Напади кліщів: чому це небезпечно? – говорили у Чорткові

09 травня 2025 р. 14:24

09 травня 2025 р. 14:24


8 травня у гостинних стінах Чортківського медичного фахового коледжу відбулася науково-практична конференція на тему: «Сучасні аспекти профілактики, діагностики та лікування лайм-бореліозу», організатором якої виступив Тернопільський національний медичний університет імені І.Я.Горбачевського.

Після хвилини мовчання за загиблими за незалежність України учасників зібрання, серед яких були науковці та провідні фахові експерти, практикуючі лікарі з усього Чортківського району, викладачі та студенти медичного коледжу, на правах господарів вітали директор вишу Любомир Білик та міський голова Володимир Шматько.

Перед офіційною частиною власні творчі таланти присутнім представили студенти коледжу, в якому навчаються майбутні медики з 21 області України. (Цікавий факт, вартий поваги: з початку повномасштабного російського вторгнення викладацько-студентський колектив медичного надав допомогу фронту на загальну суму 2,6 млн гривень!).

Передусім модератор заходу – проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи ТНПУ імені І.Я.Горбачевського, доктор медичних наук, професор Степан Запорожан запросив до слова людину, шановану в науковому середовищі, котра зробила і продовжує робити величезний вклад у досліджені інфекційних хвороб: з доповіддю «Проблеми кліщових інфекцій в Україні та світі» виступив академік Національної академії медичних наук України, завідувач кафедри інфекційних хвороб ТНМУ, професор Михайло Андрейчин. Авторитетний фахівець очолює потужний науковий колектив, який майже півстоліття досліджує хворобу Лайма та інші інфекції, що передають кліщі. На одному диханні сприймався присутніми виступ провідного науковця.

Автор: Любомир Габруський

На епідеміологічних аспектах лайм-бореліозу та інших інфекцій в Тернопільській області зупинилася у своїй доповіді знана на Чортківщині медикиня – директор ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Оксана Чайчук. З її слів присутні дізналися, що рівні та динаміка цих інфекційних захворювань постійно зростають. Зокрема, якщо перші три випадки лайм-бореліозу у нашій області було виявлено у 2005 р., то протягом минулого року уже зареєстровано 293 випадки захворюваності. Тобто за останніх 20 років ця цифра зросла в сто разів! За цим невтішним показником Тернопільщина знаходиться на п’ятому місці в Україні.

Якщо на початку досліджень більше випадків фіксувалася у сільській місцевості, то тепер значно переважає місто. Вражаюча цифра: при лабораторних дослідженнях майже чверть (22,3 відсотка) кліщів заражені тими чи іншими видами збудників, які можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найбільш небезпечні з них: кліщовий вірусний енцефаліт; хвороба Лайма; гранулоцитарний анаплазмоз; моноцитарний ерліхіоз; Крим-Конго геморагічна гарячка; геморагічна гарячка з нирковим синдромом; туляремія.

Ризики піддатися нападу кліщів загальновідомі: прогулянки в лісі, парках, домашні улюбленці, які можуть принести їх до хати, тощо. Пройти обстеження – це можливість швидко дізнатись про захворювання і екстрено розпочати лікування, – наголосила фахівчиня.

В часі науково-практичної конференції прозвучали й інші доповіді на озвучену вище проблематику. Зокрема: ревматологічні та неврологічні маски хвороби Лайма; особливості перебігу лайм-бореліозу у дітей; стандарт медичної допомоги хвороби Лайма; актуальність кліщових інфекцій для працівників лісу.

Учасниками зібрання було підбито підсумки проведеної роботи та поставлено нові завдання у вирішенні проблем діагностики та лікування хвороби Лайма.

Автор: ​Любомир Габруський

Реклама

Напади кліщів: чому це небезпечно? – говорили у Чорткові

Джерело: chortkiv.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua