Закриття малокомплектних шкіл на Тернопільщині: загроза селу чи помилка влади

02 липня 2025 р. 09:10

02 липня 2025 р. 09:10


Рішення Кабінету Міністрів України (постанова №245 від 5 березня 2024 року) про припинення фінансування шкіл із кількістю учнів менше 45 з 1 вересня 2025 року викликало хвилю обурення в громадах Тернопільщини. У селі Скородинці Чортківської громади питання закриття місцевої школи вже винесено на сесію, а в Нагірянській громаді депутати проголосували за ліквідацію або пониження ступеня чотирьох шкіл у селах Заболотівка, Мухавка, Шульганівка та Стара Ягільниця.

Роздумує депутат Чортківської міської ради Іван Калакайло.

Експерти та місцеві жителі називають такі дії поспішними та руйнівними. Попри дискусії у Верховній Раді щодо перегляду критерію в 45 учнів або відтермінування постанови, громади вже відчувають наслідки. Закриття шкіл загрожує не лише освіті, а й самому існуванню сіл, адже школа — це культурний і соціальний центр громади. Ліквідація закладів призведе до відтоку молоді, депопуляції та занепаду аграрного сектора.

«Це не оптимізація, а дискримінація сільських дітей, — зазначає депутат. — Далекі відстані, транспортні проблеми та психологічний дискомфорт погіршать якість навчання». За останні роки кількість сільських шкіл в Україні скоротилася на 20%, і ця тенденція може посилитися.

Замість закриття шкіл громади пропонують модернізацію: інвестиції в інфраструктуру, інноваційні програми та стимули для вчителів. Якщо закриття неминуче, держава має забезпечити комфортний підвіз дітей. Формування освітніх кластерів або гнучких моделей могло б стати альтернативою, але не тотальна ліквідація.

Закриття малокомплектних шкіл на Тернопільщині: загроза селу чи помилка влади

Джерело: gazeta-misto.te.ua