вологість:
тиск:
вітер:
На Тернопільщині українсько-польська експедиція розпочала ексгумаційні роботи у Пужниках
На Тернопільщині українсько-польська експедиція розпочала ексгумацію останків жертв, які загинули під час Другої світової війни на території колишнього села Пужники.
На старому кладовищі тривають організаційні роботи. Учасники українсько-польської експедиції завозять необхідне для роботи обладнання, розклали намети, у яких працюватимуть науковці, а також готують ділянку, де відбуватимуться розкопки.
«У місці виконання таких робіт ми створюємо так званий медичний пункт, до якого доставляють останки після їх підняття із землі. Там виконуються антропологічні, медичні дослідження, береться матеріал для подальших генетичних досліджень», – розповів очільник польської команди науковців, генетик із Поморського медичного університету в Щецині професор Анджей Оссовський.
За його словами, важливо якомога більше досліджень виконати на місці, адже перевезення останків може призвести до їхнього подальшого ушкодження.
«Після створення цього медичного пункту ми розпочинаємо ексгумаційні роботи, які полягатимуть у знятті верхніх шарів ґрунту. Потім ми розкриватимемо могилу, вилучимо звідти людські останки і почнемо медичні дослідження», – зазначив Анджей Оссовський.
Він додав, що під час ексгумації працюватиме працює медична група, до складу якої входять біологи, мікробіологи, генетики, медичні антропологи, судові антропологи та археологи.
«Тож це повнопрофільна група, яка займеться усім спектром досліджень, які ми можемо робити сьогодні, у 21 столітті: від базових, тобто антропологічних аналізів – визначення статі та віку, специфічних особливостей даних людей, до останніх досягнень генетики, які тут будуть застосовані, ДНК-аналізу нового покоління, що досі не проводилися», – розповів Оссовський.
Напередодні територію, де проводитимуть розкопки, перевірили сапери, вибухонебезпечних предметів не виявили.
Місце старовинного кладовища оглянув заступник міністра культури та стратегічних комунікацій з питань європейської інтеграції Андрій Наджос. Він наголосив, що роботи у Пужниках допоможуть обом народам відновити історичну пам’ять і справедливість, а також ушановувати полеглих під час Другої світової війни. За його словами, йдеться не тільки про громадян Польщі, які поховані на території України, а й про громадян України, які поховані на території Польщі. Він зауважив, що Україна також планує провести роботи у Польщі.
За попередніми планами, розкопки у Пужниках триватимуть близько трьох тижнів. Останки після дослідження перепоховають на кладовищі у цьому селі орієнтовно в серпні.
З польського боку роботи з ексгумації будуть проведені Фондом “Свобода і демократія” у співпраці з науковцями Поморського медичного університету та представниками Інституту національної пам’яті Польщі. У червні 2022 року Фонд звернувся до компетентних органів України за дозволом на проведення пошукових робіт польських жертв подій на Волині та отримав схвалення. Після чотирьох місяців пошукової роботи 24 серпня 2023 року було знайдено одне з місць поховань.
У роботі також братимуть участь представники українського Фонду “Волинські старожитності”, який 8 січня отримав дозвіл на проведення пошуків від української влади.
Рішення про скасування мораторію на пошук та ексгумацію останків жертв подій на Волині, який діяв з 2017 року, було оголошено наприкінці листопада 2024 року під час спільної пресконференції міністрів закордонних справ Польщі та України Радослава Сікорського та Андрія Сибіги.

Новини рубріки

На Тернопільщині за тиждень на грип та ГРВІ захворіли понад 3300 людей
24 квітня 2025 р. 22:43

Унікальне диво України: що приховує Оптимістична печера в Тернопільській області
24 квітня 2025 р. 22:21

На війні загинув 39-річний сапер із Джурина Чортківського району Погрібний Ігор
24 квітня 2025 р. 22:14