Унікальне диво України: що приховує Оптимістична печера в Тернопільській області

24 квітня 2025 р. 22:21

24 квітня 2025 р. 22:21


Оптимістична печера на Тернопільщині є найдовшою печерою Європи та найдовшою гіпсовою печерою світу. Печера утворилася 14 мільйонів років тому, має складний лабіринт з 15 районами, у ній є підземні озера та унікальні мінеральні утворення. Екскурсії проводяться лише зі спелеологами, є різні рівні складності турів.

Печера Оптимістична розташована поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільської області. На сьогодні вона перебуває у стані дослідження та недостатньо обладнана для масового туризму, тому екскурсії проводяться лише у супроводі спелеологів. Що відомо про це диво природи – розповідає 24 Канал.

Відео дня

Найдовша печера Європи

У 1965 році група львівських спелеологів під керівництвом Мирона Савчина натрапила на сліди існування великої невідомої порожнини. Невеликий струмок, що зникав під землею на дні карстової вирви у лісі поблизу села Королівка, вів углиб великого гіпсового масиву. Сильна тяга повітря з щілини над струмком свідчила про наявність у гірських породах об'ємних порожнин.

Однак увійти в печеру вдалося аж через рік. Після двох днів розкопок вчені проникли в невідому печеру і пройшли її ходами перші сотні метрів.

Відтоді почалося регулярне розвідування, першопроходження і картування печери експедиціями Львівського спелеоклубу "Циклоп". Спелеологи дослідили понад 264 кілометри цієї печери. Це означає, що Оптимістична печера:

  • найдовша печера Європи,
  • найдовша гіпсова печера світу,
  • друга за довжиною серед вапнякових печер (поступається лише вапняковій Мамонтовій печері у США).

Ніхто так і не знає точну довжину печери, адже дослідити її повністю неможливо через природні перешкоди. Оптимістична печера може приховувати ще багато ходів та залів, а її довжина може сягати до 500 кілометрів.

Озера та кілометрові лабіринти

Оптимістична печера утворилася 14 мільйонів років тому – внаслідок розчинення підземними водами гіпсів. Вона являє собою складний за будовою горизонтальний площинний лабіринт ходів різної форми й розміру, закладений у 20-метровому пласті темно-бурого і жовтувато-сірого гіпсу.

У межах лабіринту печери виділяються 15 районів, кожний з яких вирізняється своїми особливостями. Дно ходів печери вкрите глиною або брилами гіпсу. У найнижчих ділянках лабіринту є невеликі підземні озера. Глибина найглибшого з них становить 5 – 6 метрів, а температура води – +7 градусів. Це озеро називається Мікрон і є найглибшим підземним озером в Україні.

У печері висока вологість, а температура повітря постійна протягом усього року – +9,5...+10,5 градусів. Це створює сприятливі умови для збереження унікального мікробіоценозу.

Найбільшим скарбом печери є вторинні мінеральні утворення, що протягом десятків тисяч років росли у підземних порожнинах. Це – гіпсові кристали різноманітної форми та кольору, які називають "печерним снігом".

Відвідати печеру можна, замовивши екскурсію. Є різні тури за складністю: простий триває всього пару годин, середній – близько чотирьох годин. Також є екстремальні тури, які можуть тривати набагато довше.

Нагадаємо, раніше ми писали , скільки коштує прогулянка на теплоходах Тернопільським ставом.

Хто такі Парій і Танцоров? Історія трьох тернопільських теплоходів

Унікальне диво України: що приховує Оптимістична печера в Тернопільській області

Унікальне диво України: що приховує Оптимістична печера в Тернопільській області

Унікальне диво України: що приховує Оптимістична печера в Тернопільській області

Унікальне диво України: що приховує Оптимістична печера в Тернопільській області

Джерело: te.20minut.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua