вологість:
тиск:
вітер:
Чи такі вже й страшні ті 230В
З 1 липня Україна живе за європейським стандартом напруги – замість 220В в розетках українців тепер з’явилося 230В. Ми мали перейти на цей стандарт у процесі євроінтеграції, однак після початку повномасштабного вторгнення будь-які зміни, що стосуються електропостачання, викликають занепокоєння.
Найперше, що спадає на думку – а чи витримає побутова техніка?
Якщо говорити про сучасне обладнання – то відповідь однозначно ствердна: витримає. До України імпортується побутова техніка, що вже пристосована до стандартів електропостачання Євросоюзу. Тобто, за напруги 230В вона почуватиметься навіть краще, ніж за “радянських” 220В.
Питання можуть виникнути тоді, якщо у когось ще залишилася стара техніка. Дуже стара – часів СРСР. У такому випадку варто знайти технічні документи на неї й перевірити, на який діапазон напруг вона розрахована. Адже загалом кожен прилад може працювати у певному інтервалі напруг, і найгірше для техніки насправді – це не завищений рівень напруги, а її різкі коливання у мережі.
Якщо ж ви все-одно хвилюєтеся за справність приладів – енергетики радять встановити стабілізатор напруги або реле.
Власне, 230В не є чимось новим для всіх українців. Такі значення напруги й раніше могли бути у домівках українців, які живуть поблизу підстанцій чи на заході країни, в зоні дії колишнього Бурштинського енергоострова. Крім того, у періоди обмежень електропостачання, спровокованих російськими атаками, напруга у мережі коливалася й до значень, що перевищували 230В.
Інше побоювання, яке виникає – чи не збільшаться суми у платіжках за світло.
Його можна розбити на дві частини. Перша – чи не буде лічильник більше “накручувати” при новій напрузі. Й тут енергетики також дають відповідь “ні”. Напруга – це такий собі аналог тиску в електромережі, а не кількість електроенергії. А лічильник міряє саме кількість, яку ви спожили.
Друга частина питання – чи не зросте тариф на електроенергію. І тут треба пам’ятати, що тарифи на електрику для населення встановлює Кабінет Міністрів. Нинішній тариф діє до листопада цього року і змін саме через перехід на нові стандарти напруги не передбачається.
Частина українців також побоюються, що перехід на нову напругу може призвести до нових відключень світла. І це також дарма.
Запровадженням графіків погодинних відключень у певні періоди ми можемо “дякувати” виключно росіянам. Це через їхні масовані атаки були пошкоджені електростанції й виникав дефіцит в енергосистемі. Але зараз енергетики відновили частину генерації, та й імпорт електроенергії з Європи допомагає збалансувати енергосистему. Відключень за графіками немає і є висока ймовірність, що цього літа їх і не буде.
Єдине, що можуть бути локальні аварійні – саме аварійні! – відключення через погодні умови або через планові ремонти у мережі. Про останні можна дізнатися на сайті вашого обленерго.
Якщо ж підсумувати, то перехід на 230В не призведе ні до масових поломок електроприладів, ні до зростання платіжок, ні до відключень. Тож і енергетичний регулятор НКРЕКП, і енергетики розраховують, що європейські стандарти дозволять зменшити коливання напруги у мережі – а це як мінімум подовжить життя вашої техніки.
Допустимі відхилення від нової номінальної напруги знаходяться у межах від 207В до 253В. Якщо у вас наруга нижча чи вища від цих значень – варто спочатку звернутися до вашого обленерго. Можливо, є несправність у мережі. Якщо ж обленерго не реагує на скарги – можна звернутися до Державної інспекції енергонагляду або до НКРЕКП.
Вікторія Наконечна
,
оглядачка Укрінформу

Новини рубріки

А липи у липні зацвіли духмяно… Яка погода чекає українців
03 липня 2025 р. 23:33

“Легкі гроші” коштували 50 тисяч: Житель Тернопільщини став жертвою онлайн-шахраїв
03 липня 2025 р. 23:22

«Я знав, що мені потрібно більше, ніж просто пересуватися»
03 липня 2025 р. 23:10