, і з класними керівниками. Зараз усе гаразд.
– Юліє, які теми в часі просвітницької діяльності найбільше цікавлять дітей?
– Їм усе цікаво! Бо для них, фактично, все, щодо правознавства, нове. Наразі дуже актуальна інформація про російські спецслужби, про вербування ними наших дітей для вчинення підпалів, для перенесення різних вибухонебезпечних пристроїв. Тож акцентую на тому, як саме це відбувається, яким чином можуть з ними зв’язатися; на що дітям слід звертати увагу, щоби вони не втрапили в пастку проросійських вербувальників. Доводжу до їхнього відома, що це кримінальне правопорушення, диверсія.
Автор:
з архіву ліцею № 7 м. Чортків
– Наші діти потрапляли в такі пастки?
– Учні старших класів зізнавалися, що їх намагалися затягнути в оману шахраї. Наприклад, в інтернеті: ви виграли певну суму грошей, тож зайдіть за посиланням… Було й таке, що їм телефонували нібито з банку і казали, що з їхньої карточки хочуть зняти кошти. А щодо вербування, то, на щастя, поки що немає. Надіюся, що й не буде. Відрадно те, що школярі відразу діляться зі мною, якщо щось подібне запідозрюють.
– А немає у школярів якогось певного остраху перед людиною в поліцейській формі?
– Чесно: спершу в більшості з них була неабияка настороженість. Придивлялися, та так, як і я до них (усміхається). Проте згодом зрозуміли, що я тут (в ліцеї) задля їхньої ж безпеки та обізнаності в правовому полі. Цікавляться й тим, як я стала поліцейським, як вступити до відповідного вишу, чи було важко і т. п.
– Мабуть, не в одного проявляється бажання стати поліцейським, працювати в правоохоронних органах?
– Так. Переважно цікавляться восьми-, десятикласники. Більшість учнів випускних класів, мабуть, уже визначилася з обранням подальшої професії.
– Юліє, загалом із дітьми важко працювати, особливо в часі їхнього перехідного (і не одного) віку?
– Зізнаюся, нелегко. До кожної дитини потрібен індивідуальний підхід. При цьому треба бути ще й добрим психологом. Щоби зрозуміти натуру, характер (який, до речі, ще не сформований у школярів), потрібен час. Правду сказати, дехто з вчителів також поглядав на мене насторожено.
– Хто більшу прихильність проявляє до Вас як поліцейської – учні молодших чи старших класів?
– Ой, це не до порівняння! Молодші школярі, побачивши мене, біжать обійматися (і знову щира усмішка на обличчі моєї візаві – авт.). вони раді, що знайомі з поліцейським, хочуть сфотографуватися. У свою чергу я також часто спілкуюся з малюками, розказую правила дорожнього руху, безпечної поведінки з незнайомцями.
Автор:
з архіву ліцею № 7 м. Чортків
До речі, відвідую і батьківські збори. Як виявилося, багато хто з батьків не обізнаний навіть у тому, що вживання нецензурної лайки – це дрібне хуліганство, адміністративне правопорушення.
– Під завісу, так би мовити, нашої розмови давайте закцентуємо ще раз увагу на Пілотному проєкті. Для чого потрібна його реалізація?
– Враховуючи те, що в нашій державі зараз війна, що живемо в надто складний час, що багато військових повертається (з певних причин) із зони бойових дій, то є ймовірність, що дітям до рук можуть потрапити будь-які вибухонебезпечні пристрої (навіть в нашій, віддаленій від фронту зоні). Не кожна дитина та навіть дорослий розуміє важкість небезпеки і що це може призвести до летального кінця. Тож мій кожен робочий день розпочинається (перед початком навчального процесу) і завершується тим, що я здійснюю обстеження всієї території та приміщень ліцею на предмет виявлення невідомих чи підозрілих речей, предметів. Ліцей – це моє місце несення служби з понеділка по п’ятницю. Відтак, у суботу, неділю, – робота продовжується в управлінні поліції.
Зараз, у часі війни, є чимало диверсій. Тож проєкт стартував задля безпеки людей і в першу чергу – підростаючого покоління, наших дітей.

Новини рубріки

Чим займається компанія Супровід і як вона допомагає українському бізнесу?
18 квітня 2025 р. 22:35

Поліцейські застерігають від квартирних крадіжок напередодні Великодніх свят
18 квітня 2025 р. 22:27